Před 16 lety žehlila Daniela Kolářová ve filmu Vratné lahve u telenovely. Ale letos si u žehlicího prkna pouští předvolební debaty. A na dotaz filmového manžela Zdeňka Svěráka „Tak Petr, nebo Pavel, koho mám teda volit?“ suše odvětí, že oba a že jsou na jednom lístku. (https://youtu.be/kR7TSOESZ5g).

Josef Tkaloun má už tedy jasno. Co však má dělat nevidomý volič?

Když mu lístky přijdou předem domů, může být kreativní a volbu si připravit. Problém nastává ve druhém kole, kdy hlasovací lístky pro oba kandidáty dostane až ve volební místnosti.

Má si vzít někoho za plentu? Má poprosit členy volební komise, aby mu z Petra složili vlaštovku a z Andreje parník?

Ústava tady dlouho fungovala jako guma od červených trenýrek. Ale článek 56 mluví jasně: „Volba prezidenta republiky se koná tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva.“

Proto je potřeba znovu otevřít téma elektronického hlasování.

Příležitostí bude dost: až do roku 2027 se každý rok uskuteční jedny volby.

Foto: Pixabay

Picture of Marie Zemanová

Marie Zemanová

Její sloupek #za-zrak jste mohli v magazínu Inspirante číst od roku 2019. Ve stejnojmenném blogu informuje o životě bez zraku v souvislostech i na Facebooku. Po letech v médiích se nyní v sociálním podniku Spolu s vámi věnuje PR a lektoruje na workshopech o zrakovém handicapu.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ