Za mnoha úspěchy stojí kostrbaté začátky, růže mohou růst a kvést, přestože mají na startu do života jen slabounké kořínky. To je i příběh oceňované americké neziskové organizace Seedlings Braille Books for Children z Michiganu, která poskytuje knihy v Braillově písmu pod cenou slepým a zrakově postiženým dětem. Její další programy zpřístupňují zdarma braillské materiály mladým lidem do 21 let a studentům v USA a Kanadě. Její motto? Dotykem prstu spatříte svět.

V 80. letech si chtěla Debra Bonde najít činnost, kde by vzhledem ke své stydlivosti nepřicházela s nikým do kontaktu. Zapsala se proto na kurz přepisování Braillova písma v naději, že by mohla v suterénu svého detroitského domu přepisovat knihy. A skutečně: začala překládat populární dětské knihy a díky speciální tiskárně, kterou jí vyrobil otec a jež dokázala texty v Braillově písmu tisknout, mohla nevidomým dětem prodávat dětské knihy, a to pouze za cenu použitého papíru.

Mezi rodiči i vyučujícími nevidomých dětí se o Debřině překladech začalo brzy hovořit a stoupal o ně zájem. Přátelé jí proto pomohli založit neziskovou organizaci, díky níž měla možnost získávat granty a příspěvky na pokrytí nákladů. Pojmenovala ji Seedlings Braille Books for Children a věřila, že když dáte dítěti knihu, rozvine se v něm láska ke čtení.

V prvním roce své práce vytiskla 221 knih. Dnes, o 37 let později, číslo vyprodukovaných knih stouplo na 600 tisíc a putovaly do všech koutů světa. Polovinu z nich Debra věnovala dětem zdarma, druhá polovina se prodává přibližně za 10 dolarů za výtisk.

Tyto knihy pomohly kdysi i nevidomému Jaredovi. Knihy, jež si četli jeho zdraví vrstevníci, mohl číst i on díky Debřiným přepisům do Braillova písma. Díky jejich dostupnosti měl doma celou knihovnu. Dnes je Jared 35letým softwarovým inženýrem a otcem dvou dětí, kterým z knih psaných v Braillově písmu může číst pohádky. „Bez získané gramotnosti, kterou mi poskytly tyto knihy, bych nezískal práci, co dnes mám. Když se pak narodily moje děti a začal jsem jim knihy psané jak latinkou, tak Braillovým písmem předčítat, kruh se uzavřel,“ říká vděčně Jared.

BRAILLOVO PÍSMO
✔️ jeden braillský znak má rozměr zhruba 0,5 cm a tato velikost je neměnná
✔️ Braill se používá po celém světě, každá země má však odlišnosti, například v Anglii a Německu se používá tzv. zkratkopis
✔️ pojmenováno je podle francouzského učitele Louise Brailla, který v dětství ztratil zrak a následně vytvořil toto písmo úpravou francouzského vojenského systému umožňujícího čtení za tmy
✔️ je netradičním příkladem binárního kódu používaného mimo svět počítačů

Zdroj: fb HateFree Culture a fb Za-zrak
Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ