Tempomat je dnes nedílnou součástí prakticky všech moderních vozidel. Věděli jste však, že jeho vynálezce nikdy svůj výtvor ve skutečnosti neviděl? Byl totiž nevidomý.

Tempomat patří bezpochyby mezi milníky v automobilovém průmyslu. Udržování stabilní rychlosti vozidla bez velkého zásahu řidiče se hodí nejen k pohodlnější jízdě, ale obvykle se tak dá snížit i spotřeba paliva. Za tento vynález můžeme mimo jiné poděkovat Ralphu Teetorovi, americkému inženýrovi. Určitě se o něm nedá říci, že měl lehkou cestu životem. Narodil se nevidomý.

Bílá hůl ho tedy doprovázela už od dětství. Na život však nikdy nezanevřel. Naopak, snažil se hrát s kartami, které mu osud rozdal. A hrál s nimi opravdu dobře. Místo toho, aby rezignoval a stal se zapšklým, vynaložil veškeré síly k dosažení inženýrského titulu. A to se mu nakonec povedlo.

Nutno dodat, že v době, kdy vyrůstal, nebyly podmínky pro nevidomé tak dobré jako dnes. V první polovině minulého století žádná opatření ulehčující život jedincům se zrakovým postižením neexistovala. Nebýt sestřenice Nevy, která mu trpělivě a nezištně předčítala učebnice, Ralph by pravděpodobně nikdy nevystudoval.

Ralph Teetor dokázal zazářit prakticky hned po úspěšném ukončení vysokoškolského studia. Pomohl totiž americkému námořnictvu díky stanovení dynamické rovnováhy parních turbín umístěných na válečných lodích. Zcela oprávněně si tím získal velký respekt a obdiv. Nicméně k lodím ho to moc netáhlo. Jeho snem bylo získat místo v automobilovém průmyslu, kde začal pracovat na první verzi tempomatu.

Mimochodem, byl také dlouholetým prezidentem výrobce automobilových dílů The Perfect Circle Co. v Hagerstownu v Indianě, výrobce pístních kroužků.

Nápad na zařízení udržující konstantní rychlost dostal během jízd autem. Vycítil totiž, jak jeho řidič mění rychlost jízdy podle toho, zda mluví, či poslouchá ostatní. Během mluvení jel pomaleji, při poslouchání naopak zrychlil. Neustálá změna tempa nedělala Ralphovi příliš dobře.

Z myšlenky se nakonec vyklubal vynález, který změnil automobilový průmysl. Patent na první tempomat, tehdy ještě známý jako Speedostat, byl udělen roku 1945. Než se však vynález dostal do nových vozidel, nějakou dobu to trvalo.

Nakonec uběhlo dlouhých 13 let, než do ulic vyjela první auta vybavená tempomaty. Novinka byla prezentována pod názvem Auto Pilot a stála pouhých 86 dolarů.

Zdroj: auto-mania.cz
Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ