Odpočinek by měl tvořit běžnou součást každého dne. Bohužel tomu tak nebývá. Odkládáme ho na neurčito, „do hrobu“ nebo na něj tendenčně „nemáme čas“.
Zrádné je, že následky zběsilého životního tempa nemusíme rozpoznat hned. Důsledky špatného hospodaření s časem se v těle kumulují a mohou se neblaze projevit až mnohem později. Ať už jde o vysoký krevní tlak, cukrovku, problémy s pamětí, onkologická, psychiatrická nebo neurodegenerativní onemocnění.
BENEFITY PRAVIDELNÉHO ODPOČINKU
Benefitů pravidelného odpočinku je nepřeberně.
Mezi nejčastější patří:
- Regenerujete svaly.
- Dobijete si duševní i fyzické baterky.
- Zmenšuje se pravděpodobnost podrážděného chování.
- Lépe se vám dýchá.
- Nakopnete kreativní myšlení.
- Problémy řešíte klidněji a vyrovnaněji.
- Nevypadáte jako oživlí „zombíci“.
DRUHY ODPOČINKU A JEHO PŘÍKLADY
Odpočívat můžete následujícím způsobem:
- Typickým pasivně fyzickým odpočinkem je spánek, při kterém své tělo celkově regenerujete. Doba spánku je individuální a záleží na mnoha faktorech. Obecně je však doporučováno spát 7 až 9 hodin denně. Pokud spíte pod 6 hodin, zkuste zavést striktní spánkovou hygienu.
- Mentálním odpočinkem se rozumí například dovolená. Ale zapomeňte na prodloužený víkend. Pokud to jen trochu půjde, dopřejte si 14 dní klidu bez pracovních povinností. Nenechte se rušit pracovními maily a telefony a nabírejte sílu do dalších dní.
- Pomocí smyslového odpočinku se zbavíte všech rušivých elementů. Vadí vám hluk nebo příliš světla? Vyhněte se zářivkám a užijte si pobyt v tichu. Doma úplně zhasněte nebo si rozsviťte svíčku.
- Díky tvořivému odpočinku se oprostíte od nutnosti chrlit jeden nápad za druhým. Místo přepínání vlastní múzy odpočívejte u oblíbeného sportu, zajděte si do kina nebo vyrazte do přírody.
- Pracujete každý den s lidmi a už vám to leze krkem? Vyzkoušejte sociální odpočinek. Nemusíte sedět sami doma, naopak. Obklopte se lidmi, s nimiž je vám dobře, a vyhněte se těm toxickým. Další možností je detoxikační „půst“ od sociálních sítí.
LELKUJTE
Každému z nás sedí jiný druh odpočinku. Paleta je opravdu pestrá a záleží jen na vašem vkusu. Jeden druh odpočinku je však zbytečně bagatelizován a zesměšňován. Jaký to je? Lelkování! Všichni známe slovní spojení „koukání do blba“, které nevyznívá dvakrát lichotivě. Nenechte se odradit. Je fajn dělat nic, vypnout a resetovat baterky. Stačí pár vteřin nebo minut. Ať už koukáte do praskajícího ohně, na vodní hladinu, z okna nebo do zdi.
ODPOČÍVÁTE NEBO PROKRASTINUJETE?
Odpočívat je extrémně prospěšné, ale dejte si pozor na nejrůznější nástrahy. V době streamovacích služeb typu Netflix nebo HBO hrozí přepad z odpočívání do neplánované prokrastinace. Pokud se podíváte na jeden díl oblíbeného seriálu za týden, ničemu to nevadí. Naopak. Problém nastává až v případě, když se zakoukáte do seriálu a z jednoho odpočinkového dílu vyroste celá řada. Úspěšně tak můžete zabít nejen celou noc, ale v horším případě i celý víkend. Výsledkem pak může být nežádoucí frustrace a nevyspání. I v odpočinku je tak potřeba zdravých mantinelů, které zabrání podobným neplánovaným excesům.
PODTRŽENO A SEČTENO
Odpočívejte podle svého gusta, lelkujte a nabírejte síly. Život není jen práce!
V příštím díle se můžete těšit na základní principy spánkové hygieny.
Zdroje:
Víte, jaké zdravotní benefity přináší kvalitní a plnohodnotný relax? Medicast
Relaxace a meditace, Psychologie.cz
CO DĚLAT, KDYŽ SPÁNEK NEZABÍRÁ? ZAMĚŘTE SE NA TĚCHTO 7 TYPŮ ODPOČINKU, GymBeam
Foto: