Co je to stařecká vetchozrakost? Jak si pomoci při narůstající ztrátě zraku? Jaké existují pomůcky a služby? Na to a další otázky spojené s počínajícím úbytkem zrakových funkcí se pokusíme odpovědět v článku s přesahem do speciální pedagogiky.

Nechci vás strašit, ale s velkou pravděpodobností se setkáte s tím, že s narůstajícím věkem se bude zrak zhoršovat. Pokud se vám zatím dioptrie vyhnuly, zřejmě vás dostihnou v pozdějším věku. Písmenka na jídelním lístku se zmenší natolik, že už je bez brýlí nepřečtete. Písmena z knih odejdou kamsi do bílé mlhy a na řízení za šera můžete bez brýlí zapomenout. Nemějte obavy, nejste v tom sami, bohužel jde o přirozený fyziologický proces stárnutí očí. 

I z těchto důvodů je třeba o svůj zrak pečovat a pravidelně docházet k očnímu lékaři. Optometrista, který vám naměří dioptrie a udělá brýle na míru však nestačí. Je třeba alespoň jednou ročně navštívit očního lékaře, který změří i nitrooční tlak a podívá se na oční pozadí. Díky tomu může vyloučit oční zákaly nebo jiná onemocnění, jež exponenciálně rostou s přibývajícím věkem.

Stařecká vetchozrakost

Presbyopie, starším názvem stařecká vetchozrakost, je označení pro výše zmíněné příznaky fyziologického stárnutí zraku. Oční čočka postupně ztrácí pružnost a schopnost akomodace a my začneme mít se zrakem potíže. Jestliže se přistihnete, že si text oddalujete na více než šedesát centimetrů, abyste ho přečetli, může to být i váš případ. Mezi další projevy patří nemožnost zaostřit zrak do blízka, únava a bolest očí či hlavy při delším soustředění na práci. Tyto potíže neberte na lehkou váhu!

Zvětšujeme a svítíme si

Při zhoršujícím se zraku se v tyflopedii obecně pracuje se třemi základními kategoriemi. Zvětšování, vyšší kontrast a míra osvětlení. Ty vám pomohou překonat počínající problémy se zrakem.

Zvětšování a přibližování textu

Při práci na počítači si v nastavení můžete zvolit větší míru rozlišení. Záleží samozřejmě na velikosti úhlopříčky vašeho zařízení, ale zpočátku si tak můžete výrazně ulehčit život. Webové prohlížeče se dají standardně „zoomovat“ a přibližovat podle vaší potřeby přes CTR + (může se nastavit i jako CTRL + kolečko myši). 

U současných smart telefonů (oblast Zpřístupnění či Přizpůsobení) si můžete pohrát s nastavením, aby co nejvíc vyhovovalo. Dá se nastavit velikost textu, tlačítek, barvy, vzhled obrazovky a další parametry, které usnadní lepší vidění. Často v sobě mají mobily zabudované také lupy, jež pomohou se zvětšením textu nebo přiblížením práce, na niž nevidíte. Můžete je stáhnout i v podobě nejrůznějších volných aplikací.

Při práci s papírovou podobou dokumentu můžete začít využívat nejrůznější optické pomůcky. Pořiďte si malou lupu a uchovávejte ji tak, aby se nerozbila. Skvělé jsou lupičky, jejichž obal slouží zároveň jako držátko. Zpočátku si vystačíte s tím, co pořídíte v běžném prodeji, na rozdíl od lup v telefonu se tyhle nevybijí a do kabelky se snadno vejdou. Při hlubší ztrátě zraku je nutné navštívit specializované pracoviště, které pomůže s výběrem pomůcky. Když si potřebujete něco vytisknout pro vlastní potřebu, zvolte větší velikost textu, aby se dobře četl. Bezpatkový font písma se čte také daleko lépe.

Míra osvětlení

Velkou roli ve vašich rozlišovacích schopnostech bude s ubývající mírou zraku hrát osvětlení. Tedy to, do jaké míry bude například text, který potřebujete přečíst, nasvícen. Romantická večeře při svíčkách je fajn, ale nemusíte rozluštit jídelní menu. V domácím prostředí si udělejte světelné podmínky, které vám budou vyhovovat. Louskání textu, když na něj úplně nevidíte, je zbytečně vyčerpávající.

Práce s kontrastem

Kontrast využívají hodně lidé, kteří trpí vyšší mírou úbytku zrakových funkcí. Vše s ním jde snadněji. Zkoušeli jste si třeba dát vaši oblíbenou aplikaci do tmavého kontrastního režimu? Vsadím se, že i když nosíte brýle na blízko, v tomto kontrastním režimu je možná ani nebudete potřebovat. Slabozrací a prakticky nevidomí lidé využívají kontrasty ve velké míře, vysoký kontrast a velká míra zvětšení umožňují text přečíst i při velkém úbytku zrakových funkcí. Kontrasty jsou různé: standardní je tučný černý text na bílém pozadí (černotisk), ale někomu vyhovuje opačný, například žlutý/bílý text na černém pozadí nebo fialový text na tyrkysovém pozadí. Vzhled prostředí na počítači nebo telefonu lze měnit v nastavení. Je to poměrně jednoduchá pomůcka, která vám pomůže překonat zrakové obtíže.

Navštivte odborníky

Jsou situace, kdy brýle už moc nepomůžou a ztráta zraku se promítá i do běžných záležitostí. Může se to stát i vám nebo vašim blízkým. Vše může přijít náhle v důsledku úrazu, nebo pozvolna a postupně. Vždy však existují možnosti a řešení. Jde o sebeobsluhu, orientaci v prostředí, ale také o situaci, kdy jste byli vášnivými čtenáři, najednou však na text nevidíte. Když se dostanete do škatulky s přívlastkem „zrakové postižení“, vyhledejte pomoc v odborné síti Tyflocenter/Tyfloservisů, jež mají pobočku v každém větším městě. Jejich pracovníci budou reagovat na vaše potřeby a zacílí pomoc.

Ať vám zrak dobře slouží a hezky se o něj starejte!

Foto: Pixabay

Picture of Tereza Moravová

Tereza Moravová

Tereza Moravová se dlouhodobě věnuje problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Absolventka speciální pedagogiky pracuje pátým rokem v oddělení náboru nových zaměstnanců do firmy, proto je pro ni pracovní uplatnění lidí denním chlebem. Sama má získané zdravotní postižení.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ