Nevidomí mohou v Zoo Brno využít hmatovou mapu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pro nevidomé návštěvníky brněnské zoo připravilo Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity Teiresiás důležitou pomůcku. Nová mapa s hmatovou i vizuální vrstvou umožňuje dobrou spolupráci nevidomého návštěvníka s jeho vidícím průvodcem.

„Chtěli jsme, aby si nevidomý uživatel mapy udělal představu, co všechno se v areálu nachází, v jaké vzdálenosti, a podle toho si zvolil trasu,“ uvedl jeden z jejích tvůrců Ondřej Nečas ze Střediska Teiresiás. „Na rozdíl od úřadu, kam může nevidomý vyrazit sám a od plánu očekává, že mu pomůže dojít tam, kam potřebuje, v případě zoo půjde nejspíš s průvodcem. A díky mapě nebude odkázán jen na něj, budou moci společně plánovat cestu a případně se i rozdělit.“

Návštěvníci v hmatové mapě najdou cesty, důležité budovy a pavilony, stanice vláčku, toalety a občerstvení. „Snažili jsme se uvést co nejvíc informací o zvířatech. Nebylo sice možné vyznačit každý výběh, ale chtěli jsme upozornit aspoň na ty důležité,“ doplnil Nečas. „Tvar cesty je zjednodušený, budovy jsou vyznačené jen symbolem. Ale pro případ nouze je na mapě telefonní kontakt na pracovníka zoo, který může pomoci.“

Mapa se tvořila v několika fázích. Autoři nejprve rozhodli, jaké prvky na ní budou zachovány, poté se základním návrhem projeli celou zoo a zkontrolovali umístění zanesených bodů. Nakonec upravili návrh pro bodový tisk. „Jde o tvorbu hmatové grafiky pomocí vytlačovaných bodů do papíru, podobným způsobem, jako se tiskne Braillovo písmo. Nevýhodou je nižší rozlišení, takže na papír se vejde menší množství informací,“ vysvětlil Nečas. „Výhodou je naopak dobrá trvanlivost a nízká cena materiálu, je tedy možné připravit větší množství kopií.“

Hmatové plány jsou k dispozici zdarma na pokladnách Zoo Brno. Je jich vytištěno dost, takže každý zrakově handicapovaný návštěvník si může požádat o svůj. Zoo Brno se Střediskem Teiresiás postupně připraví i hmatové popisky reliéfních informací v areálu zoo.

S výrobou hmatové grafiky mají pracovníci Knihovního a vydavatelského oddělení Střediska Teiresiás bohaté zkušenosti. Jedním z úspěšných projektů jsou například Haptické Mapy.cz, na jejichž přípravě spolupracovali se společností Seznam.cz a střediskem ELSA na ČVUT.

Zdroj: zoobrno.cz, helpnet.cz
Foto: Zoo Brno

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!