Claire Elizabeth je mladá žena, která má lupénku a nebojí se o ní mluvit. Na svém Instagramu má rovných 31 tisíc sledujících. „Lupénka se nedá vyléčit. Nejlepší léčba je přijmout se i s ní,“ stojí v biu influencerky, která boří stereotypy o tomto autoimunitním onemocnění, přidává fotky s viditelnými tečkami po celém těle a otevřeně se k lupénce hlásí. S informací v českém prostředí přišla iniciativa Moje tělo je moje na svém facebookovém profilu.

Příběh s lupénkou začal u Claire Elizabeth v létě 2016. Když se spálila na sluníčku, začaly se u ní na kůži objevovat malé tečky. Po mnoha vyšetřeních a vyzkoušení různých krémů jí byla roku 2017 diagnostikována lupénka. Nedlouho poté začala docházet třikrát týdně do nemocnice na světelnou terapii, ale lupénka byla stále viditelná. Začala tedy chodit na druhou várku terapie, což pomohlo. Lupénka se však brzy vrátila a Claire Elizabeth si uvědomila, že má onemocnění na celý život. „Na lupénce je nejtěžší přijmout fakt, že neexistuje léčba. Ale to je moment, kdy začíná opravdová cesta sebeakceptace,“ přiznává Claire Elizabeth. Dodává, že lupénka jí změnila život a postihuje nejen tělo, ale i duši. Naučila se mít se ráda takovou, jaká je, a je více otevřená.

Právě po uvědomění, že lupénka tu bude navždy s ní, začala být pozitivnější. Vydala se do slunné Austrálie, kde nebylo jak schovávat své tělo. Zpočátku byla nejistá, když se jí vyptávali, cizí lidé mohou být někdy necitliví. Teď však situaci vidí tak, že jsou spíše zvědaví. Influencerka rovněž připisuje neodmyslitelnou váhu podpoře od blízkého okolí, konkrétně od nejlepší kamarádky, která jí pomohla zbavit se počátečního studu. „Někdy jako bych potřebovala chmurný den, abych si dokázala opravdu vážit těch dobrých a uměla si je prozářit,“ cituje Claire Elizabeth iniciativa Moje tělo je moje na svém facebookovém profilu.

Co se týče samotné příčiny lupénky, jde o dědičné onemocnění. Můžete mít v těle predispozici, něco jako „gen lupénky“, ale nemoc se u vás nemusí projevit. Spouštěčem může být stres nebo právě spálení na sluníčku. Ale i pro zdravého člověka je velmi důležité dodržovat pravidelnou rutinu péče o pokožku – je třeba, aby kůže byla dostatečně hydratovaná. Claire Elizabeth svůj příběh uzavírá tím, že její sebevědomí každým dnem roste: je pyšná na svoji instagramovou komunitu a jejím cílem je nadále zvyšovat povědomí o lupénce a ukazovat, že i s viditelným kožním onemocněním se můžete cítit dobře. „Buďte na svoji lupénku pyšní!“ vzkazuje. 

Lupénka (psoriáza) je nemoc zasahující fyzický vzhled i duši. Proto by nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou neměl zůstat se svými starostmi sám. Z tohoto důvodu se zapsaný spolek Revenium rozhodl uspořádat u příležitosti Světového dne psoriázy (WPD), který v loňském roce připadal na pátek 29. října 2021, Puntíkový den. Cílem akce je informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby (psoriatická nemoc). Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka NENÍ INFEKČNÍ, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit. Klikněte pro více informací o Puntíkovém dni.

Zdroj foto: https://yhoo.it/3nSARJA

Instagram autorky: @claires_psoriasis

Picture of Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ