Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Možná si říkáte, že aplikací nebo služeb, kterými Google zlepšuje život mnohým z nás, je přece spousta. Tak proč by měla být nějaká další funkce výjimečnější a stojí za takový nadpis? Pointa se ukrývá v tom, že jde o nástroj určený zrakově postiženým lidem, kteří jsou na tom při práci s počítači a mobily o poznání hůř. Je jich v Česku mezi 70 a 100 tisíci a tato novinka jim skutečně může zlepšit život: Google oznámil, že speciální funkce pro hlasité čtení automaticky vygenerovaných popisků u obrázků na internetu se naučila deset nových jazyků. A je mezi nimi i čeština.

Moc tomu nerozumíte? Vysvětlíme. Jakýkoli obrázek umístěný na internet může mít svůj klasický popisek (většinou vycházející z názvu) a také alternativní text, takzvaný alt. Právě tyto alty pomáhají skrze klíčová slova analyzovat, co se na obrázku zhruba nachází. Fotka z pláže tedy ponese například slova jako moře, pláž, voda, slunce nebo léto. Běžný uživatel většinou alt nevyužije, ale právě roboti určení na hlasité čtení pro zrakově postižené na ně spoléhají. A když u obrázku alt není (zadává se většinou ručně a miliardy obrázků jej nemají), software i znevýhodněný uživatel mají smůlu. Tedy pokud se toho nechopí Google Chrome a jeho zabudovaný nástroj pro automatické generování popisků. Právě toho se nově oznámená čeština týká.

Americký gigant tuto funkci zavedl v roce 2019 a nejprve pochopitelně v angličtině. Postupně přibývaly další celosvětové jazyky a nyní došlo i na naši mateřštinu. Co to znamená pro zdejší zrakově postižené uživatele či jejich přátele, kteří jim s obsluhou chytrých přístrojů pomáhají? V menu Google Chrome (tři tečky vpravo nahoře) > Nastavení > Rozšířená nastavení (v levém menu) > Usnadnění se brzy objeví pro tuto funkci přepínač. Po zapnutí pak bude prohlížeč schopný nahlas číst klíčová slova k obrázkům, která jimi nejsou od jejich autorů vybavena. Obdobně se tato možnost zapíná i v systému Android, kde asistuje také klasická Google aplikace. Za funkcí stojí umělá inteligence a algoritmus vytvořený na základě dat ze strojového učení. Google samozřejmě připomíná, že analýza není dokonalá, s čímž je potřeba počítat. Současně tvrdí, že nejlépe si systém poradí s fotkami přírody a uzpůsobený naopak není například na kresby, komiksy nebo snímky obrazovky (screenshoty). Obrázky jsou k analýze odesílány na servery Googlu, ale nejsou tam uchovávány.

Zdroj: svetandroida.cz

Foto: pixabay.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!