Jméno Ondřej Zmeškal jsem poprvé zaregistrovala před dvěma lety, kdy se v médiích objevila zpráva, že jakýsi nevidomý kluk od Třebíče běžel maraton na Velké čínské zdi. Loni  jsem začala psát svůj facebookový profil Za-Zrak,  kde občas postuji příspěvky, které tento sportovec publikuje na svém profilu. Když začal v létě naznačovat, že se něco chystá, zpozorněla jsem…

Z toho „něčeho” se vyklubalo přeběhnutí České republiky od západu na východ. 600 kilometrů v deseti dnech: start 8. září ráno z nejzápadnějšího místa země a konec 17. září 2018 v Jablunkově.

Sedmadvacetiletý Ondřej Zmeškal, který přišel o zrak před sedmi lety, se dálkovému běhání věnuje od roku 2015. Mimo jiné se loni stal v německém Regensburgu Ironmanem.

Na svůj web napsal, že je sice slepý, ale že přesto vidí. „Vidím kolem sebe spoustu šikovných dětí, které potřebují pomoc. Ode mě a třeba i od vás.

Jsou to báječné děti, které milují sport a pohyb.” A tak si mohli lidé z gauče s Ondřejem  virtuálně zaběhat, aby měla desetiletá Linda rotoped, její vrstevník Martin tandemové kolo nebo aby měl David na nájem dráhy.

Charitativní běh se konal pod záštitou Nadace Leontinka. Bylo ho možné podpořit i ve veřejné sbírce, kde se dosud podařilo vybrat přes 270 000 korun.

Během cesty přes Aš, Prahu, Pardubice, Olomouc či Třinec musel Ondra každý den uběhnout kolem šedesáti kilometrů. Protože měl ke konci velké problémy se záněty v nohou, jel část trasy na kole. U všeho byli dokumentaristé Jana Ševčíková a Tadeáš Bognár.

A proč to Ondřej Zmeškal všechno dělá?

„Protože nechci sedět doma s rukama v klíně a stěžovat si na tmu, která mě obklopuje. Protože vím, jak těžké je žít se zrakovým postižením a taky proto, že jsem na vlastní kůži poznal, jak může sport postiženým lidem pomoct. Chci malé sportovce motivovat a také vrátit tu dobrou energii, které se kdysi dostalo mě.”

 

Foto: ondrejzmeskal.cz

Picture of Marie Zemanová

Marie Zemanová

Její sloupek #za-zrak jste mohli v magazínu Inspirante číst od roku 2019. Ve stejnojmenném blogu informuje o životě bez zraku v souvislostech i na Facebooku. Po letech v médiích se nyní v sociálním podniku Spolu s vámi věnuje PR a lektoruje na workshopech o zrakovém handicapu.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ