V pondělí začal Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který každý rok uvádí přes stovku kvalitních dokumentárních filmů z celého světa. Má široké tematické zaměření od politických kauz a nedemokratických režimů přes rozvojová témata až po sociální otázky, životní prostředí a životní styl. Stejně důležité jako projekce filmů jsou i následné debaty s hosty z řad filmařů, filmových protagonistů, lidskoprávních aktivistů či českých expertů a expertek.

Před dvěma lety otřásla planetou i Jedním světem pandemie, v současnosti agrese Ruska, jež zaútočilo na Ukrajinu. Ve stínu těchto událostí však nezůstávají věci, které otřásají světem lidských práv a jež festival nemůže ignorovat. Autoritářský režim v Bělorusku, znovunastolená vojenská diktatura v Barmě, tlak a kriminalizace ruské opozice, ale i ohrožení nezávislého soudnictví v Polsku. Jeden svět nemůže tuto stále se zhoršující situaci lidských práv ve světě přehlížet a nepřitáhnout k ní znovu pozornost.

Zvláště ne v roce, kdy Člověka v tísni čeká 30. výročí od založení. Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět probíhá ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Praze od 23. do 31. března. Vybrané filmy budou po festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

Dokumenty, které souvisejí s prací Člověka v tísni a ty nejúspěšnější z let minulých, si můžete pustit na webu www.jedensvetonline.cz. Pro promítače, kteří chtějí sdílet dokumentární zážitky s širším publikem, bude dále fungovat web www.promitejity.cz.

Jeden svět
Festival je už více než dvě desetiletí jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, promítaných v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům. „Od začátku jsme chtěli dělat velký festival, něco, co má význam i přes hranice České republiky,“ říká zakladatel festivalu Igor Blaževič. Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě. Každoročně na něj přijíždějí desítky hostů ze světa – nejen filmových tvůrců, ale také protagonistů a obhájců lidských práv. Diskuse s nimi jsou jedním z pilířů programu. Organizační tým také usiluje o otevřenost a přístupnost všem divákům, včetně těch nevidomých a slabozrakých, neslyšících a nedoslýchavých nebo lidí se sníženou pohyblivostí. V posledních letech i festival zasáhla pandemická vlna a zdravotní opatření s ní spojená v roce 2021 zabránila pořádání festivalu. Tento ročník se vrací do kin, pochopitelně za dodržování všech bezpečnostních a hygienických nařízení. Člověk v tísni vznikl v roce 1992 a je jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě. Pomáhá lidem v 38 zemích světa a doma se kromě pořádání Jednoho světa věnuje také vzdělávání a pomoci lidem žijícím v sociálním vyloučení.

Projekty na festivalu

Zdroj: jedensvet.cz

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ