Radost a podpora dětí i dospělých už zaplavují onkologická oddělení

Březen patří už tradičně Tulipánovému měsíci, který přináší s jarem i naději. Letos je to již pojedenácté, co se veřejnost zapojuje do sdílení a podpory onkologicky nemocných i jejich blízkých. Ukazuje tak, že zdraví lidé myslí na ty nemocné a zapojit se může každý. Tulipánový měsíc 2023 oficiálně zahájil včera v Liberci koncertem, výzdoby se rozbíhají už teď a lavina dalších akcí na březen je téměř připravena.

Po celý březen a někde i déle budou vyzdobena onkologická oddělení mnoha nemocnic i ambulancí po celé republice obrázky dětí i dospělých. Lidé připravili i přání a výrobky, kterými posílají nemocným vzkaz podpory a naděje. Léčba nemocných rozkvete barvami a emocemi, jež podpora přináší. „U nás v nemocnici už s Tulipánovým měsícem pravidelně počítáme. Těší se nejen ti, kdo tvoří, ale i personál onkologie a dalších oddělení, která zdobíme. Je to velká změna a potěšení,“ říká koordinátorka dobrovolníků v Oblastní nemocnici v Příbrami Milena Siblíková. 

„Je fajn, že se nám daří rozšiřovat Tulipánový měsíc a jeho myšlenky i tam, kam sami fyzicky nedosáhneme,“ doplňuje ředitelka pořadatelské Amelie, z.s., Michaela Čadková Svejkovská. „Připojují se k nám totiž jak jednotlivci, tak organizace a ty pomohou nejen s tvořením a výzdobami, ale stále rozšiřují Tulipánový dosah do dalších zařízení a k dalším onkologicky nemocným. Takto bude například díky jedné dobrovolnici vyzdobena v letošním roce i jižní Morava. Mám z toho velkou radost a díky putují Iloně Mančíkové.“ 

Další propojení nemocných a zdravých nabízí množství aktivit jako vycházky, workshopy nebo on-line přednášky, které pořádají Centra Amelie. Lidé se mohou také zapojit do benefičních akcí na podporu bezplatných služeb psychologů, sociálních pracovníků a dalších odborníků onkologicky nemocným a jejich blízkým. Třeba koupí benefičních tulipánů on-line.

Přestože rakovina v Česku dorazí téměř do každé rodiny, lidé často pociťují strach a obavy, jež ústí v izolaci nemocných, a tíži tématu onkologické nemoci a života s ní. Tulipánový měsíc ukazuje cestu akce a spolupráce, která může nabídnout účinnou a dostupnou podporu i pomoc. Všichni si zaslouží zájem a vědomí, že v nemoci nejsou sami.

Amelie již od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života, a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Amelie, z.s., také dlouhodobě mapuje psychosociální potřeby onkologicky nemocných, věnuje se specifickým tématům jako třeba spánek onkologicky nemocných nebo blízcí onkologicky nemocných.

vrsek

Zdroj a foto: Amelie, z.s.

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!