Online chat s Tomášem Kofroněm – finanční poradna

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Hostem online chatu na stránkách Inspirante.cz byl v pátek 22. února od 13 do 14 hodin Tomáš Kofroň, který má na starosti finanční poradnu. Odborníka z Českomoravské stavební spořitelny se můžete ptát na pořízení či rekonstrukci bydlení a další poradenství, které se týká oblastí financí.

A kdo je Tomáš Kofroň?

Tomáš je v poradně Inspirante machr na věci, které se týkají financování bydlení. V médiích a financích se totiž pohybuje přes 20 let, vyzkoušel si obě strany mediální barikády. Posledních pár let má na starosti komunikaci v Českomoravské stavební spořitelně, která s Reveniem úzce spolupracuje od počátku jeho vzniku. Proč ČMSS a Revenium? „Hledali jsme partnera, který má tah na bránu a dokáže něco opravdu změnit,“ říká Tomáš.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
David

Jak se prosím bere invalidní důchod při posuzování celkových příjmů? Bere ho ČMSS jako příjem?

Tomáš Kofroň

Dobrý den, vítám všechny u dnešního povídání, snad budu moci aspoň trochu poradit a pomoci. Každá banka se k invalidnímu důchodu staví jinak a je pravda, že ve velké části ne moc vstřícně. Banky si chtějí hlídat to, že se klient nedostane do problémů se splácením úvěru a invalidního důchodu se někdy bojí, protože nemají jistotu, že o něj klient za nějakou dobu nepřijde (ale co si budeme povídat, o práci taky může kdokoli přijít ze dne na den…). ČMSS patří k těm vstřícným institucím, invalidní důchod do celkových příjmů klienta započítáváme stejně jako jakýkoli jiný druh příjmu. Nevidíme důvod,… Číst vice »

Simona

Zdravím Vás. Zajímalo by mě, zda má ČMSS (případně i jiné spořitelny či banky) možnost poskytnout žadateli o úvěr výhodnější úrok v případě, že finance hodlá využít na úpravu bydlení na bezbariérové. A hraje přitom roli, zda má žadatel nebo ten, kdo bude v upraveném bytě bydlet, handicap či přímo invalidní důchod? Moc Vám děkuji za odpověď.

Tomáš Kofroň

Dobrý den, Simono. Upřímně nevím o tom, že by někdo nabízel speciální produkt nebo slevy na pořízení bezbariérového bydlení. Možná to může být pro nás dobrý tip, zkusíme se podívat, jestli by o takovou nabídku byl zájem.

Andrea

Dobrý den, je možné domluvit si s vaším agentem schůzku v domácím prostředí?

Tomáš Kofroň

Dobrý den, Andreo.

jasně, pokud je Vám milejší nebo jednodušší vidět se s naším poradcem u Vás doma, tak ke klientovi rádi přijedeme. Pokud byste měla zájem, tak stačí napsat sem do Revenia, kde bydlíte a někdo šikovný od nás by se Vám ozval.

Karel

Dobrý den, mají klienti s invalidním důchodem při sjednání stavebka nárok na nějaké výhody? Myslím tím třeba odpuštění poplatku za sjednání či vedení účtu nebo tak. Díky za odpověď.

Tomáš Kofroň

Hezký den, Karle,

asi Vás moc nepotěším, speciální slevy pro klienty s invalidním důchodem nemáme. Různé slevy na poplatku či poplatkové prázdniny nabízíme spíše vybraným věkovým skupinám – standardem pak bývá odpuštění poplatku v plné nebo částečné výši. Podobné akce dělají i ostatní stavební spořitelny, tak asi stačí vyhlídnout si nějakou takovou kampaň a využít ji. My aktuálně zvýhodňujeme jednak děti a jednak klienty 55+.

Iveta

Dobrý den, prosím o odpověď. Když si u ČMSS sjednám stavební spoření, musím naspořené finance po konci spoření prokazatelně použít jen na bydlení? Nabízí stavební spoření i nějaké další výhody?

Tomáš Kofroň

Dobrý den, Iveto, naspořené peníze můžete využít na cokoli, nemusíte je použít na bydlení. Stavebko by asi mělo sloužit především na bydlení, ale po skončení spoření můžete skutečně peníze vybrat a pořídit si za ně cokoli – poměrně často se tyto peníze využívají třeba na různou zdravotní péči, vzdělávání, zdravotní rekreace apod. My nijak nekontrolujeme, za co své naspořené peníze utratíte. Jiná situace je u úvěru. Pokud si vezmete úvěr ze stavebního spoření, tak tam nám zákon striktně nařizuje, že peníze opravdu mohou být použity jen na bydlení – koupě bytu či domu, výstavba, rekonstrukce, vybavení apod. Nám by se… Číst vice »

Eva

Mění se při obrovských cenách za metr postoje mileniálů k vlastnímu bydlení?

Tomáš Kofroň

Krásný den, Evo, máte pravdu, ceny bytů hlavně v Praze a některých dalších městech v posledních letech vylétly hodně vysoko. K tomu se ještě přidaly regulace ze strany České národní banky, kdy mj. musíte mít naspořeno 20 % z hodnoty nemovitosti. To znamená, že když si chce mladý člověk koupit byt v Praze v průměrné ceně někde okolo 7 milionů korun, tak by měl mít naspořeno 1,4 milionu Kč nebo třeba nějakou jinou zástavu k dispozici. To je fakt pro spoustu mladých absolutně nereálné. Vidíme ale, že mladí jsou víc zodpovědní a přemýšlí o věcech víc dopředu. A pokud tedy… Číst vice »

Eva H.

Dobrý den,
prosím Vás o informaci, zda má poživatel invalidního důchodu 3. stupně šanci uspět při podání žádosti o hypotéku na pořízení vlastního bydlení, nebo zda je to nereálné. Jedná se o případ, kdy je k invalidnímu důchodu pobírán současně příjem ze zaměstnání, částečného úvazku. Uvědomuji si, že svoji roli bude hrát výše příjmů a naspořených prostředků, (případně ručitel?), ale s problematikou ID ve spojitosti s hypotékou jsem se ještě nesetkala. Předem děkuji za reakci. Pěkné dny.

Tomáš Kofroň

Dobré odpoledne, Evo, jak už jsem říkal výše, invalidní důchod považujeme v ČMSS jako standardní příjem. Tzn. důchod jako takový rozhodně není překážkou pro žádost o úvěr. Důležitá je tzv. bonita klienta, to znamená, aby měl celkově dostatek peněz na splácení úvěru. V tomto případě je tedy fajn, že k invalidnímu důchodu přibývá i příjem ze zaměstnání. Je to přesně jak píšete, důležitá je výše příjmů. I tady na konci loňského roku nastavila Česká národní banka nová pravidla platná pro všechny. Kromě toho, že musíte mít vlastní úspory, tak musíte také splňovat pravidla pro svou celkovou zadluženost. Ta jsou dvě:… Číst vice »

Marek

Dobrý den, máte zmapováno, jak je stavebko oblíbené, a kdo si ho pořizuje nejčastěji? A platí to i pro úvěry?

Tomáš Kofroň

Dobrý den, Marku, díky moc za dotaz, trochu se bojím, abych nás v odpovědi moc nevychvaloval :-). Stavebko si před pár lety prošlo dost blbým obdobím, kdy se snižovala státní podpora, klesaly úroky, dělaly se nějaké nepopulární kroky. Teď to vypadá, že tahle doba už je pryč a v posledních dvou až třech letech zájem roste. Pravidelně se klientů ptáme, co si o stavebku myslí a atraktivita i ochota uzavřít si smlouvu v posledních dvou letech roste a teď je nejvyšší za posledních 10 let. To nás samozřejmě těší. A odráží se to i v prodejích – loni zájem oproti… Číst vice »

Helča

Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď paní Evě H. Moc totiž nechápu, proč ČNB zavedla krtitéria, o kterých píšete, aby se lidé nedostali do dluhové pasti.
Nebylo by logičtější, kdyby se nějaké regulace dotkly spíš takových těch podezřelých malých poskytovatelů rychlopůjček?
A nestálo by za to zavést nějakou osvětu v oblasti finanční gramotnosti? (na školách, školkách, v domovech důchodců, na sítích)? Neuvažuje ČMSS o něčem takovém?
Poslední dobou vídám ve zprávách informace o zadlužení českých domácností, ale hned na to následuje nějaké reklama nebo nabídka exekutorské firmy. Dost úsměvné, nemyslíte?

Tomáš Kofroň

Dobrý den, Helčo, máte samozřejmě naprostou pravdu. Tenhle krok, byť dělaný s dobrým úmyslem, zasáhne i spoustu lidí, kteří by úvěr zvládli splácet za cenu toho, že by se třeba trochu uskrovnili v jiných výdajích. Jedna část je tedy chránit klienta, druhá je “šlapat” po těch nepoctivých poskytovatelích, v tom jednoznačně souhlasím. A tady si nemyslím, že bude problém v těch velkých institucích (ať už to jsou banky, stavební spořitelny nebo i různí splátkoví prodejci), ale v obrovské spoustě různých drobných šejdířů. Centrální banka v tomto směru dělá hodně, snaží se je regulovat a omezovat a patří jí za to… Číst vice »

Tomáš Kofroň

Díky všem za Vaše dotazy, snad jsem aspoň trochu pomohl. Když by vás cokoli dalšího ze světa financí a bydlení zajímalo, tak nám pište na financni@revenium.cz, rád s čímkoli pomůžu.

Krásný víkend!

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!