Do 29. dubna probíhá v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně (FSS MUNI) jedinečná výstava Zbláznit se může každý. Pořádá ji Práh jižní Morava v rámci tradičního Měsíce bláznovství.
Měsíc bláznovství 2022 zaštiťuje radní Jihomoravského kraje pro oblast zdravotnictví Mgr. Jiří Kasala, MBA a radní pro sociální oblast Bc. Jana Leitnerová.
Výstava Zbláznit se může každý má výrazný destigmatizační charakter. V moderním atriu je rozvěšeno 18 fotografií, jež svým sdělením bourají zažité mýty o psychiatrických onemocněních. Na fotografiích jsou zachyceni reální lidé s psychiatrickou zkušeností, součástí každé z nich je krátký slogan. Ty boří předsudky ohledně rozpoznatelnosti člověka s duševním onemocněním, deprese, bipolární poruchy, terapeutické péče, obsedantně kompulzivní poruchy, schizofrenie, panické poruchy…
Na jedné z nich je například zachyceno šest osob se sloganem: „Tři lidé z této skupiny mají zkušenost s duševním onemocněním. Poznáš, kteří to jsou?“ Odpovědí je jednoznačné NE. Nelze rozpoznat, kteří lidé tuto zkušenost měli. Bohužel stále převládá domněnka, že všichni lidé s duševním onemocněním vypadají odlišně od „většinové společnosti“. Nepravdivý mýtus je fotografií hravě vyvrácen.
Některé ze snímků nabourávají předsudky ohledně terapeutické péče. Na jednom z nich je zachycena žena se sloganem: „Vyhledání odborné pomoci není znakem slabé vůle, ale velké odvahy.“ Řada lidí se totiž domnívá, že docházet na terapii je znakem slabosti, ale fotografie představuje opak tohoto tvrzení.
Výstava se dá projít za pár minut a v atriu se můžete posadit, samozřejmostí je bezbariérový vstup. Atrium Fakulty sociálních studií je obecně ideálním prostředím pro výstavu s detigmatizačním přesahem. Studuje zde řada lidí, kteří se během následné praxe setkají s lidmi s psychiatrickým onemocněním a výstava na akademické půdě je rovněž příznivým vzkazem studentům s psychickými obtížemi.
Ještě pár dní jedinečnou výstavu s velkým přesahem a mimořádným poselstvím můžete navštívit.