Nepanikař: v krizi pomůže mobilní aplikace

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nepanikař je první česká aplikace, která poskytne zdarma rychlou psychologickou pomoc. Vyvinuli ji tři studenti Vysokého učení technického v Brně. Zatím funguje na telefonech s operačním systémem Android, chystá se ale i pro uživatele iOS.

Jde o nápad Veroniky Kamenské, Aleše Řezáče a Tomáše Chlubny.

Má pomoci zejména mladým lidem, kteří trpí depresí, při úzkostných stavech a panických atakách. Tématem je i sebepoškozování.

Veronika Kamenská uvedla: „Aplikaci jsme vyvíjeli s podporou psychologů, psychiatrů a studentů psychologie. Aplikaci nám pomáhali pilotovat i lidé s duševním onemocněním. Od všech máme velmi pozitivní zpětnou vazbu.“

Nepanikař má pět základních modulů: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a kontakty na odbornou pomoc. V každém uživatel najde různé tipy a osvědčené postupy pro danou situaci.

Modul DEPRESE zahrnuje funkci „CO MI MŮŽE POMOCI“, „PLÁNOVÁNÍ AKTIVIT“ a „CO MĚ POTĚŠILO“.

Modul ÚZKOST/PANIKA má za úkol pomoci uživateli rychle překonat pocity úzkosti nebo panickou ataku. Nabízí dva druhy „DECHOVÝCH CVIČENÍ“, „POČÍTÁNÍ“ a další tipy, „CO DĚLAT PŘI ÚZKOSTI“.

Modul CHCI SI UBLÍŽIT se snaží odvést pozornost psyč od myšlenek na sebepoškozování. Nabízí „DECHOVÁ CVIČENÍ“ a v části „CO MI MŮŽE POMOCI“ jsou k dispozici osvědčené rady, kterými se lze inspirovat.

V modulu MYŠLENKY NA SEBEVRAŽDU jsou k dispozici činnosti, které by mohly myšlenkám na sebevraždu pomoci předejít nebo přinejmenším alespoň přesvědčit uživatele o hodnotě jeho života. Jedná se o „ZÁCHRANNÝ PLÁN“, který si uživatel sám vytvoří.

V posledním modulu KONTAKTY NA POMOC najde uživatel telefonní čísla s možností přímého telefonování na záchrannou službu, tísňové volání, linku bezpečí a krizová centra. Je tu i síť krizových center po celé České republice. Pro případ, že by člověk raději upřednostnil kontakt bez mluvení, může si v aplikaci otevřít seznam internetových stránek na chat krizových center.


Duševní onemocnění potká někdy během života každého čtvrtého z nás. Úzkosti a deprese patří mezi nejčastější psychiatrické diagnózy. Každý rok si v České republice vezme život zhruba 1500 lidí.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.dontpanic

 

Zdroj: https://www.svetandroida.cz/nejnovejsi-aplikace-chytry-tichy-rezim/
Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!