Světový den boje proti tuberkulóze

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Každoročně si Světová zdravotnická organizace (WHO) připomíná 24. březen jako den boje proti tuberkulóze (TBC) s cílem zvýšit povědomí veřejnosti o ničivých zdravotních, sociálních a ekonomických dopadech TBC a zároveň zintenzivnit úsilí vedoucí k zastavení globální epidemie TBC.

A proč právě 24. březen? Právě v tento den v roce 1882 Robert Koch oznámil svůj objev tuberkulózního bacilu, což otevřelo cestu k diagnostice a léčbě TBC. Přestože byl odhalen původce tohoto pandemického smrtelného onemocnění i způsob léčby, zůstává tuberkulóza hrozbou i v dnešní době. Při této příležitosti pořádá Fakultní nemocnice Olomouc webinář. Jeho program má čtyři hlavní témata (Historie TBC, TBC v Čechách a na Slovensku, Léčba TBC, Budoucnost), další podrobnosti najdete na webu fnol.cz. Webinář se uskuteční prostřednictvím platformy ZOOM, kvůli hladkému průběhu akce se registrujte, abyste dostali odkaz, kde budete moci stream sledovat.

Počet nemocných tuberkulózou se v Česku loni vůbec poprvé v historii dostal pod 400 případů za rok (361). Lékaři však varují před předčasným optimismem, pokles může mít na svědomí to, že se nemocní kvůli koronaviru loni vyhýbali nemocnicím obloukem, a případy tak „doběhnou“ později. 

Tuberkulóza je závažné infekční onemocnění. Šíří se zejména v zemích s nízkou hygienickou, sociální a ekonomickou úrovní. I když počet onemocnění klesá, stále ve světě onemocní zhruba 10 milionů osob za rok a 10 % z nich zemře. Největší výskyt je v Indii, Číně, Indonésii, na Filipínách, v Pákistánu, Nigérii a v Bangladéši. V České republice bylo zahájeno očkování v roce 1953, plošně bylo ukončeno v roce 2010 a očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.

Zdroj: florence.cz, fnol.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!