Chvála zdvihačům #perplexveměstě

Když člověk spadne, má to nejhorší za sebou. Rozprskne se, potluče, už to může být jen lepší. Nebo ne?

Časy, kdy vás kolemjdoucí s odporem překročili nebo si špitali cosi o nadměrném požití alkoholu, už jsou pryč. Myslím. Doufám. Teď se seběhnou, debatujou, mají čtvero zdravých končetin, dvojnásobek telefonů a foťáků a nebojej se je použít. 🙂

Obvykle je jeden rozpláclej, jeden zdvihač, jeden dobíhač a pomahač, jeden radil a několik sledovatelů. Zároveň poblíž postává jeden váhal, co v ruce žmoulá láhev s vodou a flastry a neví, zda do řeže vstoupit, a druhej  praktik s číslem záchranky a policajtů na displeji.

V ideální divácké vzdálenosti se vyrojí hlouček komentátorů, co se hlasitě rozčilujou nad tím, že byla jen otázka času, kdy si tu někdo namlátí, a už je to tady. Někdo (jinej) by to měl konečně řešit a vznést to na zastupitelstvu! 🙂 Následuje série závažných historek o štěrku, bolavých kloubech a zádech, i když tady slečna je ještě mladá, že jo.

Nedobrovolné ulehnutí na zem má zároveň několik dalších zákonitostí.

Bez zdvihače nemá dobíhač ke komu dobíhat a radil komu radit. Jde o křehký ekosystém, kde si bez toho hlavního poležíte, neboť ostatní členové hypotetické nápomocné smečky vám se svou neinvazivní povahou rádi dopřejí soukromý dialog s trávníkem. Přece nebudou rušit, co když jen zkoumáte žížaly. 🙂 Kdyby o něco šlo, někdo by přece už dávno něco udělal.

Je-li zdvihačem žena, počet dobíhačů a radilů narůstá exponenciálně.

Je-li zdvihačem hezká žena, smečka začne oprašovat ji a vás zpraží pohledem, že jste ji zamazali od krve.

Je-li zdvihačem chirurg, při zdvihání vám nahodí rameno, nehtem vyndá největší šutry z rány na koleně a vaši bledou mlčenlivost přeruší bodrým „to se vsákne“. Pak sedne na kolo a odjede.

Je-li zdvihačem absolvent aplikovaného time managementu, během stavění vás na nohy si vyřídí dva důležité hovory a krvácení bryskně zastaví vizitkou. Váš úraz si následně zapíše do kalendáře a poděkuje za produktivně strávený čas.

Je-li zdvihačem absolvent jakéhokoliv jiného rozvojového kurzu, sedne si k vám na bobek, zahledí se vám do očí a praví: „Vidím, že jsi upadla a teď tu ležíš. Řekni mi, jak se cítíš a jak ti mohu pomoci.“

Je-li zdvihačem kuchař, snaží se vás rozesmát tím, že to má přece na salámu. Když vás poskládá na lavičku a otře fleky z kolen, svěří se, že k večeři bude lečo.

Je-li zdvihačem váš rodič, zpomalí, otočí se a řekne: „Neválej se a pojď“, případně „Ti říkám pořád, že máš vytáčet tu špičku.“

Je-li zdvihačem vaše drahá polovička, záleží, v jaké fázi vztahu jste. Při namlouvání a počáteční zamilovanosti chcete vy studem umřít, ale on vás něžně drží za ruku a pronese: „Beruško, nech ležení na doma. Už tam budem, dáme si pusu a kafe.“ Při vášnivém období vám během pomoci kouká na zadek a špitne: „Sekne ti to. Nechceš zůstat ležet?“ Během partnerského stereotypu vás táhne za ruku se slovy, že musíte pohnout, protože za chvilku začíná fotbal. A v krizi chcete vy přežít a on umřít. Po rozchodu se zdvihač metamorfuje na radila nebo komentátora.

Dozví-li se o pádu biofarmář, půjde po vás asanovat trávník a zkontrolovat kobylky.

Dozví-li se o pádu vyznavač moci přítomného okamžiku, pogratuluje vám a optá se, jestli se uzemnění necítíte přece jen mnohem lépe.

Dozví-li se o pádu váš fyzio či trenér, na další lekci vytáhne overball a skripta o středu těla a svalech pánevního dna.

Dozví-li se o pádu vaše kamarádka, probere s vámi, kdo kde stál, co měl na sobě, kam kdo šel, jakým tónem na vás kdo hovořil, kdo byl sympaťák, komu co slušelo, a optá se na strupy, boule a modřiny. Večer pro jistotu zavolá znova, solidárně s vámi nadává na patník a ujistí vás, že zřítit se byl dobrej tah, protože tamten si vás konečně všiml. A ano, i od škváry a s jednou botou jste samozřejmě k pomilování.

Dozví-li se o pádu kamarádka matka, je připravena vám donést vlhčené ubrousky, až půjde s drobotinou na procházku a dodělá domácí jogurt, takže pozítří. A uklidní vás, že prckovi se to nedávno stalo taky a úplně se zahojil.

Dozví-li se o pádu váš milenec, chce vědět, kde přesně jste se pochroumali a jestli pondělí platí.

Dozví-li se o pádu zvědavá sousedka, přijde jí podezřelé, že jste tam leželi sami. Něco jí asi uniklo.

Dozví-li se o pádu kolegové z korporace, neudělají nic, protože od čeho je sick day. Kolegové z neziskovky se zamyslí a zvažují rozpracovat nový projekt o molitanu pro tělesně postižené chodce.

Dozví-li se o pádu váš šéf z médií, navrhne vám o tom napsat článek a ujistí vás, že to nespěchá, stačí zítra.

Pokud se o pádu nedozví nikdo, nevíte, jestli je to pro vás dobrý, nebo špatný. Dobrý, že se nic nestalo a vás berou se vším všudy, a špatný, že si vás nevšímaj a nikoho nezajímáte.

Je těžký vybalancovat, jak moc a při čem přesně být radši neviditelná. Vstát má totiž někdy smysl jen proto, že jste u toho.

Díky, že máte koule přijít blíž. A sem tam zůstat.

Foto: Pixabay

Picture of Helena Tutterová

Helena Tutterová

Píše sloupky s názvem Perplex ve městě, aby cupovala život s dětskou mozkovou obrnou a jinými naschvály. Nehodlá totiž jen opatrně našlapovat a lovit Božského přezkáče či jinou ortopedickou obuv. Prahne po životě na vysoké noze obklopena přáteli, knihami a kávou. Analogie s legendárním Sexem ve městě tak není vůbec náhodná. Miluje příběhy a humor mezi řádky, i proto pracuje v redakci magazínu Inspirante neziskovky Revenium. Věří v sílu ticha, přírody a kofeinu, propadá kouzlu divadelních a filmových scén a dojímají ji šťastné konce. Tajně tančí a sportuje, aby ji hned tak něco neuteklo a neskolilo. Hlavně ale proto, aby měla k často rozběhaným lidem blíž.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ