Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nevyžádaná pomoc může být pro mnoho lidí otravná, například pro vozíčkáře, které se snaží náhodní kolemjdoucí odvézt někam, kam vůbec nemíří. Své o tom ví Sarah Watersová z Velké Británie, jež si preventivně na řídítka natáhla návlek s hroty.

O případu informoval bulvární deník Metro. Sedmačtyřicetiletá obyvatelka Birminghamu na severu Anglie, která má hypermobilní syndrom, kvůli němuž se potýká s lámavostí kloubů, si kvůli jednomu takovému „dobrodinci“ přivodila v listopadu minulého roku úraz.

„Když jsem tlačila kola, někdo do mě strčil, ruka mi zajela mezi brzdy a skřípla jsem si palec,“ popisuje jednu z nehod žena, jež pracuje ve veřejném zdravotnictví. Kvůli neznalému člověku si zlomila klouby i na prstech.

Nápad s hroty však nepochází z její hlavy – inspiroval ji vozíčkář, který návleky s hroty prodává na internetu. Podle Watersové není účelem přehnané snaživce zranit, nýbrž ji ochránit před jejich neuvážlivostí. Hroty přinesly své ovoce – vozíku se dotýká mnohem méně lidí než předtím.

Deník hovořil i s dalšími lidmi užívajícími tyto hroty. Mik Scarlet, který je expertem na inkluzi a návleky s hroty dříve také používal, říká, že nejdůležitější je zeptat se vozíčkářů a respektovat jejich odpověď. „Občas zoufale potřebujeme pomoc, takže nám můžete zachránit život. Jindy se nám nic neděje, takže nás nechte být a těšte se myšlenkou, že jste někomu nabídli pomoc, což je dobrý skutek.“

 

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!