Nová funkce zlepší život i tisícům Čechů

Možná si říkáte, že aplikací nebo služeb, kterými Google zlepšuje život mnohým z nás, je přece spousta. Tak proč by měla být nějaká další funkce výjimečnější a stojí za takový nadpis? Pointa se ukrývá v tom, že jde o nástroj určený zrakově postiženým lidem, kteří jsou na tom při práci s počítači a mobily o poznání hůř. Je jich v Česku mezi 70 a 100 tisíci a tato novinka jim skutečně může zlepšit život: Google oznámil, že speciální funkce pro hlasité čtení automaticky vygenerovaných popisků u obrázků na internetu se naučila deset nových jazyků. A je mezi nimi i čeština.

Moc tomu nerozumíte? Vysvětlíme. Jakýkoli obrázek umístěný na internet může mít svůj klasický popisek (většinou vycházející z názvu) a také alternativní text, takzvaný alt. Právě tyto alty pomáhají skrze klíčová slova analyzovat, co se na obrázku zhruba nachází. Fotka z pláže tedy ponese například slova jako moře, pláž, voda, slunce nebo léto. Běžný uživatel většinou alt nevyužije, ale právě roboti určení na hlasité čtení pro zrakově postižené na ně spoléhají. A když u obrázku alt není (zadává se většinou ručně a miliardy obrázků jej nemají), software i znevýhodněný uživatel mají smůlu. Tedy pokud se toho nechopí Google Chrome a jeho zabudovaný nástroj pro automatické generování popisků. Právě toho se nově oznámená čeština týká.

Americký gigant tuto funkci zavedl v roce 2019 a nejprve pochopitelně v angličtině. Postupně přibývaly další celosvětové jazyky a nyní došlo i na naši mateřštinu. Co to znamená pro zdejší zrakově postižené uživatele či jejich přátele, kteří jim s obsluhou chytrých přístrojů pomáhají? V menu Google Chrome (tři tečky vpravo nahoře) > Nastavení > Rozšířená nastavení (v levém menu) > Usnadnění se brzy objeví pro tuto funkci přepínač. Po zapnutí pak bude prohlížeč schopný nahlas číst klíčová slova k obrázkům, která jimi nejsou od jejich autorů vybavena. Obdobně se tato možnost zapíná i v systému Android, kde asistuje také klasická Google aplikace. Za funkcí stojí umělá inteligence a algoritmus vytvořený na základě dat ze strojového učení. Google samozřejmě připomíná, že analýza není dokonalá, s čímž je potřeba počítat. Současně tvrdí, že nejlépe si systém poradí s fotkami přírody a uzpůsobený naopak není například na kresby, komiksy nebo snímky obrazovky (screenshoty). Obrázky jsou k analýze odesílány na servery Googlu, ale nejsou tam uchovávány.

Zdroj: svetandroida.cz

Foto: pixabay.com

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ