Představte si příklad. Dorazí vám výkaz nedoplatků od vaší zdravotní pojišťovny. A to včetně vyčíslení penále. Vy však máte platnou pracovní smlouvu a dluh vznikl neplacením pojištění ze strany zaměstnavatele. Ale majitel firmy „zmizí“. A vy nemáte v ruce ani dokument o ukončení pracovního poměru. Jak ideálně postupovat? A může po vás zdravotní pojišťovna nárokovat doplatit pojistné za „bývalého“ zaměstnavatele?
Za zaměstnance odvádí pojistné na zdravotní pojištění zaměstnavatel – zákon v tomto případě nepřipouští jinou alternativu. Není ani možné, aby si pojistné na zdravotní pojištění z příjmů ze zaměstnání platil zaměstnanec sám. Jestliže zaměstnavatel za zaměstnance neplatí zdravotní pojištění, nemůže za takové jednání být sankcionován zaměstnanec. Neuhrazené zdravotní pojištění má v takovém případě zdravotní pojišťovna vymáhat vždy po zaměstnavateli, nikoliv po zaměstnanci.
Proti výkazu nedoplatků můžete podat písemné námitky do osmi dnů od jeho doručení. Zdravotní pojišťovna do 30 dnů od doručení námitek vydá rozhodnutí, kterým výkaz nedoplatků buď potvrdí, nebo zruší. Pokud zdravotní pojišťovna nerozhodne o námitkách ve lhůtě do 30 dnů, pozbývá výkaz nedoplatků platnost. Zdravotní pojišťovna navíc může výkaz nedoplatků zrušit i z vlastního podnětu. V námitkách je dobré uvést informace o zahájení, trvání a ukončení pracovního poměru. V tomto případně je důležité poslat zaměstnavateli doporučeně výpověď na sídlo nebo oficiální provozovnu. Nečekat na aktivitu z jeho strany. A všechny dokumenty (kopie), které tato tvrzení dokládají (pracovní smlouva, výpověď, výplatní pásky), dát jako přílohu.
Pravomocný platební výměr může zdravotní pojišťovna přezkoumat a následně změnit nebo zrušit v přezkumném řízení v souladu s ust. § 94 a následujících zákona č. 500/2004 Sb. (správní řád) v případě, kdy lze důvodně pochybovat o tom, že rozhodnutí je v souladu s právními předpisy. Pokud tedy lhůta pro podání námitek již uplynula, můžete podat zdravotní pojišťovně písemný podnět k provedení přezkumného řízení. Usnesení o zahájení přezkumného řízení je možné vydat nejpozději do jednoho roku od nabytí právní moci rozhodnutí ve věci. Rozhodnutí, jež bylo vydáno v rozporu s právními předpisy, příslušný správní orgán zruší nebo změní.
Zdroj: aktivnizivot.cz
Foto: Pixabay