Lákají vás toulky pravěkem a milujete ilustrace knihy Lovci mamutů od Eduarda Štorcha? V tom případě si nenechte ujít výlet do brněnského Pavilonu Anthropos, který je téměř celý bezbariérový.
V objektu najdete propracované expozice o nejstarších dějinách osídlení, vývoji člověka a nádhernou výstavu obrazů Zdeňka Buriana. Nechybějí ani interaktivní prezentace a působivá dioramata, která vám přiblíží život pravěkých lovců a sběračů.
Parkování
Parkoviště se nachází několik desítek metrů za Anthroposem. Cesta k samotnému Anthroposu vede přes hezký park.
Pozor! Musíte přijet od Kamenného vrchu nebo Kohoutovic. Odbočení vlevo ze směru od Pisárek není možné.
Doporučení! K Pavilonu se dostanete pohodlně také MHD. V obou směrech funguje bezbariérová autobusová zastávka Anthropos.
Vstupné
Držitelé průkazů ZTP a ZTP-P a jejich doprovod mají volný vstup.
Plné vstupné do celého objektu stojí 170 korun.
Pozor! Prodej vstupenek a suvenýrů končí 30 minut před koncem otevírací doby.
Doporučení! Před návštěvou si prohlédněte kompletní soubor poskytovaných slev.
Otevírací doba
Pavilon Anthropos můžete navštívit od středy do pátku od 9 do 17 hodin a od soboty do neděle od 10 do 17 hodin.
Pozor! V pondělí a úterý mají zavřeno.
Vstup do Anthroposu
Hlavní vstup je přístupný z parku přes moderní skleněné dveře, které se otevírají automaticky na fotobuňku. Nemusíte mít obavy, šířka průjezdu pro invalidní vozík je dostatečná. Na pokladně v přízemí si zakoupíte vstupenky a můžete vyrazit do stálých expozic nebo na výstavu.
O původu člověka a vzniku kultury
Ve stálých expozicích se dozvíte spoustu informací o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu. Ale nudu nečekejte. V expozicích najdete paleolitické technologie, kamenné nástroje, nejstarší umělecké předměty a velké množství interaktivních prezentací. Součástí stálých expozic jsou také nesmírně zajímavá dioramata, která znázorňují trojrozměrné rekonstrukce člověka v reálných velikostech. Vaši pozornost nejspíše zaujme také realistická rekonstrukce pravěkých obydlí i oděvu pravěkých lovců. Velmi zajímavá je i rekonstrukce „trojhrobu” z Dolních Věstonic, který poukazuje na vývoj rituálů spojených se smrtí. Samozřejmě nepřijdete ani o oblíbenou dominantu Anthroposu, kterou je 3,5 metru vysoký mamut s mládětem.
Celý prostor stálých expozic je bez problémů přístupný, dostatečně prostorný a najdete v něm místa k sezení.
- Expozice si můžete prohlédnout v krátkém videu ZDE.
- Malou virtuální ochutnávku expozic si můžete prohlédnout ZDE.
Výstava Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana
21. června 2023 – 31. prosince 2024 můžete navštívit výstavu 70 originálních obrazů Zdeňka Buriana. Každý milovník jeho díla si přijde na své. Obrazy znázorňují nejen vývoj a život člověka, ale také pestrou pleistocenní faunu. Součástí výstavy jsou také hyperrealistické trojrozměrné exponáty, vydařené animace paleontologických olejomaleb Zdeňka Buriana nebo poutavý doprovodný film Štětcem do pravěku.
Do výstavy jsou zařazeny také haptické exponáty pro slabozraké a nevidomé. Texty výstavy jsou opatřeny QR kódem, který vás přesměruje na video s překladem do znakového jazyka. Celý prostor výstavy je bezbariérově přístupný.
- Jedinečnou výstavu si můžete prohlédnout ZDE.
- Doprovodný film Štětcem do pravěku s překladem do znakového jazyka si můžete prohlédnout ZDE.
Přednáškový sál
V horních prostorách Anthroposu se nachází přednáškový sál, který je také bez problémů dostupný a snadno se v něm pohybuje. Díky tomu můžete přednášky bez obav navštívit.
Pozor! Jediným bariérovým místem je vchod na venkovní terasu.
Občerstvení a muzejní prodejna
V kavárně naproti pokladně si můžete odpočinout a dát si něco dobrého k jídlu a pití. V přízemí najdete také muzejní prodejnu, kde si můžete zakoupit například Katalog k výstavě Když Brnem táhli mamuti. I tento prostor je bez problémů přístupný.
Výtah
Výtahem se dostanete do všech pater budovy, včetně suterénu.
Bezbariérové WC
Samozřejmostí je prostorné bezbariérové WC, které najdete hned vedle pokladny, kde si také můžete vyžádat klíč.
Zajímavosti
- Sbírka kopií fosilních nálezů z celého světa je nejucelenější sbírkou v České republice.
- Rekonstrukce mamuta byla poprvé představena návštěvníkům na Výstavě soudobé kultury v roce 1928. Tato první rekonstrukce byla sponzorována Tomášem Baťou.
- Stálá expozice obsahuje velké množství originálů štípané industrie a kostěných nástrojů ze světově známých lokalit, jako jsou Dolní Věstonice, Předmostí u Přerova, Stránská skála či jeskyně Kůlna a Pekárna.
Podtrženo a sečteno
- Návštěvu Pavilonu Anthropos doporučuji milovníkům díla Zdeňka Buriana, archeologie, historie, paleontologie a antropologie.
- V objektu se skvěle pohybuje, nenarazil jsem na žádnou výraznější překážku.
- Zdeněk Burian uměl svými obrazy vtáhnout diváky do dávné historie. Je jen na vás, jestli se spolu s ním vydáte do dávných čtvrtohor.
Foto: autor
Zdroje:
Oficiální stránky Pavilonu Anthropos, Moravské zemské muzeum
Anthropos, videoprůvodce, HandMedia
Anthropos Brno FPV, siami fpv
Moravské zemské muzeum – Anthropos, Jižní Morava
Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana (videoprohlídka výstavy), Moravské zemské muzeum
Štětcem do pravěku, Moravské zemské muzeum
Když Brnem táhli mamuti: galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos a spor o Kristiánovu legendu, Planetárium, podcasty.cz
4. Fauna (Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana), Moravské zemské muzeum
O původu člověka a vzniku kultury, Moravské zemské muzeum
Zdeněk Burian 1905–1981, burianzdenek.cz