Od 22. do 23. března 2024 se koná již třináctý ročník oblíbeného Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS), který organizuje Nadační fond IMPULS. Jde o první celostátní sportovně charitativní kampaň v oblasti roztroušené sklerózy, probíhající souběžně po dobu 24 hodin v tělocvičnách a fitness centrech na různých místech České republiky a na Slovensku.

Primárním účelem akce je motivovat pacienty k pravidelnému cvičení, pomocí fyzioterapeutů najít účastníkům pohyb „šitý na míru“ a seznámit je s novinkami v komplexní rehabilitaci. MaRS vznikl v roce 2012 z podnětu pacientů a terapeutů pražského RS centra Všeobecné fakultní nemocnice. 

O celém projektu jsem si povídal s Kateřinou Bémovou, která je předsedkyní správní rady Nadačního fondu IMPULS.

Před maratonem organizujete Pentatlon. O co přesně jde?

Pentatlon je motivační akce, během které probíhá pět různých cvičebních aktivit po dobu pěti týdnů. Všechny informace najdete na našem Facebooku a webovkách, kde jsou také odkazy na jednotlivá videa. Na maraton tak budete hezky rozcvičení, rozhýbaní a na pomyslný start naběhnete radostně a vesele. 

Jak byste ve stručnosti popsala samotný maraton?

MaRS je osvětová a motivační akce, která podporuje lidi s roztroušenou sklerózou, aby pravidelně cvičili a zapojili i rodinné příslušníky. Je to totiž nemoc celé rodiny a netýká se pouze jednotlivce. O jednom víkendu se tak všichni sejdeme a zacvičíme si. Zároveň se díky moderní technice dokážeme propojit i s dalšími místy v regionech, což je skvělé.

Jaké máte zpětné vazby od účastníků z předchozích let?

Všichni bývají nadšení. Nejvíc mě dojímají reakce, kdy mi účastníci říkají, že se díky maratonu znovu rozhýbali. Jiní lidé mi pověděli, že právě maratonem přichází jaro, a hned se tak mají na co těšit.

A čím je pro vás osobně? 

Velká srdcovka, protože žádný podobný projekt neexistuje. Rozhodně ne na poli roztroušené sklerózy. Pro mě je hodně důležitý moment, kdy se na jednom místě setkají nemocní, jejich rodiny, lékaři, terapeuti a další odborníci. Díky maratonu všichni vidí, jak je důležitá komplexní péče a pravidelný pohyb. Dobrá fyzická kondice je prostě absolutní základ. Takže hurá obout boty a jít cvičit. 

Přitom jeden z klasických mýtů říká, že se u RS cvičit nemá. Snažíte se pomocí MaRS tyto mýty bořit? 

Jasně, je to jeden ze stavebních kamenů akce, protože mýty a tabu spojené s RS jsou stále živé. Člověk si říká, jak je to v 21. století vůbec možné. A není to jen tabu v otázce, že by pacienti s RS neměli cvičit, ale i v tom mít s touto nemocí děti. Žádná z těchto tabu však nejsou pravdivá. Osobně jsem nadšená z výsledků Registru pacientů s RS ReMus, díky němuž vnímám obrovské pocity štěstí z každoročně narozených dětí. Přesně tohle je ta dobrá budoucnost, o kterou se máme snažit. A abychom mohli žít tento naplněný život, musíme pravidelně cvičit. A to platí pro všechny, nejen pro lidi s RS. 

Na jaké cvičební aktivity se můžeme těšit?

V pátek to bude kruhový trénink šitý na míru roztroušené skleróze. Ale pokud ho nemáte rádi, nevěšte hlavu. Bude tam široký výběr dalších aktivit. Například jóga s paní profesorkou Evou Kubala Havrdovou, balanční trénink, taneční terapie, rehabilitační cvičení, bioenergetika, relaxace, cvičení pánevního dna, posilovací cvičení nebo box. Pro ty zdatnější můžu slíbit orientační běh v Divoké Šárce. 

O boxu se ve spojitosti s RS moc nemluví. 

Box s Vláďou Říhou samozřejmě není klasický box, ale soft box. Pacientům s RS může výrazně pomoci se zlepšením koordinace a prohloubením vnímavosti vlastního těla.

Součástí maratonu bývají kromě cvičení také osobní konzultace s odborníky. 

Jasně, budou i letos. K dispozici bude fyzioterapeutka Lucka Suchá, psycholožka Eva Růžičková a fyzioterapeuti z Všeobecné fakultní nemocnice. Doufáme, že dorazí také fyzioterapeutka Klára Novotná. Všechny jmenované potkáte v Praze. 

Maraton probíhá i v dalších městech. Kde všude ho najdeme?

Tradiční místa jsou právě Praha, Brno, Frýdek-Místek, Karlovy Vary, České Budějovice nebo Jihlava. Některá místa se spojují dohromady, takže třeba Vsetínští a Kyjovští jezdí do Brna. Kompletní seznam najdete na našich stránkách

Přibude letos i nějaký nováček?

Nově se připojí Rychnov nad Kněžnou. Ale necháme se překvapit, zatím není uzavřený finální seznam měst. 

Pokud se vrátíme k účastníkům maratonu. Mohou přijít i jiní lidé než pacienti s roztroušenou sklerózou a jejich rodinní příslušníci?

Samozřejmě. MaRS maratonem chceme ukázat, že roztroušená skleróza není žádná životní tragédie. Pokud si někdo chce zacvičit, výborně. Právě svým nadšením může strhnout váhavé, povzbudí je a motivuje k cvičení. Vyzývám tak všechny: Přijďte si zacvičit na Maraton s roztroušenou sklerózou. 

Je potřeba se dopředu registrovat?

Na hodiny cvičení je to fajn. Registrační formulář najdete na stránkách MaRS maratonu. Ale pokud přijdete na blind, i tak se místo najde. Obzvlášť v pátek večer a v sobotu, kdy jedou hodiny souběžně. 

Je možné přijít i s dětmi?

Samozřejmě. Například roztroušená stezka je pro ně ideální. Tu si vždycky užívají. Je to krásný kilometrový okruh s různými aktivitami. Tahle stezka smyslů ukazuje, co nemoc dokáže. Problémy, které roztroušená skleróza způsobuje, si vyzkoušíte na vlastní kůži a můžete se pak zamyslet nejen nad sebou, ale i nad reakcí svého těla.

Myslíte i na zájemce o cvičení, kteří se maratonu nemohu osobně účastnit? 

Jistě. Letos je v plánu stream, což bude hodina naživo přes počítač. Samozřejmostí jsou i nahraná videa s cvičením, jež jsou k dispozici další měsíce. Tyhle vzdálené možnosti nám přinesl covid, který ukázal, že to má smysl. Moc se mi líbí, že se mnohým videím nejen zvyšuje samotné zhlédnutí, ale skutečně slouží dál. A to je nejdůležitější. 

Kde videa najdou?

Budou dostupná na YouTube a na našich webových stránkách.  

Tak velká a organizačně náročná akce jistě něco stojí. Je možné MaRS finančně podpořit?

Jistě, každá koruna se počítá. Za podporu budeme rádi. Kompletní seznam možností najdete na našich stránkách. Další forma podpory je pomocí vstupného, které je všude dobrovolné.

Máte přehled, co se z něj zaplatí? 

Určitě. Výtěžek ze vstupného zůstává jednotlivým regionům. Moc se mi líbí Roska Jihlava, které jejich partner výtěžek zdvojnásobuje. Získané finance používají na zaplacení bazénu, na ergoterapii nebo arteterapii. Brno z výtěžku podporuje arteterapii a v Praze z něj platíme část úvazku fyzioterapeutů. 

S financováním je propojen také nápaditý merch. Jaký bude letos?

Budeme mít krásná nová trička, lahve i nákrčníky. Zůstali jsme v černobílé kombinaci, ale nákrčníky budou krásně barevné. A můžete se těšit i na barevná dětská trička. 

Na závěr mám dvě osobnější otázky. Jak to tak bývá, po fyzické aktivitě se lidi rádi občerství. Mohou se i letos účastníci těšit na vaše slavné palačinky?

Samozřejmě. Určitě budou v sobotu, kdy je na to větší prostor. Maraton bez palačinek prostě není maratonem. Můžu se svěřit s tím, že na pocovidový maraton na Petříně přišla maminka s chlapečkem a ten posmutněl, že nejsou palačinky. My mu říkali, ať se nebojí, že příští rok už budou. I letos je tak na MaRS najdete a spolu s nimi spoustu skvělého domácího občerstvení. 

A úplně poslední otázka. Kdo je pro vás osobně vítězem maratonu?

Každý, kdo si přijde zacvičit.

Foto: Petr Vreštiak, MaRS 2023

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ