Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Zatímco při první vlně koronavirové pandemie platila naše země za premianta, teď se situace obrátila a počty nemocných raketově stoupají.

Na jaře většina lidí z mé bubliny neznala nikoho, kdo by koronavirem onemocněl, dnes vím o několika případech z mého bezprostředního okolí. Pandemie se mě navíc osobně dotkla, když jsem čekala „v exilu“ u rodičů na spásný negativní výsledek mého přítele. Vzhledem k těmto okolnostem i k zjevné neschopnosti lidí, kteří by nás měli chránit, je teď ještě důležitější než na jaře zachovat si chladnou hlavu a nenechat se tím vším semlít. Z mnoha důvodů je to o poznání těžší. Pokusila jsem se proto trochu rozvést a aktualizovat svůj dřívější článek. Uvidíte, že když se budeme všichni chovat zodpovědně, i tentokrát to společně zvládneme!

1. U informací upřednostňujte kvalitu před kvantitou

 I teď platí, že vaše mentální i fyzické zdraví je důležitější než stoprocentní informovanost o jakémkoliv novém vývoji. Mít celkový přehled je sice nadále důležité, ale zkuste se místo každodenního sledování zpráv třeba podívat na váš oblíbený film. Kromě toho je dnes snad ještě důležitější než na jaře filtrovat i zdroje, ze kterých čerpáte. Mějte se na pozoru před různými alternativními médii a řetězovými maily plnými konspiračních teorií, manipulací a lží. Šíření konspiračních teorií a odmítání jakýchkoliv ochranných opatření bohužel ovládlo i sociální média a na tuto nebezpečnou vlnu naskočily jak nejznámější celebrity včetně zpěvaček Lucie Bílé a Báry Basikové, tak někteří lékaři.  Nenechte se zmanipulovat. Ani celebrity, ale ani třeba zubaři nebo kardiologové nejsou odborníky na současnou situaci, naslouchejte proto raději epidemiologům nebo virologům.

2. Pozitivní příklad je lepší než nekonečné hádky

Nechat se vtáhnout do některé z nekonečných diskusí, které nikam nevedou a jen vás vystresují, je obzvlášť na internetu velmi snadné. V nich nezáleží na tom, kolik ověřených vědeckých článků nasdílíte – někomu, kdo má předem vytvořený názor, je to jedno. Mnohem lepší strategií je proto jít svému okolí příkladem. Když budete důsledně dbát na hygienu, na místech s větší koncentrací lidí nosit roušky a dodržovat rozestupy a hromadným akcím se spíš vyhnete, nemůžete nic zkazit. Rozhodně se budete cítit líp než po hádce se známou, která si myslí, že pomocí testu na covid do ní vláda implantuje mikročip. Její postoj pravděpodobně neovlivníte, soustřeďte se proto na to, co ovlivnit můžete. A kdo ví, třeba vaše zodpovědné a rozumné chování přesvědčí někoho, kdo měl doteď v hlavě zmatek.       

3. Buďte na sebe hodní

Celá letošní situace je pro všechny nová a stresující, nezapomeňte proto být velmi vstřícní a ohleduplní nejen ke svému okolí, ale i sami k sobě. Pokud dodržujete opatření a nikoho záměrně neohrožujete, neděláte nic špatně. Jestliže v práci nejste tak výkonní jako před koronavirem a ani ve svém volnu toho nestíháte tolik co dřív, určitě nejste sami. Dopřejte si odpočinek a věci, které vás baví a nabíjejí pozitivní energií. Pomáhejte druhým v rámci svých možností, ale mějte zároveň na paměti, že nemůžete spasit celý svět a že děláte dost.  A pokud i přes veškerou opatrnost vy nebo někdo z vašich blízkých nemoc dostanete nebo se vystavíte kontaktu s nakaženým, neztrácejte hlavu. Zůstaňte v karanténě, koordinujte další postup s lékařem a buďte na sebe ještě o něco hodnější.  

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Štefanidesová

Marie Štefanidesová

Živím se jako překladatelka, kromě toho jsem šéfredaktorkou webu Women of Brno a občas přispívám do dalších médií. Byla mi diagnostikována deprese a úzkostné stavy, přesto mě baví užívat si života, miluju dobré jídlo a pití, čtení, psaní a hraní si v jakékoliv podobě.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!