Historie 1. Valašské dílny se začala psát před deseti lety, kdy zaměstnávala čtyři lidi. U zrodu sociálního podniku stála v roce 2012 Zdislava Odstrčilová, tehdejší ředitelka střediska Diakonie ve Valašském Meziříčí. Ta vypozorovala, že řada klientů Diakonie je schopná zvládat běžnou práci.
„Problémem bylo, že před deseti lety moc volných pracovních míst v oblasti Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm nebylo. Klienti Diakonie by se na otevřeném trhu v té době dokázali uplatnit velmi obtížně. Práce v běžném provozu by pro ně byla hodně náročná a dlouhodobě by ji nezvládali,“ vysvětluje Aneta Klimentová, ředitelka 1. Valašské dílny, s.r.o. Jak dále objasňuje, Diakonie se rozhodla založit sociální podnik 1. Valašská diakonická, s.r.o. To proto, aby svým klientům poskytla plnohodnotné pracovní uplatnění. A tak založila své prvního středisko, tím bylo Palomino.
Jaké služby Palomino nabízelo?
Na začátku toto středisko nabízelo přípravu obědů a jejich rozvoz pro dvě desítky seniorů. Tuto práci vykonávali čtyři zaměstnanci. Postupně poptávka po rozvozu obědů vzrostla a jejich počet se zvýšil zhruba na čtyřicet. Přibývalo seniorů, kteří měli zájem také o úklidové služby. Činnost sociálního podniku se dále rozvíjela podle poptávky na trhu. Rozšířili jsme předmět našeho podnikání o úklidy a údržbu zahrad. V roce 2014 už měl sociální podnik asi 15 zaměstnanců. Uplatnění nacházeli především lidé s invalidními důchody či jiným druhem znevýhodnění (dále uváděni jako pracovníci se specifickými potřebami, pozn. red.).
V roce 2015 se působnost sociálního podniku dále rozšířila…
Vznikl nápad na založení obchodu se secondhandovým zbožím. Další středisko, které nabídlo smysluplnou práci lidem se specifickými potřebami, dostalo název Na ramínku. Protože šlo o zcela jinou aktivitu než rozvoz obědů, požadavky na nové pracovníky byly také odlišné. Potřebovali jsme někoho, kdo bude umět se zákazníky komunikovat a bude zodpovědný za finanční hotovost. Vsadili jsme na nabídku oděvů v nejvyšší kvalitě. Takže bylo třeba najít pradleny, které zboží vypraly, švadleny, které by zvládly různé úpravy a šicí práce. Náš seconhand vsadil i na butikový vzhled prodejen. Nabízeli jsme zboží v nejvyšší kvalitě, vše vyprané a vyžehlené. Obchodu se dařilo, poptávka rostla, takže po Valašském Meziříčí se otevřel další obchůdek v Rožnově pod Radhoštěm, v Kopřivnici a v Novém Jičíně. Během let se rozšiřovala i působnost Palomina, například v roce 2018 už rozváželo zhruba 100 obědů. Poptávka rostla i po úklidech, v té době jsme měli na obou střediscích zhruba 50 zaměstnanců se specifickými potřebami.
Ale…
Konkurence v oblasti secondhandových obchodů poměry změnila. Začalo se dovážet zboží z Asie, především z Číny. Na pulty secondhandových obchodů se dostávalo laciné zboží, jež sice nebylo tak kvalitní jako naše, ale takovým dovozům jsme konkurovat nemohli. Postupně jsme všechny obchody s nabídkou secondhandového zboží uzavřeli. Navíc i nás postihl zákaz prodeje v období epidemie covidu. Naše zaměstnance z obchodů jsme nechtěli hromadně propouštět, snažili jsme se jim nabídnout jiné uplatnění, ale nebylo to vůbec jednoduché. V počátcích covidové epidemie jsme šili roušky, objevili jsme tak řadu šikovných šiček z řad našich zaměstnanců. Takže jsme se na jaře roku 2020 rozhodli rozvinout myšlenku na založení šicí dílny. Získávali jsme zakázky na zboží z režného plátna, z ekologických materiálů. Naší značkou se stalo šití z modrobílých látek, které se podobají modrotisku. Ze secondhandových obchodů Na ramínku jsme tak přešli na šicí dílnu Na ramínku. Vyrábíme například pytlíky z režného plátna či ekologické obaly na knihy z režného plátna. Na jarmarcích pak nabízíme pohankové polštářky, ubrusy, tašky, chňapky, zástěry, utěrky a další. Holky z naší dílny zvládnou ušít prakticky cokoliv. Člověku se ani nechce věřit, jak jsou šikovné. Motivy a obrázky vznikají díky nápadům jedné naší velmi šikovné pracovnice, která je hluchoněmá, dříve pracovala jako kreslířka ve sklářské dílně.
V roce 2018 pak 1. Valašská dílna, s.r.o. svou působnost rozšířila i do oblasti, v níž dříve zkušenosti neměla…
Pro otevření dalšího střediska Pralinky s příběhem jsme se rozhodli v situaci, kdy jsme potřebovali najít uplatnění pro lidi, kteří sice chtěli pracovat, ale samostatné práce schopni nebyli. Potřebovali někoho, kdo by jim práci zadával, kdo by jim poradil, kdo by na ně dohlížel. Pralinky s příběhem byly založeny v roce 2018. Začali jsme nejprve s výrobou pralinek z hořké čokolády, postupně jsme učili naše zaměstnance poznávat čokoládu a její vlastnosti, proškolovali jsme je, vysvětlili jsme jim, jak se čokoláda zpracovává. Dohlížela na ně mistrová, sice nám do toho na jaře 2020 vlítnul covid, ale postupem času se omezení rozvolňovala a naši pracovníci se zdokonalovali. Takže jsme výrobu mohli rozšířit o výrobky z mléčné, bílé a ruby čokolády. Naše čokoládové potěšení pro všechny mlsouny vyrábíme z poctivé čokolády obsahující 64 procent kakaa a zákazníci si mohou vybrat z několika oblíbených náplní, jako jsou nugátový, pistáciový (ty jsou mezi zákazníky nejoblíbenější), karamelový nebo lískooříškový krém. K pralinkám jsme přidali ještě výrobu lanýžů, čokolád, které zdobíme a ochutíme sušeným nebo kandovaným ovocem nebo oříšky, lízátek, špalků do horkého mléka. Naši nabídku náplní či zdobení neustále rozšiřujeme podle požadavků a přání našich zákazníků. Všechny naše produkty balíme do atraktivních designových balíčků a krabiček. Naše klienty tak trochu rozmazlujeme a vymýšlíme pro ně neustále něco nového podle jejich specifických požadavků. Doporučujeme naše pralinky použít jako netradiční reklamní předmět či dárek nejen proto, že jsou s příběhem, ale také proto, že jejich nákupem zákazník podporuje zaměstnávání lidí se specifickými potřebami, kteří by se na otevřeném trhu velmi těžko uplatnili. Pokud si u nás klient objedná zboží, přizpůsobíme obal tak, aby co nejvíce ladil se záměrem, pro který jsou pralinky určeny.
Před deseti lety jste začínali se čtyřmi zaměstnanci, kteří rozváželi obědy dvaceti seniorům. Jak se za uplynulé desetiletí váš sociální podnik rozrostl, nejen co se týká nabízených služeb, ale i počtu zaměstnanců?
Sociální podnik 1. Valašská dílna, s.r.o. se opravdu rozrostl, dostává krásné zakázky, plníme dohodnuté termíny, našimi zákazníky jsou renomované firmy, jako například Barum Continental či Lego ČR. Pralinky s příběhem dodáváme do místních kaváren i cukráren, otevřeli jsme i menší obchůdek, v němž naše čokoládové pochoutky nabízíme. Šicí dílna Na ramínku funguje, byť v omezené míře. V Palominu denně rozvážíme asi dvě stě obědů, uklízíme nejen u seniorů, ale také společné prostory panelových domů či zdravotních středisek, zakázky máme i na údržbu zahrad, provozujeme i malokapacitní prádelnu. 1. Valašská dílna má v současnosti zhruba 65 zaměstnanců, z toho je 57 se specifickými potřebami. Letos na jaře jsme už byli natolik soběstační, že jsme se mohli osamostatnit. Nepatříme už pod Diakonii Valašské Meziříčí, ale nadále velmi dobře spolupracujeme. Na tradici však nechceme zapomenout, i proto jsme název změnili z 1. Valašská diakonická na 1. Valašská dílna, aby zkratka 1. VD zůstala zachována.
Váš sociální podnik nabízí práci lidem, kteří mají různé zdravotní omezení, nejen tělesné, ale i duševní. Je zřejmé, že práce se zaměstnanci je určitě náročnější a klade velký důraz na pochopení a individuální přístup vedoucích. Jak velká je u vás fluktuace zaměstnanců?
V počátcích byla fluktuace větší. Teď jde spíše o ojedinělé případy. S našimi zaměstnanci umíme pracovat a postupně je připravujeme na zvládání náročnějších úkolů. Jsou příklady, kdy lidé u nás začínali v úklidové službě a postupně se vypracovali na pozici vedoucího. I díky tomu se dokážou lépe vcítit do pocitů svých kolegů a snaží se je posouvat dopředu. Samozřejmostí je individuální přístup ke každému zaměstnanci. Ale tím to nekončí, někteří z našich zaměstnanců udělali takový pokrok, že se uplatní i na otevřeném trhu práce, což je pro nás ocenění a důkaz, že s našimi zaměstnanci pracujeme dobře. V současnosti máme v 1. Valašské dílně pořád několik volných míst, na která hledáme nové pracovníky. Další rozšiřování našich aktivit v současnosti neplánujeme.
Pro všechny je v současnosti velkým strašákem prudký nárůst cen energií. Dokáže váš sociální podnik tuto situaci ustát?
Je to i pro nás velmi složité. Byli jsme zvyklí energie šetřit už dříve, ale teď nám přišel nový rozpis záloh na teplo a je to čtyřnásobek toho, co jsme platili dříve. Koncem roku nám končí fixace na elektrickou energii. O to více se snažíme získávat zakázky a zvyšovat naše tržby. Ale ceny našich výrobků zvyšovat nechceme. Snažíme se, i ve spolupráci s dodavateli, tuto složitou situaci ustát. Věříme nebo spíše doufáme, že se nám to podaří.