Výzkumníci z Technologického inovačního institutu v Karlsruhe (Karlsruher Institut für Technologie – KIT) ve spolupráci s průmyslovými partnery (Carl Zeiss Meditec AG and Evonik Healthcare) vyvíjejí metodu pro tisk individuálních lidských rohovek. Projekt vyhrál soutěž NEULAND Innovation Contest. Tento přelomový krok v úsilí proti poruchám rohovky se má stát realitou díky laserovému procesu s využitím personalizovaného bioinkoustu.
Když se rohovka deformuje nebo ztrácí průhlednost, zrak je vážně poškozen. Poruchy rohovky jsou typickým fenoménem stáří a trpí jimi stále větší počet lidí v naší stárnoucí populaci. 3D tisk personalizovaných rohovek během operace je cílem procesu „VisioPrinTech“, průkopnického nového řešení, které vyvíjí tým výzkumníků v čele s profesorem Utem Schepersem z Institutu funkčních rozhraní a Institutu biologických a chemických systémů (KIT).
„Místo abychom byli závislí na dárcovství rohovky, používáme bioinkoust vyrobený z vlastních kmenových buněk pacienta a chemicky modifikovaných kolagenových vláken,“ řekl Schepers. „S naším procesem na bázi laseru můžeme tyto buňky přesně umístit tak, aby vytvářely průhledné a funkční rohovky s minimálním rizikem odmítnutí.“ Metoda je nastavena tak, aby poskytovala slibnou alternativu ke konvenčním transplantacím a je také zásadním krokem k personalizované medicíně.
V projektu, do kterého jsou zapojeni partneři z oboru, bude dalším krokem rozšíření technologie s počáteční výrobou a testováním v malých objemech.
Nejlepší inovace od KIT
Kromě VisioPrinTech získaly ocenění v inovační soutěži NEULAND další dva inovativní projekty. Stříbrnou medaili získal projekt RareCycle, zkoumající magnetochromatografii pro budoucnost recyklace vzácných hornin. Projekt zahrnuje metodu, která způsobí revoluci v recyklaci kovů vzácných hornin a mohla by být použita v široké škále průmyslových odvětví. Další ocenění získal projekt HoStaBau o metodách hybridní konstrukce ze dřeva a oceli pro udržitelnou transformaci stavebního průmyslu. Slavnostní předání cen se uskutečnilo na Dni inovací KIT 12. června 2024.
O inovační soutěži NEULAND
KIT již podvanácté vyzval své výzkumné pracovníky a doktorandy, aby představili inovativní projekty, které vzešly z jejich výzkumné činnosti. Kromě možnosti získat peněžní ceny v celkové výši 9 000 eur doprovázejí nejlepší nápady během procesu předávání inovační manažeři KIT.
Jakožto „Výzkumná univerzita v Helmholtzově asociaci“ (The Research University in the Helmholtz Association) KIT vytváří a předává znalosti pro společnost a životní prostředí. Cílem je významně přispívat ke globálním výzvám v oblasti energetiky, mobility a informací. Za tímto účelem spolupracuje asi 10 000 zaměstnanců v široké škále oborů v přírodních vědách, strojírenských vědách, ekonomii a humanitních a společenských vědách. KIT připravuje svých 22 800 studentů na zodpovědné úkoly ve společnosti, průmyslu a vědě nabídkou studijních programů založených na výzkumu. Inovační úsilí v KIT buduje most mezi důležitými vědeckými poznatky a jejich využitím ve prospěch společnosti, hospodářské prosperity a zachování našeho přirozeného základu života. KIT je jednou z německých univerzit excelence.
Zdroj: Karlsruher Institut für Technologie – KIT
Foto: Pixabay