Výpadek příjmů při karanténě zalepí „izolačka“

Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat v březnu a v dubnu příspěvek k nemocenské až 370 korun denně. Předpokládá to návrh zákona, který schválila Poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze a poté i Senát. Předlohu dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Od 1. března tak má být zajištěno, aby se zaměstnanci v případě karantény nebo onemocnění covid-19 nemuseli obávat podstatného poklesu svých příjmů.

„V současnosti lidé s pozitivním testem na koronavirus hlásí hygienikům v průměru jeden kontakt. V průzkumech však dotázaní uvádějí zhruba pět až šest epidemiologicky významných kontaktů týdně,“ poukazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na jeden z hlavních důvodů nedostatečného trasování. Příčinu tohoto chování spatřuje zejména v obavách lidí z významného výpadku příjmů v důsledku nařízené karantény. „Proto jsem navrhla mimořádný příspěvek, kterému pracovně říkáme ‚izolačka‘. Ta dokáže lidi před propadem příjmů ochránit.“

Na příspěvek budou mít nárok i tzv. dohodáři, pokud jsou účastni nemocenského pojištění. Jako opatření před možným zneužíváním tvůrci zákona zajistili, aby náhrada mzdy a „izolačky“ v součtu nepřevýšila 90 % průměrného výdělku. Podle ministryně Maláčové je však „izolačka“ vstřícná i k zaměstnavatelům, kteří jsou po roce omezení provozu často už značně vyčerpaní.

Jaký je rozdíl mezi karanténou a izolací?

Karanténou se rozumí oddělení zdravé osoby (tj. osoby bez příznaků), která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy, od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění.

Izolací se rozumí oddělení osoby, jež onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění, od ostatních. Podmínky izolace musí s ohledem na charakter přenosu infekce zabránit jejímu přenosu na jiné osoby, které by mohly infekční onemocnění dále šířit.

Jak se zaměstnavatel dozví o karanténě a izolaci? V obou případech je vystavována eNeschopenka.

U karantén, které jsou primárně určeny osobám bez příznaků, bylo použití eNeschopenky umožněno už loni v březnu, v případě izolace jde o osoby, jež jeví známky onemocnění, a eNeschopenka se jim tedy musí vystavit standardně. Nově je však třeba, aby se informace o nařízené izolaci dostala běžnou cestou k zaměstnavateli. Obdobně jako u karantény byl proto dohodnut postup, kdy lékař při vystavení eNeschopenky uvede do pole profese slovo „izolace“.

Zdroj: mpsv.cz, cssz.cz
Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ