S koncem ledna slábne naše chuť a motivace pro předsevzetí a plány na nový rok. Naděje v lepší já v podobě shozených kil nebo naučení se nového cizího jazyka klesá. Nevzdávejte se, stačí znát pár psychologických triků. Otázka totiž není, zda plánovat, ale jak to dělat dobře. Naše potřeba plánovat a zlepšovat svůj život tu bude tak jako tak, tak proč toho nevyužít?
1. Využijme kontinuitu
Vnímání nového roku jako čistého štítu má jeden zásadní problém – odřízne nás to od minulosti. Často zapomínáme, že náš současný život už má hodnotné základy a návyky, které lze využít. Namísto „teď začnu dělat všechno jinak“ zkusme přemýšlet nad tím, co nám už funguje. Máte za sebou období, kdy jste pravidelně cvičili? Zlehka na to navazujte, třeba tím, že přidáte 10 minut cvičení navíc. Malá změna uprostřed kontinuity má mnohem větší šanci na úspěch než radikální restart.
2. Místo velkých cílů zkusme mikrozvyky
Jedním z důvodů, proč předsevzetí často selhávají, je jejich velikost a abstraktnost. „Budu víc odpočívat“ není dost konkrétní. „Budu každý den hodinu meditovat“ už konkrétní je, ale pro začátečníka jde o příliš ambiciózní cíl. Trik je v tzv. mikrozvyku – drobné konkrétní změně. Mikrozvykem může být večerní desetiminutové relaxační cvičení nebo procházka. Deset minut času nás nestojí tolik sil a snadněji to lze zařadit do každodenního života. Mikrozvyky se časem mohou rozrůst do větších změn, a to také tím, že nás to jednoduše začne bavit!
3. Dejme prostor reflexi, ne perfekci
V lednu je snadné propadnout dojmu, že „teď je ten čas všechno napravit“. Jenže tlak na dokonalost je často kontraproduktivní. Proto neplánuji jen budoucnost, ale také se ohlížím zpět. Ptám se sebe sama: Co mi loni přineslo radost? Co mi chybělo? Co se mi podařilo? Reflexe nás učí lépe si uvědomovat své priority, zjišťujeme, co nám funguje, a v neposlední řadě vidíme, čeho všeho jsme za ten rok dosáhli a že toho v konečném výčtu nebývá málo. A vidět to napsané černé na bílém s odškrtnutou fajfkou, to je super pocit.
4. Lenošení je taky důležité
Začátek roku je často hektický. Po svátcích se vracíme do práce, děti do školy a diář se rychle plní povinnostmi. Namísto dalšího „musím“ nebo „měl/a bych“ si vědomě naplánujte i čas na odpočinek a regeneraci. Výzkumy ukazují, že odpočinek je klíčový nejen pro fyzické zdraví, ale i pro dlouhodobou motivaci a produktivitu. Někdy je nejlepší předsevzetí prostě zpomalit a lenošit.
5. Nebuďme na to sami
Podceňujeme často vliv okolí na naše chování. Sdílení cílů a plánů s přáteli, rodinou nebo kolegy může mít překvapivě velký vliv na jejich splnění. Nejde jen o pocit zodpovědnosti, ale i o podporu, která může být klíčová v těžkých momentech. Skvělou volbou může být například společná výzva, třeba jít jednou do měsíce na kulturní akci, ať už půjde o kino, stand up či operu.
Sečteno a podtrženo: neberme nový rok jako bod obratu o 360 stupňů. Nechtějme po sobě zázraky na počkání. Buďme k sobě vlídní, ale důslední. Když vypadneme z rytmu a dosažení cílů půjde pomaleji nebo vůbec, buďme kreativní. Plány a cíle se dají upravit s ohledem na naše možnosti.
A dovolme si lenošit.
Krásný celý rok 2025.
Foto: Pixabay