Nepanikař: v krizi pomůže mobilní aplikace

Nepanikař je první česká aplikace, která poskytne zdarma rychlou psychologickou pomoc. Vyvinuli ji tři studenti Vysokého učení technického v Brně. Zatím funguje na telefonech s operačním systémem Android, chystá se ale i pro uživatele iOS.

Jde o nápad Veroniky Kamenské, Aleše Řezáče a Tomáše Chlubny.

Má pomoci zejména mladým lidem, kteří trpí depresí, při úzkostných stavech a panických atakách. Tématem je i sebepoškozování.

Veronika Kamenská uvedla: „Aplikaci jsme vyvíjeli s podporou psychologů, psychiatrů a studentů psychologie. Aplikaci nám pomáhali pilotovat i lidé s duševním onemocněním. Od všech máme velmi pozitivní zpětnou vazbu.“

Nepanikař má pět základních modulů: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a kontakty na odbornou pomoc. V každém uživatel najde různé tipy a osvědčené postupy pro danou situaci.

Modul DEPRESE zahrnuje funkci „CO MI MŮŽE POMOCI“, „PLÁNOVÁNÍ AKTIVIT“ a „CO MĚ POTĚŠILO“.

Modul ÚZKOST/PANIKA má za úkol pomoci uživateli rychle překonat pocity úzkosti nebo panickou ataku. Nabízí dva druhy „DECHOVÝCH CVIČENÍ“, „POČÍTÁNÍ“ a další tipy, „CO DĚLAT PŘI ÚZKOSTI“.

Modul CHCI SI UBLÍŽIT se snaží odvést pozornost psyč od myšlenek na sebepoškozování. Nabízí „DECHOVÁ CVIČENÍ“ a v části „CO MI MŮŽE POMOCI“ jsou k dispozici osvědčené rady, kterými se lze inspirovat.

V modulu MYŠLENKY NA SEBEVRAŽDU jsou k dispozici činnosti, které by mohly myšlenkám na sebevraždu pomoci předejít nebo přinejmenším alespoň přesvědčit uživatele o hodnotě jeho života. Jedná se o „ZÁCHRANNÝ PLÁN“, který si uživatel sám vytvoří.

V posledním modulu KONTAKTY NA POMOC najde uživatel telefonní čísla s možností přímého telefonování na záchrannou službu, tísňové volání, linku bezpečí a krizová centra. Je tu i síť krizových center po celé České republice. Pro případ, že by člověk raději upřednostnil kontakt bez mluvení, může si v aplikaci otevřít seznam internetových stránek na chat krizových center.


Duševní onemocnění potká někdy během života každého čtvrtého z nás. Úzkosti a deprese patří mezi nejčastější psychiatrické diagnózy. Každý rok si v České republice vezme život zhruba 1500 lidí.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.dontpanic

 

Zdroj: https://www.svetandroida.cz/nejnovejsi-aplikace-chytry-tichy-rezim/
Foto: Pixabay

Marie Zemanová

Marie Zemanová

Její sloupek #za-zrak jste mohli v magazínu Inspirante číst od roku 2019. Ve stejnojmenném blogu informuje o životě bez zraku v souvislostech i na Facebooku. Po letech v médiích se nyní v sociálním podniku Spolu s vámi věnuje PR a lektoruje na workshopech o zrakovém handicapu.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!