Léto už klepe na dveře, a přestože zrovna teď možná za oknem prší, čeká nás určitě ještě spousta krásných dnů jako stvořených pro výlety. Zatím to stále vypadá, že možnosti vyjet za hranice budou nějak omezené, naše země však nabízí spoustu krásných míst, která si zaslouží návštěvu – včetně těch, od kterých nás jindy odradí davy mířící tam ze zahraničí. Naštěstí přibývá i míst uzpůsobených pro lidi s různými handicapy, posbírala jsem proto tipy, kam se vydat. V prvním dílu série článků se zaměřím na místa v Čechách uzpůsobená lidem s pohybovým handicapem.
Začít můžeme hned v našem hlavním městě. Pohodový, a to nejen rodinný výlet nabízí například ZOO Praha, která po svém znovuotevření nové návštěvníky určitě ocení. Celý areál je bez bariér, takže se můžete bez obav přijet podívat na spoustu exotických zvířat. Za zmínku stojí nově otevřená expozice Darwinův kráter, kde je k vidění fauna a flora z Austrálie a Tasmánie a přivítá vás tam i ďábel medvědovitý, známý také pod označením tasmánský čert. Expozice nabízí například i volně průchozí výběh klokanů. Lze se zúčastnit také různých akcí: je možné si třeba vyzkoušet výrobu hraček pro zvířata a pak se podívat, jak se jim líbí, stačí si zarezervovat termín.
Dalším místem, kde si v Praze můžete užít zábavu a odpočinek, je akvapark v Letňanech. Jak bazén, tak sousední relaxační centrum s finskou saunou a whirpoolem mají bezbariérový přístup, u bazénu můžete využít i spouštěcí sedátko do vody.
Možná však chcete návštěvu hlavního města využít spíš k návštěvě památek a dalších zajímavých míst, dokud je zase nepohltí davy zahraničních turistů. Mezi památky s bezbariérovým přístupem patří například Betlémská kaple, Emauzy nebo Vyšehrad, kde najdete i bezbariérové WC. Kromě toho se můžete bez obav podívat i do Židovského města, Karolina, Národního divadla, Národního muzea nebo si užít vyhlídku z Žižkovské věže. Celý seznam bezbariérových památek najdete zde: c-m-t.cz. Na stejné stránce naleznete i podrobný popis vycházek po nejkrásnějších pražských místech.
Pokud vás to už v Praze přestalo bavit, vyjeďte si odtud kousek směrem na Litoměřice a prohlédněte si nádherný zámek Veltrusy, ke kterému patří rozlehlý park s daňčí oborou. V samotném zámku, kde se točil i světoznámý Formanův film Amadeus, je přízemí přístupné bez bariér a pro přístup do patra je k dispozici schodolez. Pro zajištění maximálního komfortu bude nejlepší, když jeho využití ohlásíte předem.
Pokud vás to táhne spíš na jih, úbytku turistů můžete využít v další jindy extrémně populární destinaci – v Českém Krumlově. Na zámeckou zahradu se s vozíkem dostanete, ačkoliv přístup na terasy vyžaduje asistenci, a po předchozím ohlášení si můžete také vychutnat divadelní představení ve slavném otočném hledišti. Za návštěvu stojí i mezinárodní kulturní centrum Egon Schiele Art Centrum, kde jsou k vidění výstavy současného i klasického umění, nechybí obchod a stylová kavárna. Jen o kousek dál se nachází unikátní komplex tří klášterů, známý podle jednoho z nich jako Minoritský klášter. Jižní Čechy však nabízejí spoustu dalších zajímavostí. Například v nedalekých Prachaticích se nachází muzeum loutek, kde se toho dozvíte spoustu nejen o historii loutkářství v našich zemích, ale můžete navštívit i cirkusovou manéž.
Na východ od Prahy, na pomezí středních a východních Čech, leží další turisticky oblíbené město, kam se stojí za to vydat – Kutná Hora. Jak chrám svaté Barbory, tak nedaleký kostel svatého Jakuba jsou bezbariérově přístupné, stejně jako GASK – Galerie Středočeského kraje, jež provozuje nejen výstavy, ale i bohatý doprovodný program.
Na severovýchodě Čech, nedaleko od Náchoda, je místo, o kterém už každý alespoň slyšel – Babiččino údolí v Ratibořicích. Ano, tady se odehrává příběh knihy Babička od Boženy Němcové, to ovšem neznamená, že se tu budete nudit jako při povinné četbě. Celé údolí lze projet na vozíku a přístupné jsou i části staveb včetně zámku; podrobné parametry nejdete přímo na jeho stránkách. Kromě samotného zámku tu uvidíte mlýn a mandl z konce 18. století i legendární Staré bělidlo, u něhož je však nutné překonat osmicentimetrový práh.
Nejen krásnou přírodu si můžete užít na severu Čech v Českém Švýcarsku. Začít můžete například ve městě Krásná Lípa, kde vám přímo na náměstí v Domě Českého Švýcarska poskytnou všechny potřebné informace. Přímo tam také začíná Köglerova naučná stezka. Její první část, která vede tamním Lesoparkem s mnoha původními dřevinami, altánky nebo potůčky, stejně jako asfaltovou stezku Kyjovským údolím, vinoucí se mezi skalami a řekou, lze snadno zdolat i na vozíku. Zájemce o moderní historii, kteří se nezaleknou ani jejích temných koutů, bude zase zajímat podzemní továrna Rabštejn blízko Děčína, kde nacisté vybudovali kromě továrních hal i koncentrační tábor. Prohlídky expozice a podzemní továrny jsou přístupné i pro uživatele elektrického vozíku.
Tyto tipy představují jen střípky z mozaiky krás, které nabízí naše republika. Nevím jak vy, ale já už se léta plného výletů nemůžu dočkat! Zatím jsme zůstali v Čechách, v druhém dílu seriálu vám zase představím některá zajímavá bezbariérová místa na Moravě a ve Slezsku.
V seriálu také vyšlo:
Foto: Pixabay