Z letních prázdnin zbývá polovina, tedy ještě dost času na výlety a zábavu. Pokud by vám docházely nápady, máme pro vás několik tipů, jak si společný rodinný program užít. Věříme však, že následující řádky budou inspirací úplně pro každého, takže za odpočinkem a zážitky vyrazí také páry, jednotlivci, parta kamarádů, známých… Zkrátka – léto je v plném proudu, tak se jím nechte radostně unášet.

Kroky vás mohou zavést například do malebné CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, kde hýčkáme naši pražírnu výběrové kávy a sociální podnik Naturpark 12. Zhruba půl hodinky autem od nás na sebe můžete nechat dýchnout tajemno a zajímavou historii hradu Houska, kde mají pro návštěvníky pravidelně pestrý program. Až pocítíte únavu, či chuť na dobroty a osvěžení, včetně naší výběrové kávy, kde jinde by to mělo být než v Osvěžovně? Ale pěkně po pořádku. Tak vzhůru za dobrodružstvím!

Podle nejnovějších poznatků, které vyplývají z archeologického průzkumu, byl hrad Houska založen v první polovině 13. století Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem. Během staletí prošel tento původně nedobytný gotický hrad řadou úprav, na Housce se tak lze potkat se všemi stavebními slohy. Zřejmě nejvýstižnější pro jeho současnou podobu je renesanční zámek s prvky gotického hradu. 

Počátkem 90. let byl hrad předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům, díky nimž byl v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti, poprvé ve své dlouhé historii.

Zvláštností místa je skála, která prostupuje celým hradem. Její části můžete spatřit jak venku na nádvoří, tak uvnitř hradu. Celé nádvoří má úžasnou akustiku a Houska je vyhledávaným místem pro pořádání různých koncertů.

Hrad obklopují mnohé legendy a záhady. Podle jedné z nich byl zbudován na skále, v níž vedla průrva až do pekla. Právě nad touto průrvou má stát hradní kaple. Další legenda zmiňuje postavu v černé mnišské kápi, jež nemá obličej, zjevuje se na Housce a v jejím okolí a sleduje opovážlivce, kteří by chtěli místo navštívit v noci nebo zde přenocovat.

A název hradu? Ani k němu se neváže jen jedna teorie. Nejlogičtější se zdá varianta, že pochází z keltského výrazu gosca, tedy brána. Což se shoduje s domněnkou, že se zde nachází brána do pekel.

Různé legendy se nabízejí i proto, že Houska stojí v místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam, není tedy důvod, proč měl být tento hrad zbudován. Nestojí poblíž žádné zemské stezky, nebyl hradem královským, neplnil funkci hraničního hradu, byl postaven v naprosto pusté krajině bez dostupného zdroje vody. 

Chcete se bát ještě trochu víc? Klasickou prohlídku můžete doplnit Peklem. Jde o vyřezávané lipové mechanické peklo, inspirované Danteho Božskou komedií, konkrétně její první částí. Dvanáctimetrová délka a dvoumetrová výška poskytly dostatek prostoru pro jedenáct obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy. Vypravíte-li se na Housku 12. až 13. srpna, troufnete si na Čertovský jarmark? Pokud až takovému „teplu“ neholdujete, o týden později můžete navštívit Renesanční jarmark, na kterém nebude chybět tanec ani ukázky historického šermu.

Až přijde chuť spláchnout prach z výletu i toulek historií a pekelnými cestami, ale stále ještě hříšně poškádlit smysly, oázu najdete přibližně 3,5 kilometru od hradu Houska v Osvěžovně v Kruhu. Stánek (food truck) s kvalitní výběrovou kávou od nás na espresso i filtr, chlazenými nápoji (čepované pivo i lahodné limonády jsou základem sortimentu), výbornou točenou zmrzlinou a vždy něčím dobrým k snědku najdete mezi skalami a roubenkami. Posedět můžete pod skalou nebo na loučce naproti, dokonce v houpacích sítích! 

Produkty do nabídky v Osvěžovně v Kruhu vybírají pečlivě. Zakládají si na kvalitě a preferují lokální dodavatele. Některé moučníky a dezerty si vyrábějí sami. Vy si můžete opéct buřtíky na ohni, k pivu jistě přijde vhod nakládaný hermelín nebo utopenec. A zaplatit můžete i platební kartou. Úsměv a pohoda, co vám tam nabídnou, jsou však k nezaplacení. Tak si užívejte letní dny v plné parádě! 

Váš Naturpark 12 z adresy Kokořín 12.

Foto: Alexandr Atanasov, Hrad Houska a wikimedia

Picture of Eva Havlíčková

Eva Havlíčková

Crohnovu chorobu jí diagnostikovali ve dvanácti letech. S tímto onemocněním zažívá pořádnou dávku chaosu, trápení a bolesti, ale nevzdává to. Ani ona, ani Crohn. Než ji zdravotní problémy vyřadily na několik let z aktivní činnosti, pracovala dlouhé roky na pozici asistentky ve farmaceutické společnosti. Miluje přírodu, hudbu, laskavý i černý humor, četbu knih a jejich vůni. Váží si rodiny a přátelství. „Je to ve hvězdách, co nás v životě čeká za pouť. Nejdůležitější ale je, kolik úžasných dní prožijeme, a že vždy najdeme cestu! Všichni můžeme opakovaně začínat znovu a po pádu zase vstát, třeba i s nějakou tou boulí na těle i na duši. Na zázraky nevěřím, já na ně totiž spoléhám,“ říká Eva. V současné době působí jako korektorka a redaktorka v redakci magazínu Inspirante, který je jedním z hlavních projektů spolku Revenium.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ