Co je to přístupný cestovní ruch? Kam až se dostanete vlakem přímým spojem? Znáte nějaké cestovatelské aplikace? Na to a další otázky vám přineseme odpovědi v našem článku s ryze prázdninovým tématem.

Blíží se léto, které přímo vybízí k nejrůznějším venkovním aktivitám. Výletování a cestování je v plném proudu, a proto vás chci podpořit a seznámit s aplikacemi, které by se mohly při plánování cest hodit.

Bezbariérový/inkluzivní cestovní ruch

V ideálním světě by to fungovalo tak, že každý, kdo se chce dostat z bodu A do bodu B, se tam libovolně dostane a bude mít ještě na výběr z mnoha možností a variant, jakou cestu zvolit. Lidé se zdravotním postižením však často takovou možnost na výběr nemají. Přesto není přístupný cestovní ruch dominantou pouze pro lidi se zdravotním postižením. Ba naopak, týká se nás všech a vychází z konceptu design for all (design pro všechny). Navíc právo na svobodný pohyb je jedním ze základních lidských práv a svobod. Kdo chce být aktivní, cestu si jistě najde a prostředí, ve kterém se pohybuje, by mu ji nemělo komplikovat.

Přístupný cestovní ruch, respektive přístupný veřejný prostor, si klade za cíl vytvářet uživatelsky přívětivé prostředí se všemi navazujícími službami pro všechny bez ohledu na věk či fyzickou konstituci. Jde o prostředí, kde se nám bude dobře pohybovat, budeme všemu rozumět a nebudeme mít na výběr pouze jednu nebo často vůbec žádnou možnost svobodného pohybu.

Představte si maminku s kočárkem nebo babičku o berlích a zjistíte, že se ve veřejném prostoru potýkají se stejnými problémy jako člověk s tělesným postižením. Nejde pouze o architektonické bariéry, ale i možnost zjistit si správné informace, mít dostupné služby, být samostatný a nezávislý na pomoci druhé osoby. Je dobré myslet na to, že ve veřejném prostoru se pohybujeme všichni již od dětství v pozici malého človíčka a obklopuje nás až do naší smrti. Proto máte-li i malou příležitost, jak náš veřejný prostor vylepšit ku prospěchu všech, využijte ji. I nepatrné drobnosti mohou pomoci. 

Jak daleko se dostanete vlakem z vašeho nádraží?

Díky upozornění mé mámy jsem objevila novou aplikaci, která mě velice zaujala, a myslím si, že by ji mohli využít i lidé se zdravotním postižením, kteří mají cestování mnohdy značně komplikované. Jde o online mapu na německých stránkách. Zvolíte si nejbližší nebo oblíbené nádraží a mapa vám zobrazí dojezdová místa i s časovou dotací na cestu. Získáte tak nové tipy kam na výlet přímo od vás a bez přestupu, což je velice sympatické například i pro rodiny s malými dětmi. Aplikace je stále ve vývoji a data nemusí být všude kompletní. Informace pro zdravotně postižené cestující Českých drah pod tímto odkazem. České dráhy mají také svoji aplikaci Můj vlak, kde je možné vyhledat celou řadu tipů, kam na výlet. Tato aplikace podporuje i asistivní technologie pro osoby se zrakovým postižením.

Cestovatelské  aplikace to vyřeší za vás

Existuje celá řada cestovních aplikací díky nimž s sebou už nemusíte tahat těžké kapesní průvodce. Zkuste například Guides by Lonely Planet, která v sobě ukrývá více než 8 000 průvodců po nejrůznějších městech. Velkým plusem je, že její mapy fungují i offline a ještě se přiučíte místní fráze.

Pro plánování cest se může hodit Rome2rio, jež dokáže vyhodnotit nejlepší možnost jak zdolat požadovanou trasu včetně odhadované ceny. Přináší informace z více než 150 zemí světa a naleznete zde propojení na veškeré dopravní prostředky včetně půjčoven aut.

Pro mě asi nejznámější aplikace založená na uživatelských recenzích a zkušenostech: TripAdvisor. Tato aplikace vám pomůže s výběrem zajímavých míst v dané lokalitě a určitě oceníte i doporučení na dobré ubytování a chutné občerstvení. Zejména doporučení na stravování je cenným zdrojem informací v lokalitě, kterou vůbec neznáte. Aplikace podporuje český jazyk.

Přejeme vám šťastnou cestu, spoustu zážitků a návrat domů ve zdraví. Jestli máte nějakou svoji oblíbenou aplikaci, kterou na cestách využíváte, určitě se s námi můžete o své zkušenosti podělit.

Foto: Pixabay

Picture of Tereza Jurásková Moravová

Tereza Jurásková Moravová

Tereza Jurásková Moravová se dlouhodobě věnuje problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Absolventka speciální pedagogiky pracuje pátým rokem v oddělení náboru nových zaměstnanců do firmy, proto je pro ni pracovní uplatnění lidí denním chlebem. Sama má získané zdravotní postižení.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ