Po roční pauze způsobené covidovou epidemií se pacienti s roztroušenou sklerózou po celé republice opět zapojili do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Zatímco na Pražany kromě skupinového cvičení čekala vycházka na Petřín, v Ostravě se účastníci akce vydali rovnou na Everest. Tak se totiž přezdívá haldě Ema ve Slezské Ostravě.
Cílem akce Maraton s roztroušenou sklerózou, který připravuje Nadační fond IMPULS, je motivovat tyto pacienty k pohybu. Letos se MaRS uskutečnil ve dnech 25. a 26. března. Lidé si mohli vyzkoušet nejrůznější typy pohybu podle obtížnosti, například jógu ve studiu YogaMe na Národní třídě nebo pilates v My Pilates Studio na Praze 5. Samotné zahájení Maratonu se letos konalo pod širým nebem na Petříně od pátečních 14 hodin. Záměrem organizátorů bylo co nejvíce zmírnit riziko šíření koronaviru. „Ti účastníci, kteří se vydali na Petřín, mohli projít tzv. Roztroušenou stezku smyslů, která je seznámila i s někdy neviditelnými příznaky RS, jako například únavou, brněním konečků prstů nebo rozostřeným viděním. Součástí byla i paměťová hra nebo cvičení na jemnou motoriku,“ uvedla Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje. Jak dodala, pro ty, kteří se Maratonu nemohli účastnit osobně, byla připravena videa, podle nichž mohli cvičit doma.“
V Ostravě se pak účastníci akce MaRS setkali u zastávky Zoo ve Slezské Ostravě a vydali se na ostravský Mount Everest. Tak se přezdívá vrcholu haldy Ema, který se nachází ve výšce 324 metrů nad mořem. „Počasí nám přálo, bylo úplně ideální. Svítilo sluníčko, a tak jsme měli krásné výhledy nejen na Ostravu, ale i na pořád ještě zasněžené vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Ti, kdo se akce nezúčastnili, se pak do Maratonu zapojili cvičením ve svých domácnostech,“ uvedla předsedkyně Rosky Ostrava Naďa Nováková. Ta zvolila k cestě na vrchol haldy trochu delší, ale méně strmou trasu vedoucí od ostravské zoologické zahrady. „Byli jsme v přírodě, na zdravém vzduchu a ne každý den má člověk šanci vidět Ostravu jako na dlani,“ uvedla po zdolání ostravského Everestu předsedkyně ostravské Rosky.
Cviky pro pacienty, kteří MaRS absolvovali v tělocvičnách, připravili studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Univerzity Karlovy v Praze (APA FTVS UK). Byly odstupňovány podle náročnosti, a na své si tak přišli nejen pacienti s větším pohybovým omezením. „Loňská videa měla tisíce zhlédnutí a lidé se k nim vracejí opakovaně po celý rok. MaRS je motivační víkendovou akcí. Ale nejen pro pacienty s RS platí, že se musí hýbat každý den,“ vysvětlila Kateřina Bémová z NF IMPULS.
Podle lékařů se pandemie koronaviru negativně podepsala i na fyzické kondici pacientů s RS. Lidé méně vycházeli z domu, necvičili a více jedli. „Pohyb je přitom pro pacienty s RS zásadní. Nezáleží na tom, co dělají, ale jak často a pravidelně. Pro začátek stačí i rychlá chůze, a to alespoň 20 minut denně,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Foto: NF IMPULS