Do jubilejního, dvacátého ročníku evropské ceny sociálních inovací SozialMarie bylo letos vybráno 34 projektů z Česka, Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Rakouska a Maďarska. Slavnostní večerní prvomájové vyhlášení ve vídeňském divadle Akzent sice nepřineslo umístění přímo na bedně, přesto patří bioplynka Revenia mezi 12 extra oceněných projektů, což je po historicky první tuzemské Zlaté vážce další velký a tentokrát zahraniční úspěch.
SozialMarie je cena za příklady dobré praxe a inovativní a udržitelná řešení různých celospolečenských témat. Letošnímu ročníku kralovaly maďarské komunitní projekty, které získaly Cenu veřejnosti (Pilot Light) a obsadily druhé (Stojím za tebou/stojím za sebou) a třetí místo (Reminiscence v muzeu). Absolutním vítězem se stalo rakouské Housing First.
Porota však vyzdvihla dalších dvanáct projektů, které určitě stojí za pozornost, a bioplynka Revenia je mezi nimi. Její potenciál tušil i patron Marek Mencl ze studia Pábení, jemuž velmi děkujeme za důvěru a podporu, jsme rádi, že spolupráce a konzultace budou pokračovat i nadále.
Vyhlášení stálo za to
„Bioplynka je jediným projektem oceněným za technologie a inovace, všechny ostatní se zaměřovaly na práci s lidmi a s komunitou. Byli jsme si parťáky a výhru si navzájem přáli, celý večer se nesl v duchu propojování zkušeností různých národností, krásně hřejivé energie a fandění,“ popisuje vyhlášení a následnou recepci Hanka Potměšilová, předsedkyně představenstva spolku Revenium.
Podobně mluví i Vítek Kettner, iniciátor projektu bioplynky. „Večer se nesl ve velmi příjemném a neformálním duchu, přestal jsem sledovat čas a užil si to i jako divák. Krásné divadelní prostředí to jen podtrhovalo. Zároveň je pro mě velmi povzbuzující, že bioplynka dává smysl nejen mně a Reveniu, ale i ostatním, tak to asi děláme opravdu dobře,“ dodává s úsměvem. „Jsem za tu možnost opravdu vděčný.“
Co dál
Bioplynka, kterou jsme spolu s Vítkem prvně představili v článku k ocenění Zlatá vážka, zatím stále po první vydařené testovací fázi „odpočívá“. Kvůli stavbě na Kokoříně se pro ni hledá nové místo a další prostředky, aby šlo vyprodukovaný plyn stlačit a uchovat v lahvích na pozdější využití. „Možná bude u mě u domu pod speciálním fotovoltaickým přístřeškem,“ zmiňuje Vítek jednu z alternativ. My ale držíme palce už teď, jen tak dál!