Vědci jsou léku na ALS o krok blíž

Amyotrofická laterální skleróza. ALS. Strašák. Z lékařského hlediska se jedná o progresivní, fatální neurodegenerativní onemocnění motoneuronu. V praxi to znamená, že choroba pomalu zabíjí nervové buňky v mozku a míše, což způsobuje postupné ochrnutí a nakonec smrt, jelikož vás udusí vlastní hrudní kost, kterou už mezižeberní svaly nezvládnou zvednout. Na nemoc zatím neexistuje lék, ale teď se možná blížíme jeho nalezení, uvádí ScienceAlert.

Během nové studie se vědcům podařilo zvrátit jednu z biologických změn, které ALS v buňkách vyvolává. Sice se to povedlo pouze s laboratorním vzorkem jednotlivých buněk s jedním konkrétním druhem ALS, a ne u živého pacienta, ale i tak je to úspěch, který zbytek lékařské komunity s nadějí sleduje. „Demonstrovali jsme důkaz, že chemická látka může otočit jeden z typických znaků ALS, což je skvělé,“ říká neurovědkyně Jasmine Harley z Institutu Francise Cricka ve Velké Británii. „Ukázali jsme, že to funguje u tří klíčových vazebných bílkovin v RNA, což je důležité, protože nyní si myslíme, že by to mohlo zabrat i na jiné fenotypy nemoci.“

Vazebné proteiny v RNA pomáhají regulovat tuto nukleovou kyselinu, jejíž molekuly se u většiny pacientů s ALS zaseknou na nesprávném místě. Molekuly RNA unikají z jader motorických neuronů, kde by správně měly zůstat, do okolní cytoplazmy, kde nemají co dělat. Výzkumnému týmu se podařilo tento proces zastavit za pomoci blokace enzymu VCP. V některých případech dědičných motorických neurodegenerativních onemocnění může tento enzym zmutovat a pak je aktivní až příliš, takže kromě plnění své běžné funkce vytahuje bílkoviny z buněčného jádra.

Pro tělo je to jako otravná reklama

Když vědci enzym zneškodnili, distribuce vazebných bílkovin RNA mezi jádrem a cytoplazmou se vrátila do normálu. Lék, který použili jako inhibitor, se nyní testuje i na léčbu rakoviny a nachází se ve druhé fázi klinických zkoušek, což znamená, že v oběhu je ho již dostatek.

Výzkumníci navíc nečekaně zjistili i to, že introny (oblast pre-mRNA, která se nepřekládá do proteinu, ale vystřihuje se během tvorby mRNA mechanismem zvaným splicing) mají sekvence, o nichž si myslí, že se spojují s vazebnými bílkovinami RNA. Tým má podezření, že právě tyhle sekvence vážou protein z jádra a odnášejí ho ven, ačkoli potvrzení této hypotézy si vyžádá další experimenty.

Jacob Neeves přirovnává zaseknuté introny k rozbitému projektoru v kině, který uprostřed filmu náhodně spustí úvodní reklamy. Stejně jako firemní spoty se introny objevují náhodně a nikdo o ně nestojí, jelikož vyvolávají nemoc.

ALS může být dědičná, děje se to přibližně v desetině případů a asi jedno nebo dvě procenta dědičných pacientů má zmutovaný VCP enzym. Vědci tak mají před sebou relativně malý vzorek populace na to, že zatím nevědí jistě, zda metoda bude fungovat i u skutečných pacientů a ne jen u izolovaných buněk. Autoři obou studií (studie od Jasmine Harleystudie od Giulie E. Tyzack) teď doufají, že pokud blíže porozumí onemocněním motoneuronu, budou schopni napravit část škody, kterou chemické procesy v nervovém systému napáchají.

Nemoc ALS je relativně vzácná. V Evropě každý rok postihne asi 100 000 lidí, ale její důsledky pro jednotlivce jsou strašidelné. Lékaři nevědí jistě, jak nemoc propuká, co ji způsobuje ani jak ji zastavit. Současné studie by měly pomoci na tyto otázky odpovědět, ale neurovědce čeká ještě spousta práce. Vyjma své dědičné formy může postihnout kohokoli bez varování. Jiný název pro nemoc je Lou Gehrigova choroba – po hráči baseballu, který onemocněním začal trpět v roce 1939. Mezi nejproslulejší pacienty s těmito potížemi patří astrofyzik Stephen Hawking a bývalý český premiér Stanislav Gross.

Cykasy z ostrova Guam

Choroba má tři základní formy – sporadickou, familiární a guamskou. První případ je nejčastější a projevuje se známým způsobem, tedy postupnou svalovou atrofií, která začíná v rukou a nohou, neschopností vykonávat precizní pohyby nebo mluvit nahlas. Familiární skleróza předpokládá dědičnost a právě na ni se zaměřuje britská studie. Poslední druh souvisí s fenoménem zvýšeného výskytu nemoci na tichomořském ostrově Guam. Domorodcům tam způsobil nemoc vysoký příjem specifických toxinů z květů a plodů cykasovitých rostlin, jež jsou součástí místních pokrmů.

· ALS je neurodegenerativní onemocnění, které se projevuje postupným ochrnutím. Zemřel na něj například Stephen Hawking.
· Lék zatím neexistuje, ale neurovědci z Velké Británie se mu v nové studii opět přiblížili.
· Zaměřili se na dědičnou formu choroby, kterou v některých případech způsobuje zmutovaný enzym VCP, a u jednotlivých buněk v laboratoři ho zablokovali.

Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ