O duševním zdraví bez předsudků

V pátek začala největší tuzemská multižánrová osvětová kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním
onemocněním. Kampaň, kterou od roku 1990 organizuje a zastřešuje Fokus Praha, potrvá čtyři týdny a vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví. Přehled akcí, jež si kladou za cíl přilákat k tématu duševního zdraví veřejnost, najdete na tdz.cz.

„Covidová pandemie ukázala, jak je potřeba se zabývat nejen naším fyzickým, ale i psychickým zdravím. Během posledního roku výrazně narostl počet lidí s poraněnou duší. A k jejich zotavování je nutné i to, aby téma duševního zdraví nezůstávalo za oponou, ale bylo ve veřejném prostoru slyšet a vidět. Jsme rádi, že akce Týdnů pro duševní zdraví pomáhají toto zásadní společenské téma zviditelnit,“ říká Petr Hudlička, generální ředitel Fokusu Praha.

Fokus Praha spolu s dalšími organizacemi představil své služby hned v pátek 10. září v rámci Karlínského dnu pro duševní zdraví. Pražané se mohli seznámit s činností Komunitního centra Dílna, které je volnočasovým klubem nejen pro lidi s duševním onemocněním, ale i širokou veřejnost.

„Ve společnosti stále přetrvává řada předsudků vůči lidem s psychickými potížemi. Přitom jsme co do křehkosti našeho duševního zdraví na tom v podstatě všichni stejně. Proto nejen my ve Fokusu podporujeme inkluzivní projekty, jako je například právě naše Komunitní centrum Dílna, stírající domnělé rozdíly mezi lidmi,“ dodává Hudlička.

Na Karlínských dnech pro duševní zdraví Fokus Praha dále představil službu dostuduj.fit, nový program zaměřený na podporu studentů středních a vysokých škol z Prahy, kteří se během studia dostanou do psychické nepohody.

Z dalších akcí, na nichž Fokus Praha participuje nebo je sám pořádá, lze připomenout dny otevřených dveří Klubu Mosty (13. září), Centra duševního zdraví pro Prahu 9 (15. září) nebo Komunitního týmu Kladno (7. října). Centrum Podskalí a Komunitní tým pro Prahu 5 se zapojí do celopražské akce Zažít město jinak na Výtoni a Smíchově (18. září). Chystá se také 1. ročník konference Slyšení hlasů v Praze (20.–21. října) a s ní související křest knihy Fenomén slyšení hlasů, spojený s projekcí filmu Legal Alien (20. října).

Pro milovníky výtvarného umění nebudou chybět výstavy obrazů a dalších uměleckých děl z produkce talentovaných lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Přehled všech akcí Fokusu Praha v rámci Týdnů pro duševní zdraví zde.

Zdroj: helpnet.cz

Foto: pixabay.com

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!