Titulkovaná televize Beey zlepšuje informovanost lidí se sluchovým postižením

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Lidé se sluchovým postižením mohou využívat nový zdroj aktuálních informací. Televize Beey běží zdarma na internetu, vysílání zajišťuje ve spolupráci s Českou unií neslyšících společnost NEWTON Technologies. Vysílá na adrese tv.beey.io.

Půl milionu osob se sluchovým postižením má stále nedostatek informací o koronavirové epidemii.

Komerční televize zpravodajství netitulkují. Česká televize některé mimořádné zprávy a živé přenosy tiskových konferencí vysílá bez titulků a jen je tlumočí do znakového jazyka. Ten však neumějí všichni lidé se sluchovým postižením. I mnoho seniorů má problém se sluchem. Nedostupné pro ně je i rozhlasové vysílání, podcasty nebo internetové videopořady.

Pomoci se snaží titulkovaná Televize Beey a zapojují se i sami autoři.

Všechna videa s titulky

Na stránkách televize jsou k dispozici desítky zpravodajských relací z televizí, důležitá mimořádná vysílání, ale i videa populárních osobností. Všechna videa jsou opatřena titulky. Sluchově postižení tak mohou sledovat i zdroje, které jsou pro ně bez titulků nepoužitelné.

„Na titulkování videí jsme nasadili náš systém pro automatický převod řeči do textu. Pokud je video kvalitní, vše probíhá automaticky a byli bychom schopni titulkovat stovky pořadů denně, ale u nekvalitních nahrávek musí naši editoři automatický text opravovat, a to nás zatím limituje,“ popisuje zázemí nové služby ředitel NEWTON Technologies Petr Herian.

Přístup zdarma pro všechny

Aby měli lidé se sluchovým postižením dostatečné množství informací, rozhodla se firma poskytnout přístup k automatickému titulkování dočasně zdarma pro všechny, kdo vytvářejí videa. Díky tomu jsou takto k dispozici videa internetové televize DVTV a dalších médií.

Titulky už u svých videí používají například konzultant a spisovatel Petr Ludwig nebo popularizátor nových technologií Petr Mára.

„Konečně se mohou sluchově postižení seznámit i s obsahem, který nám byl dosud nepřístupný. Titulkování opravdu pomáhá. Budeme rádi, když se zapojí i další média. Prosím, titulkujte!“ dodává k tomu Věra Strnadová, která má v Asociaci organizací neslyšících a nedoslýchavých titulky na starosti.


NEWTON Technologies

  • Nabízí řešení pro počítačové rozpoznávání především slovanských jazyků.
  • Ve střední a jihovýchodní Evropě firma poskytuje klientům inovativní řešení pro diktování a automatický převod nahrávek do textové podoby.
  • Spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci.
  • Web: newtontech.net/cs/

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!