Paradox snahy a chůze #perplexveměstě

„Kam se tak ženeš?“ zeptá se mě. 

„Nikam, jen mi to právě jde.“ Honem, než ten pocit zmizí.

„Fakt?“ přidá do kroku a začne si mě poťouchle prohlížet. „Kde?“

No právě. Vidět to není. Teda je, ale obráceně, což fakt nechcete, jenže obrně je estetika šumák. Takže když se mi bude chodit a hejbat líp, dost pravděpodobně přitom budu vypadat hůř. Jako při tom hovoru.

Budu víc napnutá, nakřivo, nohy vtočený dovnitř a na špičkách, a jak se znám, budu i šilhat. Zlepšení je totiž hlavně v tom, že se mi líp dělaj jednotlivý pohyby do různejch směrů a nemusím se na všechno tolik soustředit a dávat bacha. Jenže to moc patrný není, ani ta chvilková haluz z větší stability a jistoty. 

Zato jakmile se zrychlím a mám z vašeho pohledu na čas přirozenější tempo, přestanu to v těle stíhat přepočítávat a zákonitě se někde jinde zdrcnu. A to mě zas nějak rozhodí, jako každýho spastika, což naopak vidět je a hned.

A pak už jde jenom o to, kam až sahají Hujerovi, respektive jak dlouho si ten dílčí hezkej dynamickej pocit udržím na úkor zvyšujících se křečí a jiných vjemů a bariér. Protože až jich bude moc, žuchnu nebo mě zválcujou bolesti a pocit těžkotonážnosti. A budu muset začínat odznova. 

Zase dolovat jistotu, plynulost a jednoduchost z těla, který je kvůli diagnóze neustále ve střehu a v tenzi, protože chce chodit stejně samozřejmě a rychle jako vy. Plus musím ignorovat to, že pro svět chůzí všechny problémy končí, kdežto mně tím vlastně začínají.

Víc pohybu znamená víc napětí. A hodně napětí znamená hodně možností, co kde může kiksnout a co je třeba umět s čím kombinovat. Soustředěně a vědomě. Jenže uvědomění a soustředění znamená další napětí… A tak pořád dokola.

Sledujete? Vypadám a chodím takhle ne proto, že bych se nesnažila, ale právě proto, že jo. (To je jen vsuvka pro ty, co chtějí všechno tou snahou urvat a nepočítají s tím, že snaha si něco urve z nich.)

Stoj za to pořád ještě stojí, ale ta neúprosná logika napínání, zhoršování a vracení na začátek nebo spíš ještě o kus před něj už dávno ne. Pořád se snažím samu sebe předběhnout, abych neztratila příliš. Vás, co mi utečete, nebo sebe v honu za stabilitou, autopilotem a aspoň minimální elegancí. 

Jo, někdy bych strašně moc chtěla bejt hezká i v pohybu, při chůzi. Cítit se a vypadat líp naráz.

A hlavně na dýl.

Foto: Pixabay

Picture of Helena Tutterová

Helena Tutterová

Píše sloupky s názvem Perplex ve městě, aby cupovala život s dětskou mozkovou obrnou a jinými naschvály. Nehodlá totiž jen opatrně našlapovat a lovit Božského přezkáče či jinou ortopedickou obuv. Prahne po životě na vysoké noze obklopena přáteli, knihami a kávou. Analogie s legendárním Sexem ve městě tak není vůbec náhodná. Miluje příběhy a humor mezi řádky, i proto pracuje v redakci magazínu Inspirante neziskovky Revenium. Věří v sílu ticha, přírody a kofeinu, propadá kouzlu divadelních a filmových scén a dojímají ji šťastné konce. Tajně tančí a sportuje, aby ji hned tak něco neuteklo a neskolilo. Hlavně ale proto, aby měla k často rozběhaným lidem blíž.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ