Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Program prevence úrazů páteře a míchy pro mládež „BanalFatal!“, který organizuje Česká asociace paraplegiků ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa, má pevnější zázemí: získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. 

Jak tento program probíhá? Dvojice lektorů, z nichž jeden je na vozíku, navštěvuje bezplatně druhý stupeň základních škol, střední školy nebo dětské tábory a vede debatní semináře. Na nich nejen sdílí s žáky informace o rizicích sportování v podobě úrazů páteře a míchy, ale zejména se snaží v nich názorně – formou videí, zkušeností a příběhů – vyvolat sebereflexi vlastního rizikového chování.. 

„Letos rozšiřujeme počet besed a přidáváme zimní akce, kde se snažíme děti naučit, že při lyžování je vhodné nosit nejen helmu, ale i chránič páteře. Jsme rádi, že záštita ministerstva školství potvrdila kvality našeho programu,“ uvedla koordinátorka programu Klára Vohrnová. 

Program nezakazuje, ale motivuje děti, aby si samy došly k tomu, že je třeba přemýšlet o tom, jak případná rizika při sportu minimalizovat, být dobře připraven, zbytečně se nepředvádět, vyhledávat odborné trenéry, používat ochranné pomůcky, nekonzumovat před sportem alkohol či jiné omamné látky, věnovat pozornost terénu, kde sport probíhá atd.

„Program BanalFatal! považuji za jeden z pilířů činnosti CZEPA. Mnoho úrazů zejména mládeže vzniká bohužel stále zbytečně, nedodržením bezpečnosti při sportu, absencí ochranných pomůcek, machrováním. Ani mnoho dospělých neví, že v páteři je mícha a její poškození má fatální následky,“ uvedla Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA. „Kdybych coby sedmnáctiletá dívka absolvovala podobnou besedu, možná bych dnes na vozíku neseděla.“

Varovný hlas, podpořený vlastní trpkou zkušeností, přidává i osmnáctiletý Tomáš Najman. „Před dvěma lety jsme šli s kamarády do bazénu plavat a skákat, dělali jsme kraviny. Po jednom skoku jsem dopadl hlavou na dno. Poranil jsem si míchu a do konce života se musím pohybovat na invalidním vozíku, stal se ze mě kvadruplegik. Zpočátku jsem hýbal jen hlavou a byl jsem plně závislý na druhých. Teď už je díky rehabilitaci a posilování moje soběstačnost větší, ale chci všechny varovat: Neblbněte! Když se na něco necítíte, nedělejte to!“

Česká asociace paraplegiků pomáhá třicet let 

Byla založena v únoru 1990 jako Svaz paraplegiků, hájící práva lidí po poranění míchy. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. Od začátku své existence Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči – spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků – CZEPA, která připomínkuje legislativu ku prospěchu lidí po poranění míchy. Mezi služby a projekty patří odborné zdravotní a sociální poradenství, startovací bydlení, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérová místa, komunitní a informační portál Vozejkov.cz, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště či půjčování automobilů s ručním řízením. V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci. Více o projektech na stránkách www.czepa.cz.

Přečtěte si také:

https://www.inspirante.cz/index.php/2020/06/10/lidi-na-voziku-kvuli-sportu-pribylo-herec-uci-deti-jak-se-vyhnout-urazu-michy/
https://www.inspirante.cz/index.php/2020/03/02/vozickari-pred-30-lety-a-dnes-zmenilo-se-skoro-vse-cast-prekazek-vsak-zustava/

Zdroj: czepa
Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!