Druhou sérii dokumentárních videí o příbězích lidí s těžkým zdravotním postižením či onemocněním připravuje Aliance pro individualizovanou podporu. Chce ukázat, co opravdu potřebují k důstojnému životu. Na videa navazuje úsilí Aliance o takový systém podpory a péče, který bude respektovat jedinečné potřeby těchto lidí, bez ohledu na diagnózu.
Aliance sdružuje 50 rodičovských, pacientských a zastřešujících organizací a hájí zájmy osob se zdravotním postižením či chronickým onemocněním s vyššími nároky na podporu a péči. „S první sérií dokumentárních videí, kterou natáčely Děti úplňku, zakládající člen Aliance, máme velmi dobrou zkušenost. Proto chceme pokračovat. V první sérii z let 2017 až 2020 se ukázalo, že jsou nenahraditelná pro osvětu, aktivizaci politiků, úředníků i veřejnosti,“ říká Lenka Frišová z komunikačního týmu Dětí úplňku.
Prostřednictvím příběhů v dokuvideích oslovily Děti úplňku na sociálních sítích více než 2,5 milionu lidí a jejich obsah zaujal i média, například Aktuálně.cz, pořady České televize 168 hodin a Sama doma či DVTV.
„Příběhy aktivizují také politiky a úředníky,“ vysvětluje Frišová. „Například poté, co jsme natočili příběh paní Pilné a jejího syna Marka, se ozvali z úřadu Heřmanova Městce i poslanec Marek Výborný a sami se začali o příběh zajímat, hledat řešení. Dokumentární videa přinášejí velkou vlnu solidarity lidí z okolí, zájem místní samosprávy a poslanců či finanční sbírky. Ukazují, že věci mohou fungovat lépe.“
Dokumentární videa tvoří podle ní součást úsilí o lepší systém péče pro všechny, kteří mají těžké zdravotní postižení či onemocnění a bez individuální péče se neobejdou. Zástupci Aliance samozřejmě vnímají, že změna sociálního systému je běh na dlouhou trať. Ale videa tento běh výrazně urychlují.
„Aliance byla ustavena na jaře 2020 a máme za sebou první úspěchy,“ vysvětluje Agáta Jankovská, výkonná ředitelka Aliance pro individualizovanou podporu. „V průběhu první vlny pandemie jsme provedli srovnávací šetření dopadu onemocnění covid-19 a návazných vládních opatření na lidi se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním a jejich pečující. Součástí byl také apel na vládu a státní správu, aby zajistili systémová opatření a metodiku poskytování služeb, zejména na sociálně-zdravotním pomezí, v nouzovém režimu.“ A pokračuje: „Hned v dubnu jsme všem krajům poslali návrh na zřízení kontaktních míst, aby se lidé s postižením, a to nejen v čase pandemie, mohli zorientovat v sociálním systému a dočkali se lepší podpory. Strukturovaný výzkum, na němž pracujeme, pomůže zdokumentovat, v kterých oblastech současný systém vyhovuje a v kterých nikoli. Věříme, že spolupráce pacientských, rodičovských a zastřešujících organizací, expertů na analýzy a metodiky, odborníků v oblasti sociální podpory a politiky i lidí ze sociálních služeb přinese ten nejlepší nový model individualizované podpory a péče.”
Jak podpořit kampaň #ProPodporu?
Hithitová kampaň #ProPodporu, jejímž cílem je zajistit prostředky na natočení zmíněných dokuvideí, končí 25. října. „Někdo přispěl 150 korunami, jiní dali čtvrt milionu. Ale vážíme si každého, kdo nás podpoří. Pomůže také sdílení mezi přátele a kolegy. Nejjednodušší způsob, jak podpořit vznik druhé série dokumentárního seriálu, je přispět na hithit.cz/propodporu. Pomůžete dobré věci a nákupem odměny uděláte radost sobě či svým blízkým,“ informuje Lenka Frišová.
Mezi přispěvateli je i spolek Revenium, jehož hlavním posláním je podpora všestranného, zejména pracovního uplatnění osob se zdravotním postižením a sociálním znevýhodněním. Revenium darovalo do kampaně Kávu Naturpark jen za její výrobní cenu. Zbývající částka, která se za kávu utrží, se připíše na účet kampaně. O kávu je velký zájem, některé degustační balíčky už jsou vyprodané.
Aliance pro individualizovanou podporu
Aliance pro individualizovanou podporu sdružuje 50 rodičovských, pacientských a zastřešujících organizací. Hájí zájmy osob se zdravotním postižením či chronickým onemocněním s vyššími nároky na podporu a péči. Usiluje o spravedlivý sociální systém a takovou zdravotní péči, které budou respektovat jedinečné potřeby každého jednotlivce bez ohledu na diagnózu či zdravotní postižení. Pro vytvoření nového modelu individualizované podpory a péče v České republice provádí Aliance výzkumy, osvětu (jejíž součástí bude právě dokumentární seriál), pracuje s týmem odborníků v oblasti sociální podpory a politiky, lidí ze sociálních služeb, s Katedrou veřejné a sociální politiky FSV UK. Více se dočtete na propodporu.cz/.