Před rokem poprvé otevřel brány první český udržitelný obchoďák v Pražské tržnici v Holešovicích. „16 tun donesených věcí a masivní ohlas tisíců návštěvníků nás přesvědčil, že má smysl akci pořádat – takové místo prostě v Česku chybí,“ vysvětlují Lucie Poubová a Kristýna Holubová z neziskové organizace SWAP Prague. Proto se po roce rozhodly opět otevřít a zvou na První udržitelný obchoďák: PODRUHÉ. Pořadatelky odhadují, že rukama týmu projde tentokrát až 20 tun funkčních super věcí.

Ve stylové Hale č. 17 v Pražské tržnici na vás na ploše 1000 m2 čeká týdenní swap – tedy výměna věcí v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé. Najdete zde oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace nebo pokojové květiny. Nebudou chybět ani doplňky, hračky a dětské či sportovní oblečení nebo nerozbalená kosmetika. Sami můžete přinést věci, jež už nepotřebujete, mohou se totiž hodit někomu jinému. V minulém roce se takto na jednom místě sešlo působivých více než 16 tun věcí, které našly hned na místě nového šťastného majitele. To však není vše – především vás čeká největší festival udržitelnosti. Letošním mottem je LOKÁLNOST – SOBĚSTAČNOST – NERŮST.

V době diskusí o recesi a krizových scénářích toho, jak se budeme mít hůř, je toto zaměření víc než aktuální. Kristýna a Lucie na to jdou už roky trochu jinak. Vědí, kde se dá ušetřit chytře, aby člověk nemusel slevovat ze svých standardů. Naopak, jak se chovat ještě etičtěji vzhledem ke všem zúčastněným, včetně planety. 

Pro ilustraci finanční výhodnosti akcí swap vypočítávají pořadatelky: „Na naše akce chodí návštěvníci většinou čtyřikrát do roka a průměrně si odnesou věci v celkové hodnotě 6000 Kč – to je desetkrát vyšší hodnota, než kolik zaplatí na vstupném na akce během roku. Za tímto číslem se skrývá i velká úspora výrobních zdrojů – několik stovek až tisíc litrů vody, ušetřená ropa za dopravu nebo výrobu polyesterových oděvů…“ Dodávají, že spolu se swapováním se nejvíce vyplácí i chytře a šetrně nakupovat. Ale finanční stránkou akcí to jen začíná.

„Daly jsme si ambiciózní úkol: měníme hodnoty. Pak se dá celkem ušetřit, když nebažíte každý týden po novém tričku. Ale co místo toho najít za radost? I tato témata otevřeme v letošním festivalovém programu. Také během roku diskutujeme s potenciálními partnery, jak takové místo opravdu založit napevno. Jak je rozjet a udržet, aniž bychom slevovali ze svých etických kritérií,“ dodávají Lucie s Kristýnou. 

Festival nabitý praktickými dovednostmi

Návštěvníky čekají nejen přednášky, ale také spousta interaktivních workshopů, v nichž si osvojí užitečné praktické dovednosti pro více udržitelný, samostatný a lokální život, například:

  • Od environmentalisty Tadeáše Žďárského se dozvíte, co stojí za ideou nerůstu.
  • Získáte základy upcyclingu, tedy přeměňování odpadového materiálu a produktů v nové a kvalitnější. 
  • Zjistíte, jak na udržitelný šatník, ale také se naučíte základy šití vlastního oblečení nebo vám švadlenka přímo na místě vaše oděvy opraví. 
  • Na diagnostiku a opravu můžete přinést taky drobné spotřebiče do Opravárny. 
  • Nebude chybět ani poradna pro zdravé rodičovství a pro ty nejmenší je přichystaný dětský koutek s hlídáním. 
  • Naučíte se základy výroby kombuchy i fermentace potravin a zjistíte, jak správně kompostovat. 

Součástí bude také prezentace osvětové kampaně „Naběhni na změnu“ pro generaci Z. Jejím cílem je rozhýbat jednotlivce směrem k osvojení více udržitelných a uvědomělých návyků. Část kampaně sestává z ilustrací Barbory Idesové, která stojí poslední rok za veškerými vizuály a ilustracemi pro SWAP Prague.

Po celou dobu akce bude přistaven mobilní kontejner Potex, kam bude možné odkládat věci, které už se pro výměnu nehodí. V rámci doprovodného programu si představíme koncept regrow a microgreens s partnerem Plastia a do sousedícího prostoru nově otevřené Opravárny mohou návštěvníci Prvního udržitelného obchoďáku nosit rozbité přístroje na půlhodinovou diagnostiku zdarma. O skvělé občerstvení se postará kavárna od Fair & bio pražírny a Ethnocatering. To vše čeká na veřejnost už od 18. října!

Podrobnosti o programu můžete sledovat v události na Facebooku a na webu www.swapprague.cz 

Vstupenky na akci koupíte ZDE

Swap v Hale 17 bude otevřený každý den od 11.00 do 19.00 po celou dobu festivalu, tedy od 18. do 24. října.

Zdroj: www.addicts.cz

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!