Stan proti melanomu vyšetřil v Ostravě stovky lidí

Nechat si prohlédnout mateřská znaménka, aby člověk zjistil, jestli se některé z nich nevyvinulo do melanomu, což je nejzávažnější typ rakoviny kůže. Mohla by z toho být pěkná reportáž, zazněl nápad na redakční poradě. Kývl jsem, ale byla ve mně malá dušička. Mám totiž zkušenost, že prakticky každá preventivní prohlídka skončí tím, že v mém, léty už trochu zbídačeném organismu, doktoři objeví nějaké další onemocnění.

K ostravskému obchodnímu centru Avion Shopping Park, kam Stan proti melanomu v úterý 13. května zavítal, mířím s předstihem. Když vystupuji z auta na obřím parkovišti, nikde žádný stan nevidím. Možná to mají uvnitř, napadá mě. Obchodů všude plno, areál je navíc rozsáhlý, tak se raději ptám zaměstnance centra, který kolem mě projíždí na segway. „Jdete opačně, musíte se otočit a pořád rovně. Pak už uvidíte hodně dlouho frontu. Tak tam, pane,“ vysvětluje s úsměvem mladý muž. 

Do otevření Stanu proti melanomu zbývá dvacet minut a ve frontě už čeká, jak jsem letmo napočítal, asi stovka zájemců o vyšetření. „To nebude dlouho trvat, počkáme,“ přesvědčuje blondýna, odhadem padesátnice, svou známou. A dále dodává, že skoro každý rok jezdí k moři, znamének má hodně, tak si je nechá raději prohlédnout odborníky. Nad tím, že by se postavila do řady, uvažuje i mladá dívka, která sedí na lavičce poblíž fronty. Její přítel se ptá, jaká to znaménka budou odborníci vyšetřovat. „Jaká asi, mateřská,“ nahněvaně kroutí hlavou slečna.

Zdravotníci už začínají lidem rozdávat dotazníky. Dvě ženy, jež sedí na židlích kolem Stanu proti melanomu, se radí, jak odpovědět. „Já ty pihy ani znaménka nepočítám, kolik mi jich za poslední rok přibylo, ale odhadem pět šest,“ odpovídá sama sobě jedna z nich. Fronta mezitím narůstá o další zájemce.

Je deset, „štrůdl“ zájemců o vyšetření se za posledních dvacet minut výrazně prodloužil, odhadem jich přibylo osm desítek, možná i stovka. „Přišli jsme krátce po desáté, to vypadá, že se na řadu dostaneme až odpoledne,“ hlásí důchodce své manželce. Ta jej však uklidňuje, že vyšetření netrvá dlouho a fronta se začne brzy posouvat dopředu. 

Oslovuji i dvě mladé slečny. „Jsme sestry,“ říká jedna z nich, a jak mi vysvětluje, vyšetřit znaménka si chodí do Stanu proti melanomu už několik let. „Mám jich hodně, tak nechci nic zanedbat. A ségra je na tom podobně, tak jsme vyrazily spolu,“ dodává a z tónu odpovědi je jasné, že na delší vyptávání už náladu nemá.

V Ostravě 450 vyšetřených, 7 odhalených melanomů

Jak po ukončení akce informovala Fakultní nemocnice Ostrava, která se k akci připojila, celkem Stan proti melanomu navštívilo v Ostravě 450 zájemců o vyšetření a zachyceny byly i zhoubné nádory. Melanom, tedy jeden z nejnebezpečnějších zhoubných nádorů kůže, odhalili u sedmi pacientů.

Pacienty vyšetřovala i primářka Kožního oddělení FN Ostrava Yvetta Vantuchová. Ta už během první půlhodiny identifikovala dva bazaliomy, tedy nejčastější zhoubné kožní nádory. Celkem bylo podle mluvčí ostravské FNO Petry Petlachové těchto typů nádorů, které metastázují jen vzácně, odhaleno 21. 

„Tito pacienti obdrželi kartičky s informací, že se mají bez objednání dostavit do naší specializované ambulance pro kožní nádory, která funguje každý čtvrtek. Tam jim naplánujeme termín odstranění. U dalších 27 pacientů byly zjištěny atypické pigmentové névy, kde je riziko maligního zvratu vyšší, u sedmi pacientů bylo vysloveno podezření na melanom,“ doplnila mluvčí FNO.

I malá skvrnka na kůži může zabíjet 

Už 19. ročník akce Stan proti melanomu měl podtitul: Naše děti budou mít brzy problém s rakovinou kůže. Za 25 let stoupne její výskyt o 40 %! Podle odborníků to vychází z údajů z Národního onkologického registru, který v České republice funguje už přes půl století. 

„Kontinuálně stále stoupá počet nových případů rakoviny, od začátku statistických přehledů se například u melanomu zdesetinásobil. „Kdyby se stávající trend nezměnil k lepšímu, na čemž dlouhodobě pracujeme mimo jiné našimi Stany proti melanomu, je tento odhad dokonce velmi konzervativní,“ říká profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, který je duchovním otcem preventivní dobročinné akce Stan proti melanomu. Dvě desetiletí existence Euromelanoma Day podle něj ukázala Evropanům, že i malá skvrnka na kůži může zabíjet a že její včasné odstranění může zachránit život. 

„85 % melanomů vzniká působením UV záření, považujeme ho tedy za dobře preventabilní nádor. Pokud však své chování na slunci nezměníme, stoupne počet nových melanomů za následujících 15 let zbytečně o dalších 40 %. A tomu se snažíme osvětou zabránit,“ doplnila profesorka Monika Arenbergerová, odborná garantka Euromelanoma Day v České republice z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Mezi mediálními partnery akce nechyběl ani magazín Inspirante.

P.S. Původní obavy, že mi lékaři při prohlídce ve Stanu proti melanomu objeví něco „nepěkného“, se naštěstí nepotvrdily. Hlídat si mám jen dvě mateřská znaménka, která by mohla v budoucnu dělat neplechu.

Přečtěte si reportáž ze Stanu proti melanomu v Brně a rozhovor s prof. Arenbergerem.

Foto: autor

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ