Nový zdravotní problém na světě a že jich mám požehnaně! Naštěstí to beru sportovně a pragmaticky jako vždy. Jen prvotnímu šoku se nedalo vyhnout. Nejsem stroj, na drobnou rozčarovanost mám nárok.
A jak to celé začalo? Ukrutnou bolestí levé nohy. Jako bych každým našlápnutím stoupl na pět ostrých hřebíků.
Mylně jsem se domníval, že jde „jen“ o ozvěnu staršího zranění. Bolest se stupňovala a s ní i moje obavy. Není to ataka roztroušené sklerózy? Kontrola u neurologa na konci srpna, takže hurá k obvodní lékařce. Paní doktorka nelenila a hned poslala na rentgen. Já sedl na tramvaj a vyrazil za poznáním. Vylezu z rentgenu, přečtu si výsledek a nevycházím z údivu. Patní ostruha 9 mm! Tak jo, tohle jsem ještě neměl. Přiznám se, že tenhle zdravotní neduh mi byl velkou záhadou. Moderní doba pokročila, strýček Google poradil a lehce vyděsil zároveň.
Pokud netušíte, co je patní ostruha, jde o kostní výrůstek v dolní části patní kosti, který vzniká přetížením vazivového aparátu nohy a tím dojde k rozvinutí zánětu šlachy. Díky zánětu se pomalinku ukládají krystalky vápníku a „hurá“, kostěný výrůstek je na světě. Nezní to nijak náročně, ale bolí to jako prase.
Splňuji hned několik faktorů, proč mě tahle „radost“ postihla. Chvilku jsem chodil v ne úplně ideálních botách (šetřit se očividně nevyplácí), mám zánětlivé onemocnění (roztroušená skleróza), plochá noha od puberty (noste ortopedické vložky do bot!) a jsem po úrazu lýtka. Podtrženo a sečteno, nedivím se, že mě tohle postihlo.
Moje reakce po prvotním šoku? Novou diagnózu jsem pomyslně zasunul do excelové tabulky s názvem Pochroumaný Luka a vyrazil zpět za obvoďákem. Ten mi napsal žádanku k ortopedovi (taky kam jinam). Urolog by mi neporadil, ale třeba by měl kratší „čekačku“…
O novince jsem informoval svou ženu a hned začal pátrat, jak na nový neduh vyzrát. Když se něco stane, hledám řešení. Návyk od mých rodičů (za který jsem upřímně vděčný).
Každý krok je jako výlet do Narnie, čekej nečekané. Jeden by řekl, že to bolestivě postihne jen patu a plosku nohy. Tak ne, i celé lýtko. Chůze se tak stává dobrodružnou misí.
Nicméně, jelikož chci být stále aktivní, sportovat, pracovat a žít naplno… Poradil jsem se u odborníků a dělám maximum pro zlepšení bolavého já.
- Pořídil jsem si podpatěnky na patní ostruhu (do toho dne jsem o jejich existenci neměl ponětí).
- Používám gelové polštářky na chlazení bolavého místa (chladivý kámoš minimálně 5x denně).
- Fyzioterapeutka mě naučila cviky na protažení lýtka.
- Následně mě naučila torturu, jak se s miniježkem masíruje bolavá ploska nohy. (Au!)
- Jednou denně mažu krémem proti bolesti.
- Když se to nedá vydržet, tlumím bolesti léky.
- Pravidelně dlabu kloubní výživu.
- Snažím se nohu zbytečně nepřetěžovat.
To poslední mi jde nejhůř, ale polepším se!
Technicky vzato je to jen další balvan na cestě, který časem překonám. Bolí to děsně, ale který můj zdravotní problém ne… Díky patní ostruze jsem musel kompletně překopat i své sportovní aktivity, ale povedlo se.
Tenhle nový zdravotní problém nevnímám jako tragédii. Spíš je to další výzva, kterou zdolám jako horolezeckou stěnu. Pozvolna, ale s jistotou.
Drahá patní ostruho, vítej ve fanklubu Luky Kyčerky! Vynasnažím se, ať je tvé aktivní členství co nejkratší. A co pro to udělám? Jako vždy maximum. Máknu si na konzervativní léčbě, odhodlanosti mám na rozdávání.
Krásné letní dny (bez bolavých nohou)!
Zdroj: Patní ostruha a co na ni pomáhá. Dr. Max, 2021
Foto: Pixabay