Dětské ORL se proměnilo v barevnou pohádku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nemocnice si za poslední rok prošly extrémně náročným obdobím. O to více potěší zprávy o projektech, které je dělají hezčím místem – a to jak pro pacienty, tak pro personál.  Zbrusu novou podobu nedávno dostaly také prostory dětské ORL v motolské nemocnici, kde pod vedením Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové (NFZŽ) a výtvarníka Libora Škrlíka prošly vizuální změnou dvě lůžková oddělení, čekárna ambulance i hlavní dětská kartotéka.   

Nástěnné malby krášlící prostory zdravotnických zařízení, léčeben, dětských domovů či domovů pro seniory se staly pilotním projektem NFZŽ, který v roce 2007 založila herečka Zdeňka Žádníková. Jen ve Fakultní nemocnici Motol se svým týmem mění jednotlivá oddělení a společné prostory už více než dvanáct let a vnáší do nich pozitivní energii, humor a barvy. „Jsem ráda, že i přes náročnou dobu, která byla pro všechny až neúnosně dlouhá, jsme mohli dělat smysluplné věci. Fakultní nemocnice Motol jako jediná nezastavila naše projekty, a my tak měli možnost v časově velkorysém prostoru velkoryse tvořit,“ říká Zdeňka Žádníková, jíž i tentokrát podali pomocnou ruku partneři. 

Pomáhali zdravotníci i malí pacienti

Nový výtvarný kabát dostala dvě lůžková oddělení, čekárna ambulance ORL a radikální změnou prošla celá hlavní dětská kartotéka. Při návrhu a realizaci projektu za 650 000 korun přitom dostali slovo i ti, již tráví v prostorách nejvíc času. „Prostě jsme se ptali těch nejkompetentnějších, kteří o léčbě vědí vše, a tak vnímají i důležitost toho, jak se během léčby nebo terapie pacient v prostorách cítí,“říká Zdeňka Žádníková. „Přišla za námi vrchní sestra z operačních sálů a nesměle se zeptala, jestli bychom nemohli vymyslet něco, aby se jich děti přestaly bát. Tak vznikl zábavný komiksový sloup, na kterém pomocí obrázků ukazujeme, co děti čeká, pokud se dostanou do situace, kdy pro ně přijede záchranka. Je to poučné a zábavné zároveň.“ Její slova potvrzuje i Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol: „Moc si vážíme toho, že malby vznikají společným úsilím, a pokaždé je tak výzdoba ušitá na míru konkrétnímu oddělení. Je to opravdu znát – stačí jen chvilku pozorovat, jak děti na malby výborně reagují. Buď si je samy prohlížejí, u těch interaktivních si s nimi hrají,nebo si o nich s rodiči krásně povídají.“

Pandemie je semkla

Výtvarné úpravy prostor motolské nemocnice si kladou za cíl zpříjemnit pacientům a personálu čas v nich strávený, ale berou v úvahu i jejich funkčnost. Proto je tvořivý proces od začátku kreativním partnerstvím mezi všemi zainteresovanými. „Prostor jako takový, jeho světelnost či účel, je vždy základní inspirací, ale stejně tak mě inspirují lidé, kteří jej využívají. V tomto případě vstupovali jako partneři do celého procesu od samého začátku, častokrát bez toho, aby si to vůbec uvědomovali. Jejich podpora byla neskutečná, okamžitě reagovali, podávali pomocnou ruku,“říká výtvarník Libor Škrlík. „Pracovali jsme v náročných podmínkách, dodnes vzdávám hold všem, kteří musí celé dny pracovat v respirátorech. Pandemie to ale celé jen umocnila v tom dobrém smyslu slova. Měl jsem pocit, že Motol byltím nejbezpečnějším místem na světě.“

Projekt NFZŽ a FN MOTOL
Projekty NFZŽ ve FN Motol se realizují od roku 2009, krok po kroku procházejí vizuální změnou jednotlivá oddělení i společné prostory. „Nečekejte jen pár barevných stěn nebo šablonovité obrázky, které zvládne každý trochu schopnější grafik, Libor na stěny maluje osobitým stylem celé příběhy,“ vysvětluje Zdeňka Žádníková. Na dětské psychiatrii tak mají malby terapeutický přesah, na ortopedii pomáhají s motivací a s rehabilitací, oční oddělení nebo ORL mají motivy, jež pomáhají při diagnostice. „Jsme schopní udělat celé oddělení na klíč, včetně orientačního systému a štítků na dveře či polepů recepce a polopropustných fólií. Máme za sebou také projekty na geriatrii, v paliativních centrech a odděleních pro dospělé. Tady je samozřejmě výtvarný styl jiný,“ dodává.

Zdroj: life4you.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!