Letos uplynulo 18 let od smrti slavného českého herce, za života oceněného mj. Cenou Thálie, Stříbrným medvědem na Berlinale a Českým lvem, a zároveň by tento rok oslavil 100 let. Jeho herecká kariéra pokryla celkem osm desetiletí a zahrnovala jak divadlo, tak i film.
Vlastimil Brodský se narodil 15. prosince 1920 v Hrušově nad Odrou. Ačkoliv jeho rodiče nebyli profesionální umělci, vystupovali v ochotnickém divadle. Podle Česko-slovenské filmové databáze se nechtěl Brodský původně stát hercem, nýbrž tanečníkem, dokonce se živil tancováním v klubech. Byl i vynikajícím tenistou a dostal možnost stát se trenérem v USA, nicméně herectví u něj nakonec zvítězilo.
Jeho první filmovou rolí byl divák v panoptiku ve snímku Svět patří nám z pera Jiřího Voskovce a Jana Wericha, který byl do kin uveden roku 1937. O tři roky později nastoupil na Hereckou školu při divadle D40 E. F. Buriana.
Po jejím absolvování se věnoval převážně činohře a znovu na plátně se objevil roku 1944 ve filmu Bohema, kde už vytvořil hlavní roli. Během kariéry si zahrál v bezpočtu filmů; mezi ty nejznámější patří Kdyby tisíc klarinetů, Ostře sledované vlaky, Noc na Karlštejně, Tajemství hradu v Karpatech, Nesmrtelná teta nebo Babí léto. Ani seriály nevynechával – objevoval se i v těch pro děti, například v Panu Tau nebo Arabele.
Z divadel nejdéle působil v pražském Divadle na Vinohradech, a to až do roku 1984. Příležitostně hostoval také v Národním divadle.
Během života se potýkal s depresí, kvůli které si nakonec vzal život 20. dubna 2002 na chalupě ve Slunečné u České Lípy. O smrti hovořil lehkovážně, podle blízkých se jí ovšem velmi bál.
Byl otcem dvou dětí, a to Marka Brodského a Terezy Brodské, z nichž se oba také stali herci. Stejně jako on i obě jeho děti si prošly depresemi, nicméně Marek Brodský si dal za cíl, aby na rozdíl od svého otce nespáchal sebevraždu.
Foto: Wikimedia Commons / Bundesarchiv, Bild 183-P0417-0017 / Spremberg, Joachim / CC BY-SA 3.0 DE