Přednášky o motýlech a čmelácích, hudební vystoupení a prodej bylinkových a řemeslných výrobků. I to nabídlo téměř sedmi stovkám návštěvníků Bylinkobraní, které se už tradičně uskutečnilo v areálu Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové.
Na Bylinkobraní mohli návštěvníci nejen vychutnávat vůni levandule či mateřídoušky, ale také ochutnat dýňovou polévku. V rámci akce vystoupila například kapela Chanson Trio Coucou, zazněla přednáška o čmelácích od Víta Cacha i další přednáška o živých zahradách.
Jak uvedla Andrea Kollová z Domova sv. Josefa, součástí programu byly i workshopy, například aromaworkshop s ukázkou masáží, bylinkový jarmark a nejen dětští návštěvníci si užili pohádku v podání loutkového divadla.
„Výtěžek z letošní benefiční akce (podle prvních odhadů se vybralo kolem 40 tisíc korun, pozn. red.) půjde na rehabilitační přístroj SIS, který pacientům s roztroušenou sklerózou uleví od bolesti. Přístroj SIS funguje na bázi silného elektromagnetického pole. Mezi jeho hlavní léčebné účinky patří především úleva od bolesti, podpora hojení zlomenin, svalová relaxace, svalová stimulace a kloubní mobilizace,“ upřesnila Andrea Kollová.
Poznamenala, že pacientům s roztroušenou sklerózou mohou pomoci i ti, pro které je Žireč moc daleko a na Bylinkobraní nedorazili. „Je to jednoduché, ereskářům (tak se slangově říká pacientům s roztroušenou sklerózou, pozn. red.) mohou lidé pomoci i online. Třeba darováním Domovenky, která jim umožní pravidelně cvičit a zlepšovat svůj stav,“ upřesnila Andrea Kollová.
Co to je Domovenka?
Domovenka zahrnuje komplexní terapeuticko-poradenský program, vytvořený na míru potřebám pacienta i osoby, která o něj pečuje. Příspěvek 290 korun na jednu Domovenku (domovenka.cz) umožní, aby pracovník přímé péče věnoval šedesát minut pacientovi, identifikoval jeho problém a nalezl pro něj a pečující osobu nejlepší řešení. Dárce může domovenku darovat pravidelně, jednorázově a také se může rozhodnout darovat částku podle svého uvážení.
Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není dosud známá. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 25 tisíc. Onemocnění přináší poruchy vidění či hybnosti, včasná léčba může podle odborníků zachránit 20 až 30 let aktivního života. Roztroušená se skleróze říká proto, že místa, kde se vytvářejí plaky (jizvy), jsou roztroušena po celém mozku a míše.
Domov sv. Josefa
Domov sv. Josefa vznikl jako páté středisko Oblastní charity Červený Kostelec v krásném areálu bývalé jezuitské rezidence v těsném sousedství Kuksu. Domov sloužil od šedesátých let minulého století až do roku 2000 jako domov důchodců. Ten však byl přesunut do nových prostor a uvolněný objekt získala v restituci řeholní instituce sester Nejsvětější Svátosti z Českých Budějovic. Ta v červnu 2001 darovala objekt Oblastní charitě Červený Kostelec (v té době hospic Anežky České), která se rozhodla zde vybudovat ojedinělé zařízení pro lidi nemocné roztroušenou sklerózou. Domov sv. Josefa je jediným lůžkovým zařízením v ČR, které poskytuje komplexní péči osobám vážně nemocným roztroušenou sklerózou. Tímto vážným neurologickým onemocněním, jehož průběh díky pokrokům v léčbě lékaři umějí zbrzdit, ale stále ne vyléčit, v republice trpí přes 25 tisíc lidí, z nichž sedm tisíc je už v pokročilém stadiu nemoci.
Foto: Domov sv. Josefa/Andrea Kollová