Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Folk-rocková skupina USB Band vydává u labelu Great Vizier své první album pod názvem Na ramenou nesu si. Obsahuje 13 svižných melancholických skladeb s vtipným nadhledem a zkušeností padesátníků. Fanoušci multižánrového soundu a digitálních technologií se mohou těšit i na přelomový počin. Ilustrace, která se stala předlohou k desce, bude jako historicky první český obal hudební nahrávky nabídnuta k prodeji ve formě NFT tokenu na platformě Rarible.

Album obsahuje několik nových písní, které doplňují některé starší skladby z debutového EP „Intermezzo“ (2019) v novém aranžmá. Zatímco toto debutové EP se neslo ve folkovém duchu, album „Na ramenou nesu si“ charakterizuje pestrá žánrová skladba na pomezí folku, beatu a jazz-rocku. Zpěvačka USB Bandu a dřívější členka Spirituál kvintetu Veronika Součková se na albu prezentuje v odlišné hudební rovině, než na jakou byli posluchači zvyklí, a autorsky se podílí i na jedné skladbě. Autorem aranžmá všech písní je kapelník skupiny Roman Jeřábek.

„Na ramenou nesu si“ je debutovým počinem kapely s věkovým průměrem bez nadsázky překračujícím půlstoletí. Prožité životní radosti a starosti se tak přirozeně promítají do celé desky, která rozhodně není z kategorie „všechno bude fajn“, to však neznamená, že by byla depresivní. „Jemná a něžná melancholie s mnohdy vtipným nadhledem člověka procházejícím šestou životní dekádou asi nejlépe vystihuje náladu desky. Jsem přesvědčený, že u řady vrstevníků budou některé životní příběhy rezonovat,“ říká Michal Svatý, frontman a zakladatel USB Bandu, a dodává: „Otevřete si láhev vína a věnujte hodinu svého života poslechu. Možná vám bude promlouvat z duše a zjistíte, že v tom, co si nesete na ramenou, nejste sami.“

Uměleckou hodnotu alba bude představovat i její fyzická a digitální podoba. Booklet k deluxe edici CD s USB kartou obsahuje fotografie, jež s kapelou nafotil legendární britský rockový fotograf Kevin Cummins, autor ikonických snímků Joy Division, New Order, Manic Street Preachers či Davida Bowieho. Nápad oslovit jej dostal manažer kapely Radek Vašíček, který jeho tvorbu sleduje již řadu let: „Poprvé jsem Kevinovu fotografii zaregistroval v 80. letech, kdy časopis 100+1 otiskl obálku britského magazínu The Face s fotografií Bernarda Sumnera z New Order. Tehdy jsem neměl tušení, kdo je autorem té fotky a už vůbec ne, že o více než třicet let později budu mít to štěstí s ním spolupracovat na debutovém albu USB Band.“

Fotografie vznikly na počátku loňského roku v Břevnovském klášteře a pro Kevina Cumminse představovaly návrat do Prahy, kde už v 90. letech fotil skupiny The Mission a Pet Shop Boys.

Vizuální podobu vtiskla desce autorka obalu a celého grafického konceptu Kateřina Černická. Talentovaná ilustrátorka už dříve dala tvář singlům USB Band, „Na ramenou nesu si“ je i jejím vůbec první komplexní prací na jakémkoliv hudebním albu a na české poměry i revolučním počinem v oblasti digitální tvorby. Ilustrace, která se stala předlohou k této desce, bude totiž jako historicky první český obal hudební nahrávky nabídnuta k prodeji ve formě NFT tokenu na platformě Rarible. Příznivci kapely tak dostanou jedinečnou příležitost vlastnit digitálně unikátní artefakt spojený se skupinou a zároveň ji i autorku kresby podpořit. Ilustrace je vystavena na platformě, kde lze zadávat nabídkovou cenu. Na základě nejvyšší nabídky získá nový vlastník NFT tokenu ilustrace v den vydání desky 30. dubna.

„Je ironií osudu, že kapela seniorů, jak se o nás vyjádřila jedna osobnost české hudební scény, se stává průkopníkem v oblasti blízké spíše vycházejícím hvězdám teenagerovského publika,“ říká Michal Svatý a uzavírá: „Je to jen další střípek v naší pestré životní mozaice a důkaz, že nechceme žít jen z minulosti, ale s nadějí se díváme dopředu.“

Zdroj, foto: www.usb.band

Folk-rocková skupina USB Band v cyklu Benefice pro… spolupracuje formou benefičních koncertů s neziskovou organizací Revenium. Cyklus je věnován vždy konkrétnímu člověku a slouží jako způsob finanční pomoci pro zlepšení jeho životních podmínek. Koncerty pomáhají hudbou a propojují svět zdravých se zdravotně postiženými, Revenium je odborným garantem projektu. Písně kapely USB Band jsou zpívanými příběhy, jež prožívá každý z nás. Za nápadem sbližovat a pomáhat hudbou stojí textař, kytarista a zpěvák Michal Svatý.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!