Přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP (České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně), prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, který je duchovním otcem preventivní dobročinné akce Stan proti melanomu, odpověděl těsně před zahájením akce v Ostravě magazínu Inspirante na několik otázek.
Před Ostravou byly Stany proti melanomu v Praze a Brně. Jaký byl o vyšetření zájem a kolik jste diagnostikovali melanomů?
Letos už Stan proti melanomu pořádáme poosmnácté. Při našich vyšetřeních v Praze jsme měli celkem 2 282 nových pacientů, diagnostikovali jsme 30 melanomů, v Brně přišlo 1 273 lidí a diagnostikovali jsme 21 melanomů. V Praze jsme měli Stan proti melanomu dva dny, v Brně jeden. Celkem jsme za tyto tři dny vyšetřili přes 3,5 tisíce lidí a diagnostikovali jsme 51 melanomů.
Když říkáte, že jste diagnostikovali 51 melanomů, tak to jsou už případy, kdy ti lidé onemocněli nebo jim hrozí vážné riziko, že onemocní?
To jsou lidé, kteří už ten melanom mají. Tam jde o to, jestli je tenký, to znamená do jednoho milimetru tloušťky, nebo jestli už jsou to pokročilé melanomy, tlustší, ty jsou kolem 4 milimetrů. My se právě snažíme, aby těch tenkých bylo v rámci odhalených případů co nejvíc.
Je melanom onemocněním, u něhož se dá říct, že více hrozí mužům, či ženám? Kdo je vůbec nejohroženější skupinou?
Je to spíše rozlišeno věkově a záleží na tom, jak se kdo chová vůči ultrafialovému záření. Často nacházíme melanom u mužů ve věkové skupině 50+, kteří chodí celý den po zahrádce a nepoužívají fotoprotekci a ke sluníčku se logicky otáčejí zády, aby jim nesvítilo do očí. Takže pak u nich větší melanom objevíme nejčastěji někde na zádech. U žen je výskyt prakticky kdekoliv. Predilekční lokalizace (označení místa, které je nejčastěji určitým chorobným procesem napadáno, pozn. red.) jsou u nich dolní končetiny, když často nosí sukně. Jinak vidíme u žen melanomy i v mladším věku, hodně u těch, které chodí do solária. UV záření v soláriu je srovnatelné jako při ozařování sluníčkem. Když se však více spálíte na sluníčku, několik dní pak na slunce nejdete. V soláriu se nespálíte, takže tam ta zpětná vazba chybí.
Jak na sobě poznám, že bych měl zajít na vyšetření ke kožnímu lékaři? Existují nějaké varovné příznaky?
Přijít se prohlédnout do Stanu proti melanomu by určitě měli lidé, kteří mají početná mateřská znaménka, lidé, kteří mají světlejší fototyp, stejně tak ti, kteří se v mládí často spálili až do puchýřků nebo už dokonce kožní nádor sami měli nebo jej měl někdo z rodiny. Pokud na kůži nemáte zatím nic a objeví se tam něco nového, je to dobré vždy nechat zkontrolovat. Pokud se totiž nové mateřské znaménko objeví v dospělosti, vždycky to podezření na melanom je. Na druhou stranu hnědá skvrna nemusí být nové znaménko. V 99 procentech však u lidí ve vašem věku (55 let a starší, pozn. red.) půjde o seboroickou veruku, což je v podstatě zesílení rohoviny. To je i případ většiny našich klientů, kteří přicházejí do Stanu proti melanomu s obavami. Ty vyšetříme a jejich obavy vyvrátíme, pak jim doporučíme seboroickou veruku na těle ponechat, nebo, pokud si to přejí, je možné ji z kosmetických důvodů seškrábnout či zmrazit. Ale když vidíme nová znaménka u dětí, je složitější odlišit klidné mateřské znaménko od melanomu.
Jak dlouho vyšetření ve Stanu proti melanomu trvá?
Nejvíce času zabere, když si člověk oblečení sundá a pak si je po vyšetření navlékne. Jinak platí, že když dermatolog do deseti sekund neudělá diagnózu, tak má znaménko vyříznout.
Už jsme zmínili, že ve Stanech proti melanomu letos vyšetřujete znaménka poosmnácté. Změnilo se za tu dobu povědomí veřejnosti o tomto velmi nebezpečném onemocnění?
Populace už si více uvědomuje, že i malé znaménko může zabíjet a že je třeba chodit na prevenci.
I z bannerů je poznat, že se k vaší akci přidává hodně partnerů. Jedním z mediálních partnerů je i magazín Inspirante…
Snažíme se nabídnout tuto akci z hlediska partnerského, takže jsme rádi, že nás podporují, protože my to děláme zadarmo. Tady v Ostravě jsou ty prostory relativně levné, protože nemáme stan venku, máme jen vyšetřovací boxy uvnitř. Když jsme na náměstí, je to přece jen složitější, je třeba zajistit zdroje energie a další. Takže jsme za partnery určitě moc rádi.
Na závěr si dovolím otázku, která se netýká vašeho oboru. Do Ostravy už jezdíte dlouhá léta. Jak se podle vás město změnilo?
Ostrava určitě zkrásněla. Stejně tak zkrásněl i vzduch (úsměv), dá se tady dýchat jako normálně v přírodě, takže ty změny patrné jsou. Jsem také členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Byl jsem i v nových prostorách, které lékařská fakulta a univerzita tady v Ostravě mají, a musím dodat, že my v Praze nic tak pěkného nemáme. Takže jenom tiše závidím.
Přečtěte si reportáž ze Stanu proti melanomu v Ostravě a v Brně.


Foto: autor a FNO