Aktuální opatření proti šíření onemocnění covid-19 a očkování

Momentálně čelí Česká republika nejvyšším denním nárůstům počtu nově nakažených onemocněním covid-19 od března 2020, kdy se tu objevily první případy této nákazy. Statistická data jasně ukazují, že v nemocnicích s nejtěžšími formami onemocnění končí v drtivé většině neočkovaní lidé, a pokud už jsou očkovaní, tak od očkování uběhla dlouhá doba. I  proto se v současné době tolik apeluje na aplikaci třetí, posilující očkovací dávky.

Na následujících řádcích přinášíme aktuální informace o omezeních a očkování. 

Od 26. listopadu platí na území Česka nouzový stav, který byl vyhlášen vládou na 30 dní – tedy do půlnoci 25. prosince. Od téhož dne byla vyhlášena následující nová opatření: 

  • restaurace, bary, taneční a hudební kluby, herny, kasina apod. budou v čase 22.00–4.59 zavřené
  • zákaz konání adventních a vánočních trhů (zákaz se nevztahuje na prodej vánočních stromků a ryb) 
  • zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných místech
  • zákaz konzumace potravin v obchodních centrech (zákaz se nevztahuje na oddělené prostory restaurace) 
  • na sportovních utkáních, kulturních a vzdělávacích akcích může být maximálně 1000 účastníků 
  • maximální počet lidí na různých spolkových a společenských akcích či oslavách se snižuje na 100 osob 

Do všech služeb, na akce a do stravovacích zařízení platí od 22. listopadu povinnost prokázat se potvrzením o očkování nebo prodělané nemoci (nejdéle 180 dní od prodělání nemoci). Existuje však pár výjimek, níže uvedené osoby se mohou prokázat u vstupu PCR testem, který nesmí být starší 72 hodin. Týká se to: 

  • osob mladších 18 let a zároveň starších 12 let (osoby, které mohou být očkovány) 
  • osob, které se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat proti onemocnění covid-19, musí však mít kontraindikaci (nemožnost nechat se očkovat) zapsanou lékařem v systému ISIN 
  • osoby, jež jsou očkovány, ale neuplynula u nich doba 14 dní po obdržení druhé dávky vakcíny (v případě dvoudávkových) nebo jedné dávky (v případě jednodávkové očkovací látky) 

Děti do 12 let mohou do výše zmíněných zařízení bez jakéhokoliv omezení. 

Hrazení PCR a ATG testů 

Výše uvedené osoby mají nárok na 5 PCR testů měsíčně zdarma. Osoby, které jsou plně očkovány a uběhla u nich doba 14 dní po obdržení poslední dávky vakcíny mají nárok na 2 PCR testy měsíčně zdarma. 

Neočkovaní (kromě výše uvedených) nemají nárok ani na jeden PCR test zdarma.

Plošné antigenní testy byly od 22. listopadu zrušeny. 

Nová je také povinnost každého zaměstnance 1x týdně se na pracovišti testovat, mohou to učinit jak PCR testy, tak samotesty. Pokud má zaměstnanec více zaměstnavatelů, je povinen absolvovat test u každého. 

Rovněž se každý týden testují ve vzdělávacích zařízeních žáci a studenti. 

Očkování a posilující dávka

Pokud jste už naočkováni dvěma dávkami, v případě očkovací látky Janssen jednou dávkou, je vhodné, abyste si po šesti měsících nechali aplikovat třetí, tzv. posilující dávku vakcíny. U níže popsaných skupin obyvatel si můžete nechat od 26. listopadu aplikovat posilující dávku už po pěti měsících, týká se to následujících: 

  • osob starších 60 let 
  • osob s vysokým rizikem nákazy nebo závažného průběhu nemoci covid-19 (prioritizované osoby) 

Tyto osoby se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech po registraci v centrálním systému. Přes centrální systém se mohou registrovat všechny osoby starší 60 let a ti, kteří se v rámci prioritizace registrovali prostřednictvím kódu pro osoby s chronickým onemocněním. Lidé s chronickým onemocněním, kteří byli očkováni u praktických lékařů, si musí nechat aplikovat posilující dávku též u praktického lékaře nebo ve specializovaném centru, kam docházejí kvůli své nemoci.

Zvlášť ohroženým skupinám obyvatel lze podat dodatečnou dávku očkování už čtyři týdny po aplikaci základního schématu očkování (dvou, respektive jedné dávky). Týká se to zejména následujících onemocnění: 

  • středně těžká a těžká imunosuprese
  • středně těžký nebo těžký primární imunodeficit
  • pokročilá nebo neléčená infekce HIV
  • stav vyžadující imunosupresivní terapii

Monoklonální protilátky 

Monoklonální protilátky je možné podat osobám s vysokým rizikem progrese do závažné formy onemocnění covid‑19/hospitalizace, které se nakazily covid-19 nebo byly vystaveny riziku nákazy. Ohledně možnosti léčby monoklonálními protilátkami se informujte neprodleně po pozitivním testu / rizikovém kontaktu u svého lékaře! Monoklonární protilátky lze podat pouze v prvních dnech nákazy, později už nemají efekt, proto kontaktujte ošetřujícího lékaře skutečně hned. 

Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila podání očkovací látky Comirnaty (Pfizer/BioNTech) dětem od 5 let, první dávky by se jim měly začít aplikovat v druhé polovině prosince. 

Nejdůležitější je chránit se před nákazou i v případě, že jste očkováni, mytím rukou, nošením respirátoru, pestrou stravou, dostatečným odpočinkem a pozitivní myslí. 

Pevné zdraví všem a pohodový adventní čas!

Foto: pixabay.com

Picture of Nicole Fryčová

Nicole Fryčová

V roce 2021 jsem úspěšně dokončila studium Právnické fakulty Univerzity Karlovy, momentálně pracuji v právní poradně Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR a v Kanceláři veřejného ochránce práv na Odboru práv osob se zdravotním postižením. Ve volném čase se zabývám problematikou zdravotního postižení, od listopadu 2019 působím jako předsedkyně Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb při Vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením na Úřadu vlády, zároveň se věnuji osvětové činnosti a univerzálnímu designu. Jsem přesvědčená o tom, že největšími překážkami nejsou ty architektonické, ale mezilidské nepochopení a nerespektování.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ