Hrozby pro náš sluch? Nejen hlasitá hudba, ale i kouření a léky

Světový den sluchu připadá na 3. března. Největší organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem, Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN ČR), právě počátkem března zahájil celorepublikovou kampaň nazvanou Neohluchni!

Cílem kampaně je upozornit na trvalé následky poškození sluchu. „Zaměřovat se bude na osvětu těch nejmenších: dětí a mladých lidí, kteří si mohou poslechem hlasité hudby nenávratně poškodit sluch. Ne každý člověk ví, že při dlouhodobém vystavení hluku převyšujícím 85 decibelů si nenávratně poškozujeme sluch. Kampaň se bude konat nejen v probíhajícím školním roce, ale i v tom následujícím. Naši členové budou jezdit na besedy po školách v celé republice,“ vysvětluje Veronika Cézová, mluvčí SNN České republiky. Ta je také autorkou kampaně a jak přiznává, inspirovala ji šestiletá dcera Eliška. 

„Na mnoha akcích, často i těch pořádaných pro děti, si stěžovala, že ji z hlasité hudby bolí uši. A prosila mě, abych jí koupila sluchátka,“ vysvětluje Veronika Cézová, která je zároveň autorkou už 120 příběhů lidí se sluchovým handicapem s názvem Jsem jedno ucho, které vyšly knižně (rok 2018: Jsem jedno ucho, 2019: Jsem jedno ucho. Stále!, 2020: Jsem jedno ucho 2020, 2021: Jsem jedno ucho 2021).

Zástupci Svazu neslyšících a nedoslýchavých už čtyři roky pravidelně navštěvují základní a střední školy a ptají se žáků a studentů, jak si chrání zrak. „Na tento dotaz žáci odpovídají, že nosí sluneční brýle. Když se jich ptáme, jak si chrání sluch, tak je buď ticho, nebo žáci odpovídají, že nijak. Následným dotazováním pak zjišťujeme, že to platí i v případě studentů, kteří navštěvují koncerty a stojí těsně u pódia. Tím si však zadělávají na budoucí problémy se sluchem,“ upozorňuje Veronika Cézová.

Profesor Josef Syka, jedna z osobností vlajkového projektu SNN ČR Jsem jedno ucho, potvrzuje, že hluk je jedním z problémů současné civilizace. „Třicet let od revoluce jsem byl poprvé v kině. Vzal jsem vnučky do jednoho pražského multikina. A nepříjemně mě překvapilo, jak hlasité bylo promítání. S kolegy jsem pak následně navštívil hned několik promítání, kde jsme měřili úroveň hluku v decibelech. A výsledek? Jelikož se používají ekvivalentní hodnoty za určité období, kritická hladina hluku překročena nebyla. Ale! Ve špičkách, které sice byly krátké, avšak bylo jich tam mnoho, jsme naměřili až 110 decibelů! Když jsou malé děti takovýmto špičkám vystaveny často, je zřejmé, že jim to poškozuje sluch,“ varuje profesor Josef Syka z Akademie věd ČR.

Jak dále vysvětluje, sluch je pro vývoj dětí důležitý, protože je zásadní nejen v raném dětství při rozvoji řeči, ale podstatnou roli hraje také při získávání informací a vytváření mezilidských vztahů. Šárka Prokopiusová, prezidentka SNN ČR, pak vysvětluje, že pokud dojde k ohluchnutí, dochází nejen k informační bariéře, ale také sociální izolaci. Ta pak podle ní často vede k úzkostem, nízkému sebevědomí, pocitům méněcennosti nebo i depresím.

Co nám sluch nejvíce poškozuje?
Podle foniatra docenta Mojmíra Lejsky to jsou hlavně tři faktory. „Zvýšený hluk nad 85 decibelů, kouření a používání léků. Každý kuřák má poškozené cévy, tedy i cévy v uchu. Každý lék má vedlejší účinky – a často právě ve vztahu ke sluchu. Chodíme po ulici, kde je hlučná doprava, vrtáme vrtačkami, sekáme. Každý hluk má vliv na sluch. Osobně odhaduji, že až 50 procent populace má zhoršený sluch v důsledku toho, že si ho celý život nechránili,“ říká docent Lejska.

Foto: Veronika Cézová, SNN ČR

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ