Žít normálně – zážitkový program ve Světě techniky

Žít normálně“, tak se jmenuje nový zážitkový program a expozice ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích. Program má návštěvníkům formou osobní zkušenosti zprostředkovat problémy běžného života handicapovaných lidí.

Je určen především teenagerům. „Naším cílem je netradiční, zážitkovou cestou umožnit hlavně žákům posledních ročníků základních škol a středoškolákům setkání se světem lidí se zdravotním postižením. A to nejen s tělesnými vadami, ale také s mentálními problémy, včetně třeba rozšířené anorexie,“ uvedla ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito.

Celý program Žít normálně, který financuje Moravskoslezský kraj, staví na bezprostředním kontaktu s handicapovanými lidmi. Budou to právě oni, kdo povede besedy s náctiletými a kdo je připraví i na zážitky v nové části interaktivní expozice Tělo a technika. Tam si návštěvníci vyzkoušejí, jaké to je žít s handicapem. Jak se jezdí na invalidním vozíku, jak se dá orientovat hmatem nebo jaké technické pomůcky usnadňují život lidí s postižením.

„Vzdělávací lekce jsou určeny školám, navazující expozice je otevřená pro veškerou veřejnost,“ upřesnil autor expozice o handicapech Petr Vitásek. Lektory hledal mezi zdravotně postiženými zhruba tři čtvrtě roku a nebylo to, jak říká, jednoduché: „Musí zvládat vystupování před publikem, mít k dispozici osobního asistenta a časový prostor.“ Pětice vybraných lektorů se tak rekrutuje nejen z Ostravy, ale i z Bruntálska. V rámci interaktivních výukových programů pro školy se účastníci dozvědí o různých druzích handicapů – smyslových, tělesných, mentálních a kombinovaných postiženích, včetně duševních onemocnění. „Chtěli bychom, aby od nás návštěvníci odcházeli vlídnější a chápavější, aby se posílilo empatické chování a porozumění vůči osobám se zdravotním handicapem. Každému z nás se přece během vteřiny může život změnit na život s postižením nebo s postiženým,“ míní Vitásek.

Aktivity programu Žít normálně pro školy jsou plánovány na každé úterý a čtvrtek až do konce školního roku. Pro mimoškolní veřejnost je rozšířená expozice Tělo a technika přístupná v běžných otevíracích časech Velkého světa techniky.

Moravskoslezský kraj financuje program Žít normálně prostřednictvím stejnojmenného projektu, který uspěl a získal přímou dotační podporu z prostředků operačního programu Zaměstnanost Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zdroj a foto: dolnivitkovice.cz

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ