Online chat s Tomášem Kofroněm 24. března: finanční poradna

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Hostem online chatu na stránkách Inspirante.cz bude v úterý 24. března 2020 od 10 do 11 hodin Tomáš Kofroň, který má na starosti finanční poradnu.

Tématem budou odklady půjček, hypoték, finanční poradenství, jak jednat s bankou, pojišťovnou. Cokoliv, co zajímá lidi se zdravotním postižením, ale i seniory, matky samoživitelky (a další ohrožené skupiny), kteří se kvůli koronavirové krizi mohou dostat do krize finanční.

Pravidla:

  • Chat se na této stránce objeví přesně v 10 hodin. Pokud ho neuvidíte, obnovte prosím stránku (Ctrl+F5).
  • Pokud nestihneme odpovědět na všechny dotazy, odpoví Vám Tomáš Kofroň po skončení chatu e-mailem (pokud vyplníte svou adresu). Váš e-mail se v chatu zobrazovat nebude.

A kdo je Tomáš Kofroň?

Tomáš je v poradně Inspirante machr na věci, které se týkají financování bydlení. V médiích a financích se totiž pohybuje přes 20 let, vyzkoušel si obě strany mediální barikády. Posledních pár let má na starosti komunikaci v Českomoravské stavební spořitelně, která s Reveniem úzce spolupracuje od počátku jeho vzniku. Proč ČMSS a Revenium? „Hledali jsme partnera, který má tah na bránu a dokáže něco opravdu změnit,“ říká Tomáš.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Dobrý den, Tomáši, jak byste v dnešní době propadu finančních trhů naložil s investicemi do akcií, dluhopisů apod. Nechal byste je jak jsou a čekal na zlepšení a nárůst hodnoty nebo byste prostředky vybral a vložil na běžný účet?

Tomáš Kofroň

Dobrý den, vítám všechny u dnešního popovídání, snad v té dnešní zvláštní době aspoň trochu pomůžu, tak jdeme na to 🙂 Dobrý den, Petře. Musím říct, že já taky nestačím valit oči, kam se moje úspory řítí :-). Pokud peníze vyloženě nepotřebujete, tak bych doporučoval nepanikařit a vytrvat. Předpokládám, že v nejbližších týdnech bude ještě nějaký pokles pokračovat, ale ten nebude trvat věčně. Situace se zase obrátí, ale bude trvat možná několik let než se vrátíme na úrovně, na jakých jsme byli ještě před měsícem. Pokud ale opravdu spoříte dlouhodobě a peníze nepotřebujete, tak nedává smysl je vybírat teď, možná… Číst vice »

Anonymní

Pokud mám půjčku a jsem najednou bez příjmu, jak to mám s bankou řešit. Vždy jsem poctivě splácel, nikdy jsem se neopozdil ani o den. Teď mám ale strach. Děkuju za odpověď.

Tomáš Kofroň

Základním pravidlem je určitě “nehrát mrtvého brouka”, ale s bankou komunikovat. Banka určitě nemá zájem na tom, aby se klient dostal do ještě větších problémů, i ona bude chtít situaci vyřešit. A v současné situaci to platí dvojnásob. Tzn. kontaktujte svou banku, řekněte jí o svých problémech a společně najdete nějaké řešení. Tím může být odklad splátek, rozložení splátek na delší období (tak, aby měsíční zatížení bylo co nejmenší), přerušení doby splácení po určitou dobu, přizvání spoludlužníka apod. – vše závisí na tom, jakou máte banku a jaký konkrétní produkt. A jeden apel pro věechny na závěr – už při… Číst vice »

Anonymní

dobrý den, zajímá mě, zda se už současná situace nějak odrazila na vztahu lidí k jejich financím. Pozorujete, že by lidé například více vypovídali smlouvy nebo naopak zakládali nové? V médiích se také objevuje informace, že lidé zbytečně podléhají pochybným půjčkám. Co s tím? Děkuji za odpověď

Tomáš Kofroň

Pochybné půjčky jsou bohužel problém dlouhodobě a vždy se najdou různí vykukové, kteří se snaží zneužít situaci a vytřískat na ní co nejvíc. Žádné regulace ani omezení v tom nepomohou, nikdy nepokryjí všechny. Řešení je tedy jednoduché – vyhnout se podobným nabídkám co největším obloukem a vybírat jen mezi seriózními společnostmi. I těch je na trhu více než hodně. Ano, vidíme, že lidé se logicky bojí o budoucnost, společnost je plná nejistoty. Proto se teď (a je to tak správně!) nechtějí zadlužovat ani dávat peníze stranou. I na finanční instituce má tedy současná situace negativní vliv, jejich obchodní výsledky budou… Číst vice »

Anonymní

Dobrý den, byla jsem ve zkušební době a dostala jsem včera výpověď, jsem samoživitelka, mám dvě děti, můžete mi říct, co by mě čekalo, kdybych vypověděla stavební spoření, spořím čtyři roky, a peníze teď asi budu potřebovat. Děkuju moc!

Tomáš Kofroň

Tak to mě moc mrzí, držím palce, aby se vaše situace co nejdříve zlepšila. Pokud stavební spoření vypovíte před koncem šestiletého spořicího cyklu, tak ze zákona přijdete o státní podporu, s tím asi nebude nikdo umět nic udělat. Jinak jsou všechny naspořené peníze vaše. Záleží na tom, jakou máte spořitelnu, některé mají za případnou výpověď v sazebníku nějakou sankci – ale věřím, že v dnešní době zase budou schopny po domluvě tuto sankci odpustit. Důležitá je ještě rychlost připsání peněz na váš účet – standardně to můžou být až tři měsíce, proto je zase dobré se se spořitelnou domluvit, jak… Číst vice »

Anonymní

Dobrý den, úplně jsem se ztratila v opatřeních vlády. Jsem OSVČ, mám dítko školou povinné, jsem momentálně téměř bez příjmu a nevím, zda si mohu i já požádat aspoň o tu ošetřovačku, případně zda stát drobným živnostníkům nabídne nějaké úlevy, nebo zda třeba banky nechystají nějaký program, jak mohou ti nejmenší přežít tuhle divnou dobu. Děkuji vám za odpověď,

Tomáš Kofroň

Dobrý den, určitě si můžete požádat o ošetřovačku a v nejbližším půl roce nebudete muset platit povinné odvody sociálního pojistného. Bližší informace naleznete přímo na webu ministerstva http://www.mpsv.cz, ty všechny úlevy jsou tam celkem dobře popsané. Každá banka připravuje nějaký program podpory, ale detaily nám budou trochu trvat. V první fázi se banky zaměřily na to, aby ulevily lidem s nějakým úvěrem – připravily různé možnosti odkladu splátek. Teď budou hledat možnosti, jak živnostníky podpořit, řešením můžou být třeba úvěry bezúročné nebo s pozdějším zahájením splácení. To ale bude ještě nějakou chvíli trvat, také bude záležet na tom, jak dlouho… Číst vice »

Anonymní

Dobrý den, před dvěmi lety jsme si vzali hypotéku na malý byt, manžel je v invalidním důchodu, ale byl vždycky šikovný a pracoval, teď neví, jak to bude jeho zaměstnavatel mít. Já jsem kadeřnice, takže úplně bez zákaznic. Máme k hypotéce nějaký pojištění, ale nevím, zda to bude stačit. Jak mám bance vysvětlovat, že nemůžeme za to, co se stalo, ale už příští měsíc splátku asi nepošleme, nebo ne celou. Děkuji vám za radu.

Tomáš Kofroň

Dobrý den, platí to, co jsem psal před chvílí – hlavně se s bankou bavte a řekněte jí dopředu, že můžete mít problém. Konkrétní řešení pak bude na domluvě s bankou. Prakticky všechny banky (až na pár výjimek) se spolu domluvily, že klientům nabídnou odklad splátek úvěru až na půl roku, něco taky pokryje to pojištění. Buď vám dovolí, že pár měsíců splácet nemusíte vůbec, nebo se s vámi domluví na snížených splátkách, prodloužení doby splatnosti apod. Postup už bude mít každá banka jiná, ale všechny budou chtít najít smysluplné řešení. I ony hrají o svou budoucnost a pověst a… Číst vice »

Anonymní

Dobrý den, myslíte si, že by současná situace mohla výhledově snížit ceny nemovitostí?

Tomáš Kofroň

Dobrý den, plošně bych na to rozhodně nesázel. České nemovitosti v posledních 5 letech sice zdražily prakticky nejvíc v Evropě, ale poptávka se nemění. Už se na trhu objevují některé byty a domy, které jsou podle mého názoru předražené. V těchto jednotlivých případech k nějakému poklesu ceny dojít může. Ale plošně bych s tím nepočítal. Ceny už by neměly růst tak rychle jak v minulých letech, spíše se stabilizují. Ale na pokles bych nesázel, to by současná situace musela trvat hodně dlouho. Ale pokud se vrátíme k normálnímu životu v horizontu několika měsíců, tak se to na trhu zásadněji neprojeví.… Číst vice »

Anonymní

Nevíte prosím, kolik je strom té ošetřovačky? Teď ji sice dali i pro starší děti, ale já vůbec nevím, kolik teda dostanu. Počítá se to z opravdového příjmu, nebo z nějakého průměru, nebo jak? Moc děkuji. V zaměstnání prý teď nemají na moje dotazy čas, no jo no,

Tomáš Kofroň

Tady bych si dovolil odkázat přímo na web MPSV: https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru#O%C5%A1et%C5%99ovn%C3%A9

Pracují s různými scénáři pro různé skupiny, ale je to tam celkem přehledně rozepsané včetně konkrétních propočtů. Ošetřovné vychází jako 60 % z čisté mzdy, např. při hrubé mzdě 20 tisíc Kč je ošetřovné 10.800 Kč. Rozšířeno je až pro děti do 13 let.

Anonymní

Myslíte si, že firmy budou propouštět jako když byla před rokama ta krize?

Tomáš Kofroň

Obávám se, že nějaké míře propouštění se nevyhneme. Samozřejmě bude záležet na tom, jak dlouho současná situace potrvá a na tom, jak jsou jednotlivé firmy na krizi připraveny. Měly teď spoustu let “hojnosti”, kdy by se měly připravovat na to, že přijde pokles. Ten ale přišel prakticky ze dne na den, na to se nikdo připravit nemůže. Uvidíme, já jsem spíš optimista a věřím, že se k aspoň trochu normálnímu životu vrátíme za pár týdnů. Jsou ale i prognózy, které mluví v Americe o 50% nezaměstnanosti a o milionech uzavřených pracovních míst v Německu. Chci věřit, že takhle daleko se… Číst vice »

Anonymní

Pracuju pro sociální podnik, ale myslím, že ho zavřou, sice mám invalidní důchod, ale to na život nestačí, myslíte si, že vláda nebo banky udělají i něco pro OZP?

Tomáš Kofroň

Kroky vlády fakt předjímat nechci. Myslím ale, že žijeme ve společnosti, která má poměrně propracovaný sociální systém, možná jeden z nejlepších na světě. A že tudíž s nějakým systémem podpory budou muset politici přijít.

Jak byste si představoval pomoc od banky? Tam myslím, že konkrétní produkty nepřijdou. Může vám půjčit peníze, ale ty bude chtít po čase vrátit, to asi není dobré řešení v okamžiku, kdy nemáte práci. Každá banka má spoustu vlastních aktivit sociální odpovědnosti, banky do nich dávají miliardy ročně, budou pokračovat v tomhle směru. Ale nemyslím, že budou rozdávat peníze aniž by je potom chtěly zpátky.

Tomáš Kofroň

Díky všem za všechny vaše dotazy, snad jsem aspoň trochu pomohl. Držím nám všem palce, ať se co nejdřív vrátíme do normálního světa a můžeme si co nejdříve zase popovídat v lepších časech. Držte se!

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!