Doba je nelehká a v nakladatelství Host nyní vyšla kniha Normální šílenství, pojednávající o problematice duševního zdraví. Přináší unikátní kombinaci odborného základu a autentických vhledů přímo od pacientů. A to v době, kdy se počet psychických problémů ztrojnásobil. „Čtvrtina lidí zažije během života nějakou formu duševního onemocnění. Spousta jiných pocítí jeho náznaky nebo mírné formy. Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické, přesto o něm mluvíme buď šeptem, nebo za zavřenými dveřmi – psychická nemoc v Česku ještě pořád zavání blázincem. Kniha Normální šílenství, která chce tuto situaci změnit, přibližuje křehkost lidské mysli a tenkou hranici mezi duševním zdravím a nemocí,“ uvádí na svých stránkách nakladatelství Host.
Autory publikace jsou novinář a fotograf Jiří Pasz, spolupracující například s webem HateFree Culture, a psycholožka Adéla Plechatá z Národního ústavu duševního zdraví. V 44 rozhovorech přibližují problematiku normality a „šílenství“ široké veřejnosti. „Na knize jsme pracovali tři roky a budeme rádi, pokud se ukáže, že má svůj smysl – aby na jednom místě byly ucelené informace o duševním zdraví a autentické příběhy, které pomáhají chápat, že je OK někdy nebýt OK. Spousta lidí zažívá zbytečné nepříjemnosti jen proto, že nestavíme duševní zdraví na roveň zdraví fyzickému,“ uvedl Pasz na svém FB.
Do knihy přispěli jak přední čeští odborníci na jednotlivé oblasti duševního zdraví, tak třeba známé osobnosti potýkající se s duševní nepohodou. „Kniha má velký destigmatizační potenciál a věřím, že nejednomu z vás by se mohla v knihovně vyjímat. Mnohým by mohla v této nelehké době pomoci,“ podotkl na svém FB Michal Pitoňák, odborník na LGBT+ psychologii a jeden z přispěvatelů knihy. Knihu lze pořídit na stránkách nakladatelství Host, a jak sami autoři podotýkají, zpětná vazba k jejich dílu je vítána.
Foto: archiv autorů