Fialové září: měsíc boje proti onkogynekologickým onemocněním

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Září je celosvětově označováno jako měsíc boje proti gynekologickým nádorům, tedy zhoubným onemocněním děložního čípku, vaječníků, dělohy a vulvy. Zároveň je podpořeno akcí World GO Day, která upozorňuje na důležitost prevence zhoubných gynekologických onemocnění. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV ČR) na prevenci těchto onemocnění přispívá svým klientkám z Fondu prevence.

Den osvětové akce World GO Day, tedy Světového dne onkogynekologických diagnóz, letos připadá na pondělí 20. září. Provází jej fialová barva a symbol stužky, která označuje všechny onkologické diagnózy. V Česku bude mít akce podobu cyklojízdy napříč hlavním městem, jíž se účastní lékaři, pacienti, známé osobnosti i široká veřejnost. Hlavní myšlenkou je vyjádřit solidaritu ženám, které s onkogynekologickými nemocemi bojují a upozornit na důležitost prevence.

Pravidelné prohlídky – nejúčinnější prevence

Karcinom děložního hrdla je jedním z nejčastějších typů zhoubných nádorů u žen. V České republice je ročně diagnostikováno přibližně 800 případů a kolem 300 žen na toto onemocnění každý rok zemře. Pravidelné prohlídky jsou přitom to nejsnadnější, co mohou pro své zdraví udělat. Od roku 2008 funguje takzvaný screening karcinomu děložního hrdla a od roku 2014 probíhá zároveň i adresné zvaní žen ve věku od 25 do 70 let k preventivním prohlídkám.

Bohužel stále existuje řada žen, které pravidelné preventivní gynekologické prohlídky zanedbávají. Na tyto klientky se zaměřujeme a zasíláme jim výzvu, aby si zašly na gynekologii. Cílem je dosáhnout co nejvyšší účasti žen na screeningu,říká Denisa Kalousková, ředitelka obchodně-organizačního úseku ZP MV ČR.

Z fondu prevence si mohou klientky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ročně nechat proplatit 500 korun určených na preventivní vyšetření nádorových onemocnění, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Tuto částku mohou použít na otestování děložního čípku na přítomnost vysoce rizikových kmenů HPV (papilomavirů, které způsobují nádorové bujení) nebo od letošního roku nově na cytologický rozbor sliznice děložního čípku spolehlivější metodou LBC (liquid based cytologie). Jde o metody, které se hradí z veřejného zdravotního pojištění pouze ženám ve 35. a 45. roce života. Negativní výsledek těchto testů znamená větší pravděpodobnost, že je vše v pořádku.

Další formy prevence onkogynekologických nemocí

1. Zdravý životní styl a pravidelný pohyb

Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená zdravá strava jsou nejlepší prevencí obezity, která je rizikovým faktorem mimo jiné také pro vznik nádorů dělohy. Důležité je zaměřit se na redukci konzumace sladkých, slaných a tučných jídel, naopak zvýšit příjem zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnného pečiva. ZP MV ČR nabízí také příspěvek 500 Kč na poradenství nutričního specialisty nebo na permanentku na sport. Podstatná je také celková změna životního stylu – kouření, alkohol a přemíra stresu patří mezi karcinogenní faktory, které výrazně zvyšují riziko vzniku nádorů.

2. Bezpečný sexuální styk

Karcinom děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papilomavirus neboli HPV, který se přenáší sexuálním stykem. Za přenosem infekce však nestojí jen pohlavní styk, jak se lidé často mylně domnívají, ale i jiné sexuální aktivity, které jsou z pohledu přenosu nemocí rizikové. Partnerská stálost a důsledné používání prezervativu jsou tedy důležitou prevencí onkogynekologických nemocí. 

3. Očkování proti infekci HPV

Vakcíny proti HPV působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku prekancerózních změn, jež by mohly později k nádorovému bujení vést. Nejlepší ochranu poskytují dívkám, které se sexuálním životem dosud nezačaly.

Infekce je totiž v populaci často rozšířena a u dívek a žen, které se s infekcí již setkaly, není očkování natolik efektivní. Očkování pak výrazně snižuje riziko rozvoje HPV infekce i v dospělém věku.

Podporu tohoto očkování zajišťují i některé zdravotní pojišťovny. ZP MV ČR ze svého Fondu prevence například nabízí příspěvek až 1 000 Kč na vakcínu proti HPV pro dospělé a až 1500 Kč pro děti do 18 let s výjimkou 13 až 14letých, které mají toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Zdroj: helpnet.cz

Foto: pixabay.com

World GO Day 2021

Ke Světovému dni onkogynekologických diagnóz (World GO Day 2021) proběhne 20. září v 15.00 v Pacientském hubu U Vršovického nádraží 30/30 v Praze tisková konference. Lékaři sdělí aktuální poznatky o tom, jak mohou ženy aktivně předcházet dvěma častým nádorům reprodukčních orgánů: karcinomu endometria a karcinomu děložního čípku. Nebudou chybět informace o moderních možnostech léčby, odborníci budou komentovat výsledky studie o Indexu připravenosti na boj s onkologickými chorobami, který vydal prestižní časopis The Economist. Na konferenci naváže tradiční Fialová cyklojízda Prahou jako vyjádření podpory ženám, které bojují s onkogynekologickým onemocněním. World GO Day je globální osvětová aktivita pacientek, lékařů a zdravotníků z celého světa, kterou iniciovala evropská síť pacientských organizací ENGAGe pod patronací Evropské společnosti gynekologické onkologie (ESGO). V Česku ji organizuje už třetím rokem ONKO Unie ve spolupráci a Pacientskou organizací VERONICA a Nadačním fondem Hippokrates.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!